Úvod Blog Interiér Šatna v bytě - perfektní způsob, jak udržet v bytě pořádek

Šatna v bytě - perfektní způsob, jak udržet v bytě pořádek

Při snění mladistvých snů o vlastním bydlení většinou virtuálně „zařídíme“ celý prostor. Tady bude obývací pokoj, tady prostorná jídelna... Jednou z místností, o kterých sní nejen ženy, je samozřejmě šatna. A právem! Správně uspořádaná šatna bude nejen skvěle vypadat, ale také vám každý den ušetří spoustu času. Všichni víme, jak dlouho trvá pročesání ramínek a zásuvek při hledání toho správného oblečení. Se šatní skříní bude mnohem snazší udržovat pořádek, pokud si ji správně zařídíte. Jak zařídit funkční šatník?Praktická moderní šatna = promyšlený systém

Šatna v bytě patří mezi čistě užitkové místnosti, má vám tedy usnadnit každodenní život. Abyste ji dobře naplánovali, musíte definovat své požadavky.

Její uspořádání by mělo odpovídat vašim potřebám. Rozdělte věci ve svém šatníku do následujících kategorií: spodní prádlo, kalhoty, šaty a bundy, kabáty atd. To vám pomůže zjistit, kolik místa potřebujete k zavěšení dlouhých věcí (jako jsou šaty nebo kabáty) a kolik kratších (bundy, košile) a kolik složené svetry a trička nebo spodní prádlo.

Nezapomeňte při tvorbě takového seznamu zohlednit své zvyklosti. Zvažte například, zda trička a svetry raději věšíte, nebo je máte naskládané na policích. Měli byste také zvážit uložení ručníků nebo ložního prádla, pokud pro ně není jiné, speciální místo.

Máte nějaké speciální potřeby? Nebo možná sníte o velkém zrcadle nebo pohodlném křesle? Myslete na to všechno ve fázi plánování. Koneckonců je to vaše vysněná šatna a měli byste se v ní cítit pohodlně!Jak plánovat prostor?

Vzhled a provedení šatny závisí především na množství prostoru, který máte. Důležitou roli hraje i rozpočet, který můžete vynaložit. Poměrně drahý se ukazuje skříňový nábytek, samozřejmě čím více přihrádek, košů a polic, tím vyšší výdaje.

Na trhu však najdete mnoho řešení – když se pořádně porozhlédnete, najdete i vybavení šatní skříně kapesních rozměrů.A co velikost? Na rozdíl od vzhledu moderní šatník nemusí být příliš velký. Větší místnost bude samozřejmě snazší a pohodlnější na používání, ale pokud nemáte prostor, neznamená to, že se vaše sny o šatně musí hroutit. Abyste se v něm cítili pohodlně, potřebujete minimální vzdálenost 55 cm od zrcadla a minimálně 2 m² celkové plochy.


Posuvné dveře do šatny

Správná volba dveří je jedním z klíčových rozhodnutí při zařizování typicky užitkového interiéru. Pokud zařizujete malou šatnu, zvolte systém posuvných nebo skládacích dveří. Nabídka Porta Doors zahrnuje několik řešení: systém KOMPAKT do zdi a dále nástěnné systémy PortaAluBlackSlide a Efekt.

Posuvná křídla si snadno vyberete ze standardní nabídky Porty. To umožní, aby dveře ladily se zbývajícími dveřmi v bytě. Pokud jde o skládací dveře, můžete si vybrat ze dvou systémů - Alfa a Beta. Alfa jsou dvoudílné asymetricky dělené dveře s klasickým zámkem v křídle a západkou v profilu rámu. Dveře Beta jsou symetricky dělené a zámek nemají.

Pokud jde o dveře do velké prostorné šatní skříně, můžete klidně zvolit stejná dveřní křídla jako v celém domě, jistě skvěle poslouží i v této místnosti.Šatna nemusí omezovat prostor

Nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem je naplánovat šatnu ve fázi projektování bytu nebo domu nebo při umístění příček. Pokud si ji chcete zařídit do již hotového interiéru, bude to vždy znamenat vzdát se části ložnice nebo chodby. To může způsobit určité nepohodlí s pocitem, že se váš prostor zmenšuje. V klidu – je to jen iluze!

Místo bez masivních skříní a hromad oblečení se vám bude zdát větší. Přidanou stěnu lze využít jakkoli. Například tak, že na ni namontujete televizi. Šatna v ložnici? Nezapomeňte ponechat prostor, který umožní snadný přístup k posteli, stačí 70 cm na každé straně.