Úvod Blog Architektura Moderní domy jsou pokryté rzí. Seznamte se s cortenovou ocelí

Moderní domy jsou pokryté rzí. Seznamte se s cortenovou ocelí

Rezavé obklady domů jsou nejavantgardnějším a nejmodernějším způsobem, jak zdůraznit individuální charakter budovy. Velkolepý vzhled, zajímavá barva a úžasná textura nejsou jediné přednosti, díky kterým plech Corten dobývá stavební trh. Nespornou výhodou tohoto materiálu je jeho odolnost. Je nadčasový, odolný, připravený na všechny povětrnostní podmínky, navíc je prakticky bezúdržbový. Postupem času se vzhled jím pokryté fasády stává ještě atraktivnějším. Nadšenců do rezavějících zdí přibývá.Co je ocel Corten?

Corten (Cor-Ten) je ocel se zvýšenou odolností, nízkolegovaná. Na jejím povrchu se vytváří přirozený povlak podobný rzi. Corten ocel získává patinu v kontaktu s deštěm a vzduchem. Zajímavé je, že vytvořená vrstva oxidu mědi tvoří ochranný povlak, protože proces probíhající na povrchu desek trvá jen určitou chvíli, pak se zastaví a tím ustane rez.

Špatně chráněná nízkolegovaná ocel s četnými mezerami a dutinami může za určitých podmínek korodovat, ale deska dobré kvality bude velmi odolná. Corten se běžně nazývá Corten steel nebo trvale rezavějící ocel, českou obdobu můžete najít pod názvem Atmofix.


Použití cortenu

Nejčastěji se s ním můžeme setkat na fasádách veřejných budov, administrativních budov a moderních rodinných domů. Stále častěji architekti navrhují do interiérů také patinované kovové obklady. Cortenové desky mohou být hladké nebo perforované. Prodávají se ve formě panelů a kazet.

Zrání patiny na ocelovém povrchu trvá několik měsíců až dva až tři roky. Proces lze pozorovat na fasádě, což činí tento materiál ještě zajímavějším. Corten je ideální pro budovy s moderní, minimalistickou architekturou. Fasády jsou celé nebo pouze z části pokryty červenou ocelí. Corten ocel vypadá skvěle v kombinaci s aktuálně módním betonem, sklem a dřevem. Lze ji použít jako rustikální akcent. A co plechová střecha? Je možné ji vyrobit z cortenu, ale příliš časté to není.Kromě vnějších a vnitřních obkladů se corten stále častěji používá v drobné zahradní architektuře, plotech a také jako materiál pro stavbu krbů a topenišť. Tato ocelová slitina je odolná nejen proti dešti a mrazu, ale také proti vysokým teplotám.


Praktická stránka

Nízkolegovaná ocel je velmi plastický materiál, který umožňuje originální formy. Bez ohledu na místo aplikace je nutné pamatovat na upevnění prvků nerezovými spojovacími prvky. Ocelové desky, zejména v interiéru, mohou být namontovány pomocí pěny nebo lepidla. Vzhledem k dlouhotrvajícímu procesu tvorby rezavého povlaku je třeba počítat i s tím, že vlivem deště může z fasády stékat obarvená kapalina. Proto se v tomto místě vyplatí opatřit povrch omyvatelným materiálem. Po přibližně 36 měsících by se měl proces stabilizovat. Pak je riziko kontaminace minimální.