Úvod Blog Design Způsoby, jak si zrenovujete starý nábytek sami

Způsoby, jak si zrenovujete starý nábytek sami

K některým kusům nábytku přilneme natolik, že je škoda se jich zbavovat, i když je jejich nádhera dávno pryč. Jindy chceme starý kousek nábytku vyměnit, ale nové vybavení si nemůžeme dovolit. Ať už je důvod jakýkoli, restaurování starého nábytku je dobré řešení: ekonomické, módní a pro mnohé i zábavné.Restaurování dřevěného i jiného nábytku nám ušetří spoustu peněz, pokud nám záleží na autentických starožitnostech. Někdy můžete najít levné napodobeniny starožitností, ale bystré oko rozpozná rozdíl. Na druhou stranu skutečná výbava ve velmi módním vintage stylu je docela nákladná.

Proto stojí za to se porozhlédnout, zda si něco z našeho opotřebovaného vybavení neříká o nový život. Když chceme renovovat starý nábytek, také stojí za to zeptat se přátel, zda nemají něco k renovaci, ne každý chce nebo může trávit čas tímto typem činnosti. Kdo ví, možná se z nepořádku na dvorku stane váš nový relaxační koníček?


Restaurování dřevěného nábytku

Při přemýšlení o tom, jak zrenovovat starý nábytek a který se k tomu nejlépe hodí, se vyplatí vědět, že nejlepší metamorfózy získáte opracováním dřeva. Proto jsou pro vás nejcennější šatní skříně, příborníky, komody, stoly, židle a police.

Obnova dřeva se může zdát náročná, i časově, ale po seznámení se základy péče o tento materiál by s tím neměl mít nikdo problémy a investovaný čas rozhodně nepřijde nazmar.

Zastaralé vybavení velmi často nevyžaduje výrazné změny, aby dělalo opět parádu. Staromódní komody a šatní skříně skvěle doplní skandinávské a rustikální interiéry, větší množství starého nábytku nám zase umožní zařídit pokoj ve stylu shabby chic, tedy s pomocí světlých a pastelových barev, kde dominuje textura a stárnutí dřeva.


Jak obnovit nábytek? Jedním z nejzajímavějších způsobů je dodat jim elegantní vintage vzhled. Takové stárnutí lze aplikovat jak na bohatě zdobené komody a šatní skříně, tak i na nábytek ze 70. let 20. století, který dnes děsí nudným odstínem hnědé a příliš lesklým lakem.

Renovace dřevěného nábytku by měla začít pečlivým odstraněním předchozího nátěru bruskou a brusným papírem, poté nanesením vrstev mořidla, impregnace nebo barvy.

Když jemně setřete vrchní vrstvy nanesené barvy získáte efekt přirozeného stárnutí. Jeden takto upravený kus nábytku může dodat charakter i velmi modernímu a minimalistickému interiéru, zvláště pokud se vymyká módní bílé a šedé jinou barvou, například tmavě zelenou nebo tyrkysovou.


Rychle a levně - lakování starého nábytku

Stejně účinným a o něco méně pracným nápadem je jednoduše přelakovat nábytek. Někdy jsou ty nejjednodušší nápady nejlepší a mnoho vybavení pokojů ztrácí na atraktivitě ne kvůli svému nemodernímu tvaru nebo celkovému stavu, ale kvůli barvě, která neladí se zbytkem interiéru.

Stará hnědá šatní skříň bude vypadat jako nová, když ji překryjeme bílou barvou. I tradiční nástěnná skříňka může přestat děsit, když ji zbavíme zad a části dveřních křídel a natřeme odstínem ladícím s moderním interiérem.

Styl nábytku z doby před třemi až čtyřmi desetiletími, osvěžený, se může podobat klasickému skandinávskému designu, který neustále láme rekordy oblíbenosti. Můžeme zajistit podobný facelift starému rámu zrcadla nebo příborníku. Když takto renovujeme nábytek, můžeme použít jeden druh barvy určené na kov, dřevo, lamino nebo sololit.


Nové dveře?

Restaurovaný nábytek dodává interiéru originální ráz a připomíná vintage styl. Aby byla zachována vizuální soudržnost, vyplatí se přizpůsobit novému interiéru také dveře. Ideální jsou frézované modely - bílé nebo v barvě přírodního dřeva (například Porta ROYAL, Porta INSPIRE nebo Porta GRANDE).


Porta ROYAL                                     Porta INSPIRE                                          Porta GRANDE


Milovníkům eklektických interiérů, kteří si cení originálních nápadů, se jistě bude líbit návrh použití dveřního křídla a zárubně v jiné barvě. Toto vcelku extravagantní řešení může podtrhnout jedinečnost interiéru. Stačí si k nám přijít vybrat. Budeme se na vás těšit!