Úvod Blog Interiér Koupelna ve skandinávském stylu

Koupelna ve skandinávském stylu

Skandinávský styl je v našich domech populární již několik let. Vyznačuje se minimalismem, velmi funkčním přístupem k prostoru, jemnými a jasnými barvami a vášní pro přírodní materiály, včetně dřeva a kamene. Je to skvělý recept na stylovou koupelnu. Skandinávská koupelna je kombinací přirozenosti, jednoduchosti a elegance.Koupelna ve skandinávském stylu - co ji odlišuje?


Ve skandinávské koupelně, podobně jako v ostatních pokojích zařízených v tomto stylu, dominuje bílá (možná béžová a světle šedá) a odstíny dřeva, které dodávají místnosti útulnost. Krátké dny a málo denního světla v severní Evropě vysvětlují lásku Skandinávců k bílé barvě, která dobře odráží světlo a rozjasňuje místnosti. Bílá a světlé barvy navíc opticky zvětšují prostor, takže zejména v menších koupelnách bude skandinávský styl praktickým řešením. Nemusí to být vůbec chladné a sterilní.


Skandinávské koupelně může teplo přinést nejen dřevo, ale také doplňky, například v pastelových odstínech modré, zelené, žluté nebo růžové. Černá a tmavá šedá také úspěšně kontrastují s dominantní bílou. Všechny tyto akcenty jsou však pouze doplňkem a mělo by jich být málo a dobře promyšlené. Také v tomto případě jsou vítány přírodní materiály jako například proutí, len nebo bavlněné froté. Dobře zařízená koupelna ve skandinávském stylu bude jednoduchá, funkční a zároveň elegantní.Nejdůležitější prvky skandinávské koupelny


Před zahájením zařizování koupelny stojí za to vytvořit projekt, který zohlední typ, velikost a počet koupelnového vybavení, stejně jako instalace vody a elektřiny. Zařizování koupelny ve skandinávském stylu by mělo začínat stěnami a podlahou, stejně jako topením a osvětlením.


V případě keramiky (vany, umyvadla, WC, bidet) je téměř povinnou barvou bílá. Bílá se může objevit také na stěnách, podlaze nebo nábytku. Podobně všestranné použití ve skandinávských koupelnách je dřevo chráněné vhodnými laky nebo vybělené, zejména exotické druhy, kterým nevadí voda. Na trhu je také stále více dlaždic, které velmi dobře napodobují dřevo. Přírodní kámen bude také působit na stěnách a podlahách velmi dobře. Může být také integrován do místnosti jako prvek mozaiky nebo dekorace. V tomto případě si můžete vybrat také keramické dlaždice napodobující přírodní kameny. Dobrým řešením bude také obílená cihla na jedné ze stěn.


Skandinávská jednoduchost a přirozenost se dobře kombinují nejen s přírodními materiály, ale také s přímkami a úhlovými a geometrickými tvary. Nábytek ve skandinávské koupelně by měl být minimalistický a funkční. Pokud je na podlahách a stěnách již hodně bílé, je nejlepší barvou dřevo. Místo přírodního dřeva lze použít kvalitní dýhy. Nakonec nezapomeňte na prvek, který spojuje koupelnu se sousední místností, a tím jsou dveře.Bílé dveře a skandinávský styl


Bílé koupelnové dveře jsou nejuniverzálnějším řešením pro koupelnu zařízenou ve skandinávském stylu. Budou dokonale ladit s barvami místnosti a budou ladit téměř s jakýmkoli designem v tomto stylu. Pokud má vaše koupelna akcenty ze dřeva nebo v odstínech dřeva, alternativou k bílým koupelnovým dveřím mohou být dveře v barvách dřeva. Ve většině případů budou nejlépe fungovat světlé odstíny, například Dub Skandinávský.


Stylově musí dveře ladit nejen s designem koupelny, ale také s barvou stěn v místnosti, ze které do nich vstoupíte, což je někdy obtížné sladit. Pokud bílé koupelnové dveře nebo odstín světlého dřeva neodpovídají chodbě, zvažte použití různých barev dveřního křídla na každé straně. U Porty je toto možné u celé řady dveří, stačí se zeptat našich prodejců.


Při výběru dveří do koupelny je samozřejmě důležitý nejen styl, ale také řada dalších úvah. Adekvátní větrání, velikost a typ zámku jsou jen některé z faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru dveří do vaší stylové koupelny.