Úvod Blog Design Závěsné křeslo - kus nábytku zavěšený ke stropu

Závěsné křeslo - kus nábytku zavěšený ke stropu

Před třiceti nebo čtyřiceti lety byla křesla zavěšená na stropech spojována se scenérií sci-fi filmů nebo sterilními byty budoucnosti. Postupem času se však tento typ sedačky, symbol moderního designu, začal odvážněji dostávat do našich domovů, přizpůsobený různým interiérovým úpravám.



Kde bude takové křeslo fungovat?


Křeslo zavěšené na stropě je jedním z nejuniverzálnějších kusů nábytku, perfektní pro téměř každou místnost a pro různě vybavené interiéry. Je dokonalým doplňkem ložnice, prvkem mezi obyčejným křeslem a postelí, díky čemuž získáme další prostor pro odpočinek s knihou nebo ke zdřímnutí.

Na druhou stranu závěsné křeslo do obývacího pokoje zpestří poměrně homogenní sedací soupravu a dodá obývacím pokojům o něco uvolněnější atmosféru. Je to také dobrý nápad pro dětský pokoj a dokonce i pro terasu nebo balkon. Pro ty, kdo touží po uklidňujícím pocitu z ležení v houpací síti nebo na houpačce, ale nemají vlastní zahradu.

Tato odlehčená sedadla navíc dobře fungují jak v prostorných, tak v malých interiérech. Z důvodu bezpečnosti bychom si měli pamatovat, že křeslo visící ze stropu by nemělo být tlačeno mezi nábytek nebo umístěno příliš blízko ke zdi, abyste se mohli volně houpat.

V případě nedostatečného volného prostoru stojí za to zvolit užší model s kratším rozsahem houpání. Pokud máme naopak široký otevřený prostor, můžeme se s jistotou rozhodnout pro velké, efektní zavěšené křeslo a vhodně jej vystavit.

Při rozhodování o křesle zavěšeném na strop si však musíme uvědomit, že taková investice je trvalá a vyžaduje určité montážní práce. Proto stojí za to předem zvážit jeho umístění. Pokud je určeno především ke čtení a odpočinku, jako intimní prostor, umístěme jej poblíž okna, které poskytne dostatečné světlo a možná i příjemný výhled. Pokud má být křeslo primárně místem k odpočinku při sledování filmu nebo rozhovoru s ostatními členy domácnosti a hosty, je lepší jej integrovat se zbytkem obývacího pokoje.

Pro ty, kteří nejsou rozhodnuti, mohou být tím správným řešením jak závěsná, tak stojatá křesla, to znamená namontovaná ne na strop, ale na speciální rám v prostoru. Poté můžeme zkontrolovat, zda nám tento typ vybavení vůbec vyhovuje, a co je důležitější, můžeme křeslo přesouvat z jedné místnosti do druhé.


Křeslo se ideálně hodí k ostatnímu vybavení


Křesla zavěšená na stropě i ta mobilní se vyznačují značnou stylistickou rozmanitostí, která jim umožňuje ladit s celkovým designem domu. Nejoblíbenější sedačky dodnes odkazují na podobu prvních modelů ze 60. let, to znamená tvarem podobných půlkruhu, bublině a kokonu. Tento nesmrtelný tvar však může mít mnoho tváří v závislosti na barvě, materiálu a struktuře.

Bílá nebo šedá kopie s kulatým, lesklým povrchem dokonale zapadne do moderního minimalistického interiéru, zatímco půlkruhové křeslo z bílého ratanu bude originálním prvkem skandinávské místnosti. Zavěšené sedadlo skládající se z černé kovové konstrukce zase doplní místnost vyzdobenou ve stále módnějším loftovém stylu.

Tlustá deka nebo velký polštář budou dokonalým doplňkem každého z těchto křesel. Hladká bílá se hodí k šedým a béžovým odstínům, stejně jako k intenzivním, chladným odstínům. Efektní vícebarevný polštář nebo patchworkový pléd bude fungovat pro skromné kovové křeslo.

Interiéry v ležérním stylu, kterému dominuje dřevo a teplé tóny, umocní závěsné sedadlo ve tvaru běžné houpací sítě. Tyto typy barevných modelů jsou také dokonalým vybavením dětského pokoje. Ještě další oblíbenou variantou je tradiční a neutrální proutí vhodné pro téměř všechny styly.