Úvod Blog Design OSB desky v interiéru

OSB desky v interiéru

OSB desky se stále více stávají oblíbeným materiálem architektů. Lze je dobře zkombinovat s jinými druhy materiálů a mohou se použít jako podlaha, ale i nábytek, jako jsou knihovny, postele a kuchyňské desky. Až donedávna byly OSB desky považovány za stavební materiál a nebyly spjaty s výrobkem pro interiér. U řady lidí stále přetrvává nedůvěra a můžeme slyšet názory, že je to špatný materiál. Ale architekti a interiéroví návrháři mají jiný názor a jsou stále více ochotni OSB desky používat.

Trocha teorie

Co přesně je deska OSB? Jedná se o dřevěný výrobek, který se skládá z jedné nebo více vrstev. Vrstvy se skládají z dřevních štěpků a hoblin, jako pojivo se používají syntetické pryskyřice. Desky jsou tvrdé a odolné vůči poškození. Další výhodou je jejich nízká cena.

Jak rozlišujeme OSB desky?

OSB-1 (jednovrstvá) a OSB-2 (dvouvrstvá) jsou určeny pro suché prostory, protože pryskyřice v tomto typu desek není odolná vůči vlhkosti. Tyto desky jsou vhodné na truhly, regálové konstrukce, stojany a skelety nábytku. OSB-3 (třívrstvé) lze použít v interiéru, kde se může objevit vlhkost, jako jsou kuchyně a koupelny, ale mohou být používány také venku. Nejodolnější jsou čtyřvrstvé desky OSB-4.

Stěny, stropy a podlahy

OSB desky jsou dokonalým materiálem pro stropní, stěnovou a podlahovou krytinu. V těchto případech volte tenkou desku o tloušťce 8 mm. Použitím desek OSB dochází k ohřívání prostoru, doslova proto, že desky jsou teplé na dotek.

Jejich povrch se nijak nepodobá ostatním dřevěným materiálům. Nejlepší uplatnění OSB desek najdeme v interiéru, který je laděn do moderního nebo skandinávského stylu.

Zajímavého efektu také docílíme kombinováním s jiným dřevem. Například s klasickými dubovými dveřmi (např. Porta VERTE HOME) nebo přírodním dubem (např. Porta KONCEPT), můžeme tak získat teplý a přirozený vzhled místnosti.

Nábytek z OSB

Jak již bylo řečeno, desky OSB jsou ideální pro nábytek. Můžeme z nich udělat v podstatě všechno: kuchyňské skříňky, police, čelo postele, konstrukce nábytku a podobně. Veškerý nábytek působí zajímavým a atraktivním dojmem.

       


Nábytek z OSB desek vypadá nejlépe v jednobarevných místnostech a na bílém pozadí. Dokonalým doplňkem budou dekorace ve skandinávského stylu. Samozřejmě všichni nemají rádi takové inovativní řešení. Pro ty, kteří preferují klasiku, OSB desky nebudou dobrou variantou. Výhodou OSB desek je nepochybně cena, rychlá instalace a multifunkčnost.