Úvod Blog Architektura Stavba domku na stromě aneb jak splnit dětské sny

Stavba domku na stromě aneb jak splnit dětské sny

Dům na stromě je skvělé zábavní centrum pro děti. Stává se pevností, pirátskou lodí nebo jen místem, kde si dítě dělá, co chce. Jak tedy dát dítěti takový dárek? Můžete si ho postavit sami nebo si koupit hotové předpřipravené prvky a přizpůsobit je vašim podmínkám.Stromové domy se často objevují v rodinných a dobrodružných filmech nebo dětských seriálech. Problém však může být v tom, že ne každý má k dispozici velký strom s roztaženými větvemi, protože právě na takovém stromu je nejlepší postavit dům. Ale vždy existuje způsob, jak splnit dětský sen i přes překážky.


Jak postavit dům na stromě

Stavba domku na stromě by měla začít výběrem správného stromu. Musí být pevný, s průměrem kmene nejméně 30 cm. Pečlivě zkontrolujte, zda strom není poškozen a nejsou tam žádné známky parazitů. Stromové domy se nejlépe montují na duby, břízy, javory nebo velké jedle. Budete potřebovat dřevěné trámy, desky a hodit se budou také dlaždice.

Domy na stromech stavíme jako každou jinou dřevěnou budovu. Základem je vhodný design dětského domku. Dalším krokem je masivní dřevěná konstrukce z nosníků, ke kterým jsou desky připevněny. Stojí za to si trochu ulehčit stavbou domu na podpěrách. Bude namontován o něco níže, ale má to další výhodu - v případě pádu při hraní se dítěti nic nestane. V případě majestátních, pevných a hustých stromů se můžete vzdát držáků zakopaných v zemi a přišroubovat dům ke kmeni a větvím.

Další možností je „plovoucí dům“, tedy dům zavěšený na řetězech a lanech. Takový dřevěný dům pro děti však bude mít svá omezení. Za prvé, může se docela silně kývat, když fouká vítr. Konzoly jsou nejlepší zárukou bezpečnosti. Rozhodně ale strom nepoškodíme a dům bude stabilnější.


Hotové dřevěné domky pro děti

Pokud je vlastní stavba pro vás příliš velká výzva nebo například nemáte k dispozici vhodný strom, můžete použít hotové konstrukce. Jsou to zahradní domky pro děti a jsou okamžitě k dispozici s podpěrami. Mohou být snadno umístěny vedle stromu nebo do nich integrovány vyřezáním otvorů pro větve. Tyto hotové dřevěné domy jsou plně přizpůsobeny podmínkám pod širým nebem. Proto není nutné je dodatečně chránit před vlhkostí.


Bezpečný dům na stromě

Na začátku stojí za zvážení, jak vyřešíme přístup do domu. Měl by být zahrnut do designu chaty, musí být vhodný pro děti i dospělé. 

Existují tři možnosti:

- samonosné schody - nejstabilnější a nejbezpečnější řešení, v tomto případě stojí za to myslet i na zábradlí;

- pevný žebřík - nejlépe dřevěný, aby odpovídal konstrukci chaty, můžete si koupit bez problémů hotový;

- provazový žebřík - to je nejjednodušší varianta, ale musíte se naučit po něm lézt, protože je nestabilní.


Aby byl dům na stromě pro dítě bezpečný, musí být jeho konstrukce řádně zajištěna. Jedná se zejména o ochranu před vlhkostí. Můžeme dát dlaždice na střechu nebo ji jednoduše zajistit pevnou fólií. Kromě toho stojí za to impregnovat dřevo. K tomu používáme mořidla, laky nebo oleje. Celý dům na stromě může být dodatečně uzavřen zábradlím, aby nehrozilo, že dítě při hře spadne. To se však vždy může stát, proto si pod domem vytvořme měkkou základnu pohlcující nárazy, nejlépe vyloženou dřevěnými štěpkami. Samotný dům by neměl být instalován výše než 2,5 m nad zemí.