Úvod Blog Interiér Bydlení v eko stylu

Bydlení v eko stylu

V mnoha sférách našeho života jsme stále ochotnější se vrátit k tomu, co je přirozené. Interiérový design není výjimkou. Eko-styl bytu je nový atraktivní trend v interiérovém designu určený především pro lidi, kteří mají rádi harmonii, umírněnost a klid. Pokud si také ceníte podobných hodnot a chcete to vyjádřit ve svém bytě nebo domě, poradíme vám, na co si dát pozor při zařizování interiéru inspirovaného přírodou.Eko styl - kde se vzal a co to je?

Eko styl, pokud jde o interiérový design, doplňuje ekologické, technologické a výživové trendy, které nás již nějakou dobu obklopují. Určitě osloví lidi, kteří ocení zásady energeticky úsporného a zdravého životního stylu v souladu s přírodou. Zařizování bytu v tomto stylu se však ukazuje jako docela pracné a vyžaduje spoustu času. Proč? Pokud se rozhodneme například obnovit starý, poškozený nábytek nebo místo nákupu nového vytvořit nábytek z palet, budeme tomu muset věnovat nějaký čas.

Ekologický design interiéru je obvykle založen na kombinaci moderního a klasického designu. Jako každý jiný směr v interiérovém designu má svá vlastní pravidla. Jak by měl vypadat moderní byt v ekologickém stylu? Světlé barvy, přírodní materiály a doplňky, renovovaný nábytek, jednoduchost - to jsou hlavní body, jak ho lze popsat.


Barvy země

Navrhování interiéru, který odpovídá ekologickému trendu, by mělo začít definováním dominantního barevného schématu. Typické pro tento styl jsou barvy nalezené v přírodě, zemité tóny - přírodní béžové, šedé, jemné hnědé a světlé tlumené zelené a modré. Nejenže perfektně zapadají do diskutovaného trendu, ale také činí interiér klidným a harmonickým. Takové barvy budou vynikajícím zázemím pro přírodní materiály, které definují ekologický styl. Je však lepší se vzdát jasných, křiklavých a nepřirozených barev, jako je růžová, fialová, žlutá. Nebudou se dobře hodit k dekoraci interiéru v eko stylu.Přírodní materiály - podlahy, okna a dveře

Základními materiály, které by měly v interiérech inspirovaných přírodou kralovat, jsou dřevo, kámen a látky jako len nebo bavlna. Ekologický design interiéru je umění používat přírodní a nejméně upravované materiály. Nehrozí nám tedy jednotvárnost? V žádném případě - přírodní dřevo a kameny jsou v různých odstínech. Určitě je bude možné sladit s vybranými barvami stěn a podlah, čímž vznikne zajímavé, nadčasové uspořádání interiéru.

Nikde není psáno, že všechny dokončovací prvky a vnitřní vybavení musí být vyrobeny ze stejného druhu dřeva. Zde můžete snadno představit větší škálu materiálů. Na podlaze a okenních rámech vypadá krásně světlé dřevo, například dub nebo jasan v bělené verzi. Dřevěné dveře v mírně tmavším odstínu, například tmavý ořech, budou s takovou podlahou dokonale kontrastovat. Vhodná křídla v tomto stylu najdete v takových kolekcích Porta Doors jako jsou Porta BALANCEPorta INSPIRE nebo Porta KONCEPT.


Eko nábytek a eko dekorace

Ekologický design interiéru je relativně levný. Efektivní ekologický nábytek vyrobený za nízké náklady z palet zapadá do tohoto typu filozofie. Často jsou dominantním prvkem interiérového designu a dodávají mu originalitu. Palety jsou také extrémně funkční, z jednoho materiálu lze vytvořit rám postele, stůl a posezení. Můžete je konzervovat běžnou barvou na dřevo a pokud chcete vybělit nebo namalovat barvou podle svého výběru. O nábytku z palet už jsme jednou psali zde.Nábytek a dekorace vyrobené metodou „hand made“ jsou nejlepším způsobem, jak originálně zařídit ekologický interiér. Restaurování starých křesel, židlí a stolů dává interiéru specifický ráz a také přináší velké uspokojení. Dnes je designový nábytek vyroben ze všeho - žebřík lze použít jako polici pro knihy a starý kufr jako místo pro drobné předměty. Stačí trocha kreativity a byt v ekologickém stylu může vypadat opravdu působivě.