Úvod Blog Design Retro kuchyně - na co pamatovat při zařizování kuchyně ve starém stylu?

Retro kuchyně - na co pamatovat při zařizování kuchyně ve starém stylu?

Světlé, útulné barvy, frézovaný nábytek, domácí spotřebiče ve vintage stylu a malé nenápadné doplňky, které svým dekorativním charakterem umožňují pocítit atmosféru starých časů. Zní to zajímavě? To jsou prvky, které odlišují kuchyně v retro stylu. Takže pokud milujete interiéry s duší, retro kuchyně je tip právě pro vás!Vintage atmosféra - na co pamatovat?


Kuchyně zařízené v nadčasovém retro stylu jsou vždy módní, nikdy se nenudíte a vytvářejí jedinečnou, velmi útulnou atmosféru připomínající 50. a 60. léta.

Takové místnosti jsou prostě plné vzpomínek. V nich se mimo jiné projevuje retro styl v podobě dekorativního nábytku, květinových závěsů na oknech, ozdobných dóz s cookies nebo ručně malovaných pohárů, pečlivě umístěných v krásně prosklené skříni.


Retro kuchyně - nábytek


Kuchyně ve starém stylu je vynikající volbou pro skutečné individualisty a milovníky interiérů s duší. V kuchyni zařízené v souladu s atmosférou starých časů by měl být starožitný nábytek. V historických kuchyních vypadají skříňky v odstínech béžové, šedé a bílé skvěle, nejlépe s ozdobnými čelními plochami, efektivním frézováním a prosklením, za kterými stojí za to vystavit například ručně malované nádobí. Pokud sníte o útulné a světlé kuchyni ve starém stylu, ujistěte se, že je zde dřevěný stůl a odpovídající židle s ozdobnými podsedáky, příborník na talíře nebo jiný nábytek, který si dokonale pamatujete z dětství nebo filmů z 50. a 60. let.


Pokud však dáváte přednost „stárnutí“ nábytku, který aktuálně v kuchyni máte, vyměňte na něm úchytky. Zvolte stylizované keramické, nejlépe v pastelových barvách a originálních tvarech.


Pokud se vám na trhu se starožitnostmi podaří najít krásný starý kus nábytku, který perfektně zapadne do vaší kuchyně, nebojte se viditelného poškození. Nezapomeňte, že mu můžete snadno dát druhý život! Často stačí přelakovat, vyměnit čalounění nebo úchyty, aby získal nový vzhled.


Retro kuchyně - okna


Díky vhodně zvoleným záclonám vytvoříte ve vaší kuchyni opravdové zázraky. Praktickým a stylovým řešením budou krátké závěsy ve světlé barvě. Skvěle poslouží také pastelové barvy - pudrově růžová, mátová, pistáciová nebo slunečný odstín žluté.


Pokud jsou stěny ve vaší kuchyni jednobarevné, můžete si dovolit výraznější látky. Perfektní volbou budou závěsy v retro vzorech - puntíky, nadčasové kostky nebo svislé pruhy v jemných barvách. V tomto případě si můžete také dovolit experimentovat s květinovými motivy - růžemi, levandulemi a jinými květinami. Takové závěsy zútulní místnost a vy získáte pohodlí a chvilku odpočinku od jasného slunce, které během dne dopadá do kuchyně.


Retro kuchyně - dveře


Dveře v kuchyni jsou dalším prvkem, který je třeba vzít v úvahu. Perfektní volbou v tomto případě budou interiérové dveře z kolekce Porta NOVA - s elegantním prosklením v barvě Dub Sibiřský. Zajímavou nabídkou jsou také kuchyňské dveře z kolekce Porta INSPIRE - také s efektním prosklením v odstínu Dub Havana. Dveře v kuchyni mohou být také minimalistické, zde bude skvělým řešením model z kolekce Porta RESIST v tmavém dubu - zaujmou klasickou, jednoduchou linkou a nadčasovým designem, který dokonale ladí s vintage atmosférou.


                                         

Porta INSPIRE model B.2                Porta NOVA model 6.2                Porta RESIST model 7.1


Retro kuchyně - stěny a podlahy


Stěny a podlahy jsou také důležité v kuchyňském uspořádání ve starém stylu. Zajímavým řešením jsou tapety s květinovým motivem. Dodávají prostoru svěžest a interiér působí útulněji. Ideální volbou může být například tapeta s růžemi na bílém pozadí.


Na zdi můžete vyvěsit plakáty s hvězdami 50. a 60. let. Okouzlující pin-up dívky, pánové v dobře střižených oblecích, ikony tehdejšího filmu a hudby, volba je na vás!

Přidejte několik prvků souvisejících s vašimi vzpomínkami, vystavte staré rodinné fotografie. Můžete je zarámovat do velkého dřevěného rámu, který bude pěkně korespondovat s ostatními prvky dekoru. Černobílé nebo sépiové fotografie, to je nutnost v interiérech ve starém stylu!


Kromě zdí je stejně důležitá i podlaha. Aby kuchyně dýchala atmosférou starých časů, vyberte si klasickou „šachovnici“, tj. černou a bílou podlahu, která je vždy módní a dokonale evokuje 50. a 60. léta. Dřevěná podlaha bude také skvěle fungovat. Přírodní dřevo vytvoří krásný a souvislý celek s nábytkem a stylizovanými domácími spotřebiči. Bojíte se viditelných suků? Není třeba! Dodají tu správnou vintage atmosféru celé místnosti!Retro kuchyně - spotřebiče


Při plánování retro kuchyně nezapomeňte myslet i na domácí spotřebiče charakteristické pro staré časy. V mnoha obchodech snadno najdete stylizované chladničky, trouby, toustovače a kávovary od renomovaných výrobců. Moderní spotřebiče s módním, ale současným designem rozhodně nebudou vypadat dobře vedle nábytku nebo dekorací ve starožitném stylu. Vyberte si tedy nestandardní řešení, kterým jsou spotřebiče v zajímavých barvách a tvarech a s dalšími prvky jako jsou ozdobné úchyty. Nechte domácí spotřebiče ve vaší kuchyni odkazovat na staré časy a budete mít jistotu, že celý interiér bude elegantní, útulný a celý v podobném charakteru.Retro kuchyně - dekorace


Při hledání nejkrásnějších starodávných dekorací stojí za to navštívit bleší trh, kde často najdete skutečné poklady pro váš domov za atraktivní ceny, například retro nástěnné lampy, které krásně osvětlí kuchyň.


V retro kuchyni se mohou objevovat prvky jako:


  • pánve a další kuchyňské doplňky visící na zdi
  • smaltovaná konvice - hladká v zajímavé barvě nebo s originálním vzorem, např. puntíky
  • sušené bylinky v ozdobných květináčích, umístěné na okenním parapetu nebo zavěšené nad pracovní deskou
  • velké kulaté hodiny - v kovovém nebo dřevěném rámu, které zdůrazní jedinečnou atmosféru interiéru
  • formy na muffiny pastelové barvy
  • kovové plechovky na koření a těstoviny
  • velká dekorativní dóza na sladkosti vystavená na viditelném místě


Existuje mnoho možností a jediným omezením při uspořádání jedinečné kuchyně je vaše představivost!