Úvod Blog Design Loftový byt - postindustriální atmosféra!

Loftový byt - postindustriální atmosféra!

Pokud máte rádi chladné barvy, prostornost, jednoduchost a minimalismus v interiérovém designu, určitě se vám bude líbit loftový styl! Čím se vyznačuje a jak si jej přinést do svého domova? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem článku.Co odlišuje loftový styl?


Již několik let je jedním z předních světových trendů v oblasti interiérového designu styl loft. Dominuje mu drsné a chladné klima, typické jsou pro něj sklo, ocel, beton, odstíny šedé, stejně jako jednoduchý nábytek a otevřený prostor. Podkrovní styl, známý také jako průmyslový, pochází ze Spojených států a odkazuje na atmosféru starých postindustriálních interiérů, kde umělci a dělníci pracovali a žili v 50. a 60. letech. Pro místnosti zařízené v tomto stylu jsou charakteristické také červené cihly, viditelné kabely a instalace, trámy a velmi velká okna, kterými prosvítají sluneční paprsky a rozjasňují interiér.


Otevřenost


V minulosti hrály důležitou roli velká okna. Otevřené a vysoké prostory vyžadovaly odpovídající osvětlení. Přirozené světlo bylo pro tehdejší pracovníky rušných továren nezbytné, aby mohli bezpečně plnit své povinnosti. Stává se také, že prostorné lofty tvoří jeden velký prostor, který kombinuje několik funkcí. Má pouze jeden uzavřený pokoj, a tím je koupelna. Pokud však chcete do svého malého bytu vnést mírně postindustriální atmosféru, můžete to udělat díky několika trikům a obratnému kombinování jednotlivých prvků zařízení. A co je nejdůležitější, rozhodněte se, jak rozdělit již existující místnosti. Koneckonců, vaše pohodlí a každodenní život v takovém bytě jsou nejdůležitější!Špetka historie


Móda pro lofty, a tedy interiéry kombinující funkce ateliéru a bytu, se k nám dostala až v 90. letech, kdy se uzavřené továrny začaly transformovat na obytné prostory s působivě exponovaným surovým nábytkem. A tak se neomítnuté stěny, zavěšené kabely, potrubí a betonové stropy staly nedílnou součástí tohoto stylového zařízení.


Materiály a paleta barev


Pokud sníte o tom, že do svého bytu vnesete skutečně atmosféru loftu, nezapomeňte zahrnout materiály jako beton, cihly (červené nebo bělené), ocel (viditelná například ve formě stropních svítidel, balustrád a židlí) a sklo (i ve formě konferenčního stolku).


Ve stylu podkroví dominují tlumené barvy, a proto jsou dobrým řešením všechny odstíny šedé, bílé a černé - na stěny, podlahy i nábytek. V současné době však návrháři interiérů stále odvážněji vybírají do bytů zařízených v průmyslovém stylu dřevěné prvky, různé textilie, nejlépe s geometrickými vzory, stejně jako teplejší barvy, jako je červená nebo hnědá.


Nábytek


Byty zařízené ve stylu starých amerických loftů jsou plné dřevěného nábytku a podlah, které dokonale kontrastují se strohostí šedé cihly a betonu. Výrazným prvkem bude jednoduchý nábytek vyrobený z palet, skla nebo kovu. Chcete-li prostor trochu zútulnit, nebojte se sáhnout například po dekorativních polštářích v jasných barvách a živých rostlinách v květináčích. V takových interiérech jsou také dokonalé skleněné dveře a příčky, protože umožňují oddělit dva pokoje bez narušení postindustriální atmosféry.Průmyslové osvětlení


Přestože jsou interiéry v průmyslovém stylu díky velkým oknům obvykle správně osvětleny, nezapomeňte se postarat o vhodně vybrané lampy, které večer příjemně osvětlí váš byt a vytvoří jedinečnou atmosféru. Svítidla v průmyslovém stylu se vyznačují minimalistickým a strohým tvarem, obzvláště dobře vypadají ty s geometrickými tvary, jako je kužel nebo koule. Kromě funkce budou žárovky zavěšené na kabelech volně visících ze stropu také módním a designérským prvkem, což budí dojem, že šlo pouze o dočasné osvětlení po dobu renovace. Zajímavým řešením budou také „pavoučí“ lampy a velké lampy nejlépe v barvách mědi, bílé nebo černé.Dveře


Jednoduchý tvar, sklo a šedé v různých verzích. To jsou zásady, které je třeba dodržovat při hledání správných dveří do loftového bytu. Dveře jako nedílná součást interiéru by měly ladit s celým vámi vytvořeným zařízením. Zajímavým postupem, který velmi dobře funguje v postindustriálních interiérech, je sladění dveří s barvou stěn. Pokud se například rozhodnete mít bílé stěny nebo bílou cihlu, zvolte dveře stejného odstínu. Můžete také vsadit na hru kontrastů, pokud mají stěny vašeho bytu tmavě šedý odstín, efektně rozjasníte interiér a zútulníte jej, když jej doplníte čistě bílými dveřmi.


 

Porta CPL                                                           Porta DESIRE                                                           Natura KONCEPT


Nebo ve svém domě dáváte přednost přírodním dřevěným akcentům, které jsou viditelné na nábytku, dekoracích a doplňcích? V tomto případě budou skvělým řešením dveře s dýhou imitující dřevo.


Ve fázi plánování loftového bytu nezapomeňte, že se v něm budete chtít cítit pohodlně. Pokud se chcete obklopit teplými akcenty, nebojte se na stěny pověsit rodinné fotografie, obrazy a plakáty se zajímavými motivy. Jděte do toho a pořiďte si měkký koberec ve výrazné barvě, stejně jako dekorativní polštáře s efektními potisky. Budete překvapeni, jak takovou hrou kontrastů dosáhnete podmanivého efektu!