Úvod Blog Interiér Malování koupelny - jaké barvy použít?

Malování koupelny - jaké barvy použít?

Koupelna, stejně jako jiné místnosti, vyžaduje správné uspořádání. Veškerá její jedinečnost spočívá v tom, že se v ní nachází velká vlhkost, takže nemůžeme vždy použít všechny druhy dekorací a materiálů. Až donedávna bylo nejčastějším zdobením celé místnosti pomocí obkladů.

                                

V dnešní době se však stále častěji objevují další řešení, například dobře zvolená barva (dlaždice se obvykle nacházejí pouze v “mokré zóně“, tj. kolem umyvadla, sprchového koutu nebo vany). Malování koupelny není v žádném případě těžké, pokud je pro malbu vše dobře připravené.

Co potřebujeme vědět před malováním?

Pro malování koupelny se většinou rozhodujeme, když nás žádné obklady nezaujmou nebo chceme opticky zvětšit prostor. Na samém začátku se objevuje otázka, jak vymalovat koupelnu, aby to bylo správné.

Před nanášením barvy, musíte připravit podklad pro barvu. Měl by být důkladně vyčištěný, odstraněný prach a mastnoty – k tomu nám pomůže směs vody a mycího prostředku.

Koupelna vymalovaná barvou nikdy nebude vypadat dobře, pokud na stěnách budou nerovnosti. To je důvod, proč musí být stěny nejprve vyrovnány pomocí tmelu nebo sádrového nátěru. Stěny musí být také řádně opatřeny základním nátěrem (postup správné přípravy naleznete ve specializovaných obchodech). Pokud chcete vytvořit impozantní koupelnu, částečně v dlaždicích – pak stojí za to zajistit barevnou a stylovou soudržnost obou povrchů.

Typy barev, které je vhodné použít pro koupelny

Ne každý ví, jaká barva je vhodná pro koupelnu, aby dostatečně kryla a nebyla citlivá na vlhkost tak si řekneme pár typů.

Nejoblíbenější jsou akrylové barvy. Velkou výhodou takové barvy je dobrá propustnost vzduchu, díky níž stěna může dýchat a její povrch je možné omýt bez obav smytí barvy. Nevýhodou akrylových barev je že špatně pokrývají nerovnosti.

Další možností je latexová barva. Vzhledem k tomu, že používají větší množství pryskyřice než akrylové barvy, poskytují lepší pokrytí. Jsou rychle schnoucí a jejich barvy jsou odolné UV záření. A co víc, některé barvy mají v sobě přidané čisté stříbro, díky čemuž jsou charakterizovány jako baktericidními.

Jaké barvy vypadají nejlépe?

Často se lidé rozhodují o světle modré, protože je přímo spjata s vodou. Nicméně, je lepší použít odstíny světle šedé, bílé nebo béžové. Do koupelen by se měli volit odstíny, které uklidňují a napomáhají uvolnění.