Úvod Blog Design Návrat fototapet - design interiéru v nové podobě

Návrat fototapet - design interiéru v nové podobě

Amazonská džungle, ulice Paříže, japonská zahrada nebo vesmír? Jaký pohled vám dá dobrý pocit, když se probudíte nebo než usnete? Můžete si vybrat, co chcete. Fototapety nabízejí neomezené dekorativní možnosti.

 


Móda jako bumerang


Trendy rády oživují minulost. Tytéž věci, které byly v módě před několika desítkami let, jsou znovu objevovány ve stále modernějším aranžmá a překvapivých kombinacích. Barvy, doplňky a dokonce i tvar oken, to vše podléhá módě, která se někdy i po mnoha letech ráda vrací. Dochází například k renesanci elastických podlahových krytin, nemají ale nic společného se starým linoleem. Vrací se také obložení stěn, je však daleko od borovicových prken z hájovny.


Vhodný pro naši dobu


Nově objeveným hitem jsou také fototapety, milované v 80. a 90. letech a nenáviděné na začátku našeho tisíciletí. Dnes jsou jedním ze způsobů, jak  oživit zeď v obývacím pokoji. Jaký je rozdíl mezi současnými fotografickými tapetami a těmi před lety? Zdá se, že dnes nikdo neobdivuje pohled na pláž s palmou v popředí v přehnaných barvách. Změnily se také materiály, které otevírají cestu pro fototapety také do dalších místností. Již nepřekvapuje, že tapeta dokonale zapadá do klasické kuchyně nebo moderní koupelny. Mezi kvalitou dnešních tisků a tisky před několika desítkami let je rozdíl. Co se nezměnilo? Fototapety jsou stále poměrně levný a originální nápad na dekoraci zdi v obývacím pokoji.Široký výběr


Fototapety jsou atraktivní, protože kolekce jejich vzorů je nekonečná. Dokonce i keramické dlaždice zdobené grafickými motivy jsou ve srovnání s nimi nudné. Interiér kuchyně v panelovém domě může vycházet z fotografie s motivem ovoce, zeleniny, kávy nebo koření. V koupelně budou perfektní velkoformátové fotografie bambusu, březových kmenů, vodopádu nebo přímořské vesnice. V obývacím pokoji pole slunečnic nebo tulipánů nebo parková alej. V pokoji předškoláka mohou být pohádkové nebo zvířecí akcenty a v případě teenagera fototapeta související s jeho oblíbenou hudbou nebo sportem. K tématu však lze přistupovat i méně standardně.Pro zeď v ložnici bude například zajímavá fototapeta zobrazující korálový útes nebo stanici lanovky, na zeď v obývacím pokoji můžete umístit letecký hangár a v koupelně hvězdy meziválečné kinematografie. Milovníkům takové atmosféry mohou komiksoví superhrdinové zpříjemnit ranní kávu v kuchyni. Na druhou stranu, když vstoupíte do haly, můžete se zúčastnit velkého karnevalového průvodu přímo v Riu de Janeiru.


Fotografie lze použít i na podlahu. Chůze po hladině oceánu, balancování nad útesem nebo sopečná trhlina vám mohou poskytnout denodenní dávku adrenalinu. Velkoformátová grafika je pokryta průhlednou vrstvou pryskyřice, do které jsou navíc vloženy malé objekty, které zdokonalují efekt 3D.


Unikátní dotek


Černobílé tapety nebo sépiové fotografie fungují dobře v každé místnosti. Pokud se vám nelíbí žádný z hotových návrhů, můžete si nechat vyrobit fototapetu z vlastní fotografie. Společná fotografie z výletu na kole nebo z výletu s vašimi dětmi do zábavního parku může uvítat hosty v hale a ukázat tak vaše záliby.Kvalita dnešních fototapet


Fototapety jsou vyrobeny z podobných materiálů jako tapety. Kvalitní materiál zaručuje, že se nesrážejí a snadno se lepí. Nejoblíbenější jsou dekorace s přídavkem skleněných vláken a latexu, potištěné na syntetickém papíře o hmotnosti vyšší než 200 g. Dobrou volbou jsou také vinylové fototapety na netkané bázi. Jsou tak silné, že snadno maskují nerovnosti stěn. Díky laminátové vrstvě nejsou fototapety snadno poškrábatelné, jsou také odolné proti otěru, vyblednutí pod vlivem UV záření nebo průniku vody.V případě dokonale hladkých stěn můžete riskovat nejlevnější fototapety vytištěné na samolepicí fólii. Grafické tisky lze také aplikovat na sklo, plexisklo nebo dibondy, tedy tenké hliníkové plechy. Pak však spíš než celostěnné dekorace nabývají charakteru obrazů. Velkoformátové tisky jsou však vždy jedinečnou dekorací, stojí za to je použít v ložnici nebo obývacím pokoji.