Úvod Blog Dveře Neobvyklá móda na Instagramu – fotografie vstupů do domů

Neobvyklá móda na Instagramu – fotografie vstupů do domů

Na Instagramu si čas od času získá na oblibě jedno z témat, které překvapí i autory. Nedávno se nečekaně ukázalo, jak fascinující může být zveřejňovat obrázky venkovních dveří.Vstup do jiného světa, narození, smrt, zrání, lidská duše, válka – to jsou jen některé symbolické významy dveří a vrat. Vstupy nás fascinují. Dá se za nimi schovat cokoli, zvěstují tajemství, někdy nebezpečí. Není divu, že přitahují pozornost. Může být obtížné zacházet se standardními dveřmi vyrobenými z lakované desky, anonymními a bezvýraznými, tímto způsobem. Tedy těch, kterých je v okolí nejvíce. S dveřními křídly ale svět nekončí.


V poslední době se na Instagramu rozjel nový trend – focení dveří, jsou to portréty těchto obvykle podceňovaných objektů. Úpravy vchodu do domu najednou vzbuzují mezi uživateli internetu velký zájem. Profily, kde je najdete, přitahují tisíce nových návštěvníků, ale i fotografy, kteří ve svém okolí nebo na cestách objeví podceňované skvosty. Existují malebné výrobky starých tesařů, dveře složitě vyřezávané nebo řezané do prolamovaných vzorů, malované a zlacené.

Pokud jde o vchod do domu, design může být opravdu různý. Přibyly i nové, s neonovým nápisem, tajemným vývěsním štítem, vtipnou klikou dveří nebo pokryté květinami. Některé vypadají jako vchody do domečku pro panenky, jiné jsou industriální, rustikální, svérázné. Na některých místech světa se stále může každá ulice ukázat jako vděčné místo pro fotografický lov.


Vchody do domů se v různých zemích liší a vyplývají z tradice. Podle ní byly marocké dveře ozdobným prvkem stavby, vyrobeným stejně pečlivě jako šperky. Mnohé z nich přežily dodnes a stopy plynutí času jim prospívají, přidávají zajímavé zabarvení a praskají jako vrásky. Stáří dokáže dát charakter i těm nejobyčejnějším dveřím. Zapuštěné do zdi chátrajícího domu, nebo dokonce vyhozené, jsou zajímavé.


Zajímavé může být i něco jiného, například barva, forma, kontrast mezi dveřmi a budovou. Někdy je zde další dekorativní prvek. Prádlo visící na šňůře, kaktus v květináči, kolo blokující vchod. Velmi zřídka člověk, protože postava příliš odvádí pozornost od hlavního tématu. Ze stejného důvodu jsou dveře obvykle ve středu kompozice. Jak s tím naložit? Můžete to brát vážně a analyzovat rozdíly mezi vchody do domů v Íránu, Walesu, Dánsku a Polsku. Nebo si můžete jednoduše užít fantastickou rozmanitost vzorů a barev. Zdá se, že nová móda přináší do instagramového vesmíru něco dobrého, každopádně fotky zařizování vchodů do domu jsou zajímavější než selfíčka s našpulenými rty nebo obrázky koťátek.Úspěch má obvykle mnoho otců. V tomto případě šlo spíše o dvě matky. Martha Reyes z Floridy a Katie Smith z Londýna založily @ihaveathingforwalls. Společně posbírali fotky dveří z různých koutů světa rozeseté na Instagramu. Spolupráce prý probíhala hladce, i když se nikdy osobně nesetkaly a kontaktovaly se hlavně přes WhatsApp. Počet sledujících se rychle zvětšoval a nový fenomén Instagramu zaujal i redaktory The New York Times. Novinářka Laura Holson kontaktovala Marthu a Katie, ale i další lidi. Profil samozřejmě není jediný. Na dalších najdete dveře z určité oblasti nebo výsledky mnoha po sobě jdoucích cest stejného fotografa.


Fotek od nás stále není mnoho, i když zajímaví hrdinové se najdou všude. Procházením fotoalba z dovolené může každý s překvapením objevit dveřní prvky ve své vlastní kolekci. Možná právě takovým náhodným zásahem začne nový příběh a pak bude čas bloudit neznámými oblastmi a sledovat brány vedoucí do nových míst.