Úvod Blog Design Tmavé barvy u vás doma – argumenty pro a proti

Tmavé barvy u vás doma – argumenty pro a proti

Tmavé barvy v interiéru způsobují spoustu kontroverzí. Zvláště malé místnosti se zdají být odsouzeny k jasným barvám. Dokážete vytvořit krásný interiér v tmavých tónech? Jaké jsou výhody a nevýhody takového uspořádání? Co dělat, aby konečný výsledek nebyl zdrcující a byt nepůsobil ponuře? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete níže.Moderní interiéry, kterým dominují tmavé barvy, jsou stále populárnější. Jedná se však o poměrně riskantní řešení, které vyžaduje šikovnou kombinaci barev a textur. Je třeba vzít v úvahu mnoho prvků, jako jsou barvy stěn, podlah a dokonce i dveří, aby interiér získal jedinečný charakter, aniž by byl ohromen. Je také nutné správně uspořádat osvětlení, které hraje důležitou roli v případě tmavých barev.


Hraní si s optikou


Že světlé barvy prostor opticky zvětšují a tmavé zmenšují, je známo již dlouho. Z tohoto pravidla neexistují žádné výjimky. Světlé interiéry působí prostorněji, ale v některých místnostech, jako jsou ložnice, je pocit útulnosti důležitější než pocit prostornosti. Zde lépe fungují tmavé barvy. Interiér v tlumené, tmavší barvě udělá z ložnice ideální místo pro spánek a odpočinek.

Pomocí tmavých barev můžeme prostor také efektivně modelovat, skrýt nedostatky a zvýraznit přednosti konkrétní místnosti nebo změnit její proporce. Jak to udělat? V případě malého a stísněného interiéru můžeme natřít jak stěny, tak strop tmavou barvou. Díky tomu zmizí její linie a hranice a místnost se tak paradoxně zdá větší, než ve skutečnosti je. Tmavé barvy jsou také skvělým způsobem, jak zmenšit příliš velký obývací pokoj a tím mu dodat útulnost.

Ale to není vše! Důležitý je i tón – chladný odstín i v případě tmavých barev prostor trochu opticky zvětší. Podobně funguje lehký lesk, který na rozdíl od matného provedení, dodává prostornost.

Pamatujte, že tmavé barvy světlo pohlcují, proto se vyplatí dbát na dostatečné osvětlení v místnosti. Interiérový design s tmavými barvami by měl zajistit mnoho světelných zdrojů, díky nimž získáme zajímavý efekt, aniž bychom působili přetíženým dojmem.Elegantní a stylové


Nepochybnou výhodou tmavých barev je, že dodávají interiéru nádech luxusu a elegance. Tmavé dřevo, lahvově zelená, hnědá, sytě fialová, šedá a černá – to jsou barvy nadčasové a šik. Takový design obývacího pokoje nebo ložnice způsobí, že tyto pokoje budou vypadat mimořádně stylově a rafinovaně.

Je to skvělá nabídka jak do klasických interiérů, tak i do modernějších řešení, například pro glamour styl. Výrazné barvy krásně ladí s lesklými doplňky a těžkými látkami, charakteristickými pro tento styl, budou v tmavých barvách působit velmi noblesně.

Do tohoto typu interiéru jsou ideální dveře Porta v odstínech tmavého dřeva, jako jsou dveřní křídla v retro stylu z kolekcí Villadora RETRO, Cordoba nebo Madrid, dostupné s prosklením nebo bez něj. Vytvoří mimořádně atraktivní a vkusnou atmosféru a tvoří výrazný dekorativní prvek.


Pochlubte se barvou


Tmavé interiéry nemusí být monotónní. Tlumená barevná paleta, například odstíny šedé v kombinaci s černou, vytvoří dokonalé pozadí, které zvýrazní doplňkovou barvu. Intenzivní tyrkysová, hořčicová nebo ohnivě červená vnesou do místnosti svěžest a energii. Takto kontrastní kombinace vypadají zajímavě například v industriálních prostorách, zdůrazňují designový charakter doplňků a strohý design interiéru.

Tmavší barvy napomáhají relaxaci. Oproti zdání navozují příjemnou a uklidňující atmosféru. To je nepochybná výhoda, kterou je třeba vzít v úvahu při navrhování interiéru obývacího pokoje nebo ložnice.

Přeci jen se bojíte, že tmavé barvy budou dominovat interiéru? Vyberte si pouze jeden tmavý prvek – podlahu, stěnu nebo trendy černé doplňky. Díky tomu můžete svou oblíbenou barvu bezpečně vnést do místnosti, aniž by hrozilo její optické zmenšení.