Úvod Blog Dveře Voština nebo dřevotřísková deska – konstrukce dveří je důležitá!

Voština nebo dřevotřísková deska – konstrukce dveří je důležitá!

Při výběru dveří obvykle věnujeme pozornost prvkům, které jsou na první pohled viditelné. Proto přemýšlíme o modelu dveří, jaký zvolit typ zasklení, ale měli bychom věnovat pozornost i konstrukci dveří

                                     

Konstrukce vnitřních dveří

Ačkoliv je to zásadní otázka, málo lidí ví, z čeho je postavené dveřní křídlo. Přiznejte se – napadlo vás někdy nad tím přemýšlet? Mezitím konstrukce dveří je jedním z nejdůležitějších vlastností každého modelu. Při volbě dveří bychom měli vědět, že vzhledem ke své konstrukci je rozdělujeme na desková křídla a rámová.

Čím se od sebe liší? U rámových dveří nevybíráme výplň. Konstrukce deskových dveří je založena na rámu, který je kostrou křídla. Rám je vyroben ze dřeva, lepený podle dané technologie, aby se zabránilo ohýbání materiálu pod vlivem změn vlhkosti.

Samotný rám by však tvořil příliš slabou konstrukci, což je důvod, proč je do ní vložena takzvaná výplň. Jejím základním úkolem je stabilizovat celou konstrukci, ale v závislosti na materiálu, ze kterého byla vyrobena, může také plnit další funkce – tepelnou, akustickou, a dokonce i protipožární izolaci. Výplní vnitřního křídla je obvykle voština, dutinková dřevotříska nebo plná dřevotříska. Výplň je po stranách obložena MDF nebo HDF deskou. Taková deska se liší od dřevotřísky vyšší hustotou materiálu, díky čemuž je mnohem tenčí a odolnější. MDF dveře jsou obvykle charakterizovány vysokou kvalitou, a navíc mají v praxi velmi široké uplatnění.

Všechno to stále zní složitě? Okamžitě se pokusíme vysvětlit, jak se liší různé typy výplní.

Voština – co to znamená?

Není těžké odhadnout, odkud pochází název voština. Pokud jste někdy mohli vidět voštiny (včelí plástev) z úlu, máte již představu o struktuře dveří. Voština není nic jiného než kartonážní stabilizační vložka se šestihrannou konstrukcí, která významně snižuje hmotnost křídla a velmi efektivně ji zpevňuje. Je charakterizována malým objem a nízkou hmotností.

Jeho nepochybnou nevýhodou je skutečnost, že neposkytuje dobrou akustickou izolaci. To nebude dělat dobře, např. v ložnici nebo kanceláři, kde chceme zajistit vysokou zvukovou izolaci. Navíc, když se v bytě objeví vlhkost, voština okamžitě ztratí své vlastnosti. Je však nemožné přehlédnou největší výhodu dveří vyplněných voštinou, což je nízká cena.

                               

Dutinková dřevotříska

Interiérové dveře, s dutinkovou dřevotřískou, poskytují mnohem lepší zvukovou izolaci, což – jak bylo zmíněno – je v některých místnostech klíčovou otázkou. Je to řešení, které využívá odolnější materiály, ale je proto dražší než voština.

Pokud máte omezený rozpočet, můžete výplně kombinovat. Některé pokoje mít s dražší výplní a některé s levnější “voštinou“. Všechny dveře budou vypadat vizuálně stejně, ale zaručují vyšší akustickou izolaci přesně tam, kde potřebujete.

Plná dřevotříska

Dveře s plnou dřevotřískou jsou nejčastěji specializované technické modely, tj. akustické, proti vlámání nebo protipožární. Vzhledem k hmotnosti takové výplně je třeba nainstalovat speciální závěsy, které umožní jejich plnou funkčnost.

S přihlédnutím ke všem výhodám a nevýhodám dostupných řešení, stojí za to si rozvrhnout rozpočet a přehodnotit své potřeby. Voština nebo dřevotříska? Rozhodnutí je na Vás. Odborníci společnosti ATEX vám rádi pomohou vyřešit toto dilema – kontaktujte nás.