Úvod Blog Design Malé může být hezké – jak vyzdobit malý byt?

Malé může být hezké – jak vyzdobit malý byt?

 Zařízení malého bytu je často velkou výzvou. V malém prostoru potřebujete hodně užitečného nábytku a předmětů, které nezabírají příliš prostoru. Podívejte se, co můžete udělat, aby váš domov vypadal větší, než doopravdy je.


Čím méně, tím lépe

Při uspořádání malého bytu postupujte podle zásady “Méně je víc“ – “čím méně, tím lépe“. Jednoduchost v interiéru vypadá prostorněji a opticky zvětšuje. Sázejte na minimalismus a funkčnost. Stojí za to si to zapamatovat v každé fázi vybavování bytu – od výběru podlahy k polštářům a dalších detailů.

Začneme se základy

Pokud je váš byt vhodný k úplné rekonstrukci nebo ve vývojové fázi, první věc, o které byste měli přemýšlet je podlaha. Nejlepší je zvolit světlou s málo viditelnými spoji. V případě, že nevyměňujete podlahu, ale máte například dřevěnou podlahu, přemýšlejte o tom, jak ji natřít. Kdo sleduje trendy interiérového designu, ví, že bílá podlaha dělá interiér opticky větší a o dost více jasnější.

Stejně jako u stěn – bílá nebo světlá barva, působí v malém bytě nejlépe. Snažte se vyhnout geometrickým a květinovým vzorům. Nicméně, pokud se vám líbí pestrá barva, dejte ji pouze na jednu stěnu v bytě – oko jí zachytí, ale nebude přemáhat interiér.

Známým způsobem, jak opticky zvětšit prostor, je použití zrcadel. V takovém případě se nemusíte omezovat. Nejlepší je použít jedno velké zrcadlo, například na dveře šatníku, ale pokud to není možné, tak použít několik menších zrcadel na různých místech v bytě.

Jaké dveře si vybrat?

V malých bytech budou posuvné dveře perfektním řešením, které vizuálně zabere méně prostoru než klasické dveře. Díky tomu se bude interiér zdát větší. V malých pokojích je často problém s přístupem denního světla. Proto při výběru modelu dveří, radši volte modely s větším poměrem zasklení. Takové dveře neposkytují pouze dostatečné osvětlení, ale také budou vypadat lehčeji.


Stejně jako při výběru barvy podlahy a stěn – vybírejte jasné, přirozené barvy, které dobře zapadají do zbytku interiéru.

Nábytek

Nábytek v malém bytě by měl být jednoduchý a hlavně funkční. Vybírejte modely se štíhlou konstrukcí. Místo těžkých polic vyrobené z tmavého, zdobeného dřeva, zkuste použít neviditelné police nebo jemné regály v jasných barvách. Veškerá průhlednost, například skleněný stůl nebo polykarbonové židle, vypadají dobře. Bylo by dobré, kdyby veškerý nábytek byl vyroben ze stejného materiálu nebo měl podobnou barvu – jinak je narušena harmonie.


Vhodně vybrané doplňky

Chcete-li aby malý interiér vypadal prostorněji, měli by jste vhodně sladit doplňky. Nepřehánějte to s množstvím doplňků a skryjte všechny doplňky které momentálně nepoužíváte. Postarejte se o veškerý možný prostor v bytě a přemýšlejte o dalších úložných prostorech, např. o zásuvkách v posteli. Nezapomeňte také na správné osvětlení. Dobře zvolené osvětlení, může výrazně opticky zvětšit prostor. Vybírejte ze zajímavých dekorativních prvků. Mějte však na paměti, že….


Čím méně, tím lépe!