Úvod Blog Interiér Úžasná výzdoba interiéru - jak zařídit krásné akvárium?

Úžasná výzdoba interiéru - jak zařídit krásné akvárium?

Kde začít dobrodružství s akvarijním koníčkem? Internet je plný průvodců, díky nimž si i začínající nadšenec může připravit své první akvárium. Pokud si však myslíte, že je to průhledná nádoba, do které stačí nalít vodu a přidat ryby, velmi se mýlíte.
Kam umístit akvárium?

Když si chceme koupit akvárium, neměli bychom začít hned nákupem, ale okamžikem zvažování, kam ho umístíme. Nejde o pouhé nalezení volného místa, ale o splnění několika podmínek. Akvárium by mělo poskytovat co nejvíce kontrolované podmínky. Proto není vhodné umístění na slunných místech, v blízkosti okna nebo topení. I malé, jedno nebo dvoustupňové teplotní výkyvy mohou významně ovlivnit obyvatele akvária, jejich životní styl, zdraví a chování.


Rybičky v klidu

Dalším důvodem, proč by mělo být akvárium na stinném místě, je potřeba ovládat cirkadiánní rytmus. Jsme to my, kdo by o tom měl rozhodovat prostřednictvím teploty a osvětlení, a přitom si pamatovat, že většina obyvatel pochází z různých zeměpisných šířek. Dalším důležitým bodem je klid. Nestavíme akvárium na místo, kde někdo neustále prochází, otevírá dveře nebo kde neustále bliká například televizní obrazovka. Na jedné straně jde o mnoho zbytečných, stresujících podnětů pro obyvatele akvária a na druhé straně o snížení rizika, že při procházení akvárium zachytíme a srazíme ho nebo nějakým způsobem poškodíme.Sada pro začátek

Seznam věcí, díky nimž bude akvárium příjemné pro oko a poskytne dobré podmínky pro ryby, je opravdu dlouhý. Zahrnuje akvárium, kryt, pozadí, osvětlení, filtry (vnitřní i vnější), ohřívač, termostat, čerpadlo, zařízení na čištění skel, testery vody a drobnosti jako je například síť na ryby. Povaha našeho akvária bude také záviset na výběru substrátu, vegetace a samotných ryb nebo jiných vodních živočichů.

Za předpokladu, že neprovádíme rychlé nákupy, ale pečlivě hledáme nejlepší nabídky a propagační akce, bude akvárium s kapacitou přibližně 110 litrů a jeho přiměřeným vybavením stát od 3000 Kč. Tato cena nezahrnuje rostliny a ryby, v tomto případě téměř neexistuje žádný horní limit nákladů.


Hotová řešení

Samotné dokončení potřebného vybavení je však časově náročný úkol, stejně jako pracný úkol získání potřebných znalostí. Pokud nepotřebujeme specializovaná řešení a dokončení akvária je pouze prostředkem k dosažení cíle, a nikoli cílem samo o sobě, stojí za to věnovat pozornost sadám dostupným na trhu. Jedná se o akvária připravená k použití vybavená vším, co potřebujete. Jejich cena bude obvykle o něco vyšší, ale pokud se tak rozhodneme, stačí pouze nastavit akvárium na správném místě. Navíc výrobci také poskytují záruku a pomoc v případě jakýchkoli problémů.


Koule - nejhorší možné akvárium

Na tomto místě je nutné zmínit, jaké akvárium by se rozhodně nemělo kupovat. Možnost, kterou bychom měli hned na začátku absolutně odmítnout, je ikonické akvárium v podobě koule. Kultovní, protože je velmi často zobrazováno v karikaturách nebo filmech nebo působí jako dekorace do interiéru restaurací nebo kanceláří.

Koule je nejhorší možná volba. Akvárium tohoto tvaru je obvykle příliš malé (na trhu dominují malé do 30 l), a to i pro nenáročné ryby. Kromě toho ztěžuje výměnu vzduchu a instalaci zařízení na úpravu vody. Tvar nutí ryby plavat v kruhu, což vede k problémům, a nedostatek úkrytů zvyšuje úroveň stresu. Ryby chované v takových podmínkách budou žít až polovinu kratší život než ryby, které mají k dispozici i malé, ale obdélníkové akvárium.

Pokud k tomu přidáme problémy spojené se zkreslením obrazu, malou spodní plochou (což je důležité kvůli užitečným bakteriím) nebo omezenou možnost výsadby rostlin, kulaté akvárium by mělo být vyloučeno na samém začátku akvarijního dobrodružství. Není divu, že na některých místech, například v některých italských městech, je chov ryb v takových akváriích zakázán.


Kolik stojí ryba?

Stojí za to připomenout, že jako každý koníček, i akvaristika má své extrémy. Polák Andrzej Niewiarowski z Grajewa, kterého v roce 2010 ocenil odborný časopis akvaristů jako vlastníka nejlepšího mořského akvária na světě, to dobře ví.

Pan Andrzej se stará o 1200 litrovou nádrž, ve které je mezi stovkami korálů 50 druhů ryb z nejvzdálenějších koutů planety. Ceny některých vzácných exemplářů mohou být ohromující. Příkladem je nejcennější asijská arowana, jejíž nejdražší kus byl prodán za 300 000 dolarů. Samotná arowana je také příkladem paradoxu, je to v přírodních podmínkách extrémně vzácná ryba a zároveň každý rok na trh vstupují stovky tisíc exemplářů rozmnožovaných v chovu.

Naštěstí při dokončování obyvatel akvária nemusíme hned sáhnout po nejdražším řešení. Ceny populárních akvarijních ryb, jako jsou různé druhy bojovnic, začínají na několika korunách. Chovat můžeme i krevety, ceny akvarijních krevet začínají na 50 korunách, ale dosahovat mohou dokonce několika stovek eur, ty nejvzácnější exempláře mohou na aukcích dosáhnout cen v řádu tisíců eur.Robot místo ryby

Možná nepotřebujeme skutečné akvárium, ale prostě musíme vidět rybu plavat poblíž? Odpovědí na tyto potřeby jsou malé nádoby s vodou, ve kterých plavou robotické ryby, které se podobají jejich živým příbuzným. Ačkoli to s akvaristickým koníčkem nemá mnoho společného, může to být zajímavá alternativa pro lidi, kteří by si chtěli dát na stůl originální dekoraci a nechtějí ztrácet čas údržbou akvária.

Tai-robot-kun, umělá ryba vyvinutá v Japonsku, jejíž chování a pohyby se zdají stejné jako její živý protějšek, nás přesvědčuje o tom, jak přesvědčivě může stroj předstírat, že je živým zvířetem. Tento model však v našich akváriích neuvidíme, Tai-robot-kun byl vytvořen za účelem provádění vědeckého výzkumu. Místo toho máme k dispozici mnoho dalších robotických ryb. Ceny nejjednodušších umělých rybiček, které lze umístit do akvária, začínají od 300 Kč. Jen pár drobných dekorací na dně nádrže a originální domácí dekorace je hotová!