Úvod Blog Interiér Jarní úklid na balkóně

Jarní úklid na balkóně

Život plyne závratným tempem a na odpočinek mimo domov není čas. Také k tomu nejsou vždy příznivé podmínky. Zejména v městské džungli je těžké najít vlastní oázu. Co takhle vrátit do hry po zimě trochu zanedbaný balkón? Je čas začít s jarním úklidem!V dnešní době je balkón stále méně často využíván jako sklad pro nepoužívané věci. Chytré úložné systémy v bytě obecně fungují dobře a zabraňují zaneřádění balkónu. Navíc stále více oceňujeme vlastní kousek venkovního prostoru a rádi se s ním chlubíme. Skoro nikoho nenapadne dát tam rozviklaný psací stůl nebo starou komodu – pokud není pečlivě zrenovována, aby dokonale zapadla. Po zimě však tento venkovní prostor vyžaduje důkladný lifting, na který byste při jarním úklidu neměli zapomínat!


Začněte úklidem

Jarní úklid na balkóně začněte vyndáním všech věcí. Vyprázdněte staré květináče od zeminy a důkladně je vyčistěte, abyste odstranili veškerý hmyz, bakterie nebo plísně, které se tam mohou množit. Pamatujte, že váš balkón by se neměl mezi ostatními zvlášť odlišovat barevným schématem. Pokud se tam tedy chystáte vymalovat zdi, zvolte barvu shodnou se současnou s použitím barvy určené na vnější omítky. Vyčistěte zábradlí. Případnou rez obruste brusným papírem a citlivá místa chraňte antikorozním přípravkem. Jednou za čas se v rámci jarního úklidu vyplatí natřít zábradlí, odstranit dříve odlupující se vrstvy barvy a nanést základní nátěr.Umyjte podlahu a zhodnoťte její stav. Případné mezery ve spárách zaplňte a na rozdrobený beton použijte tmel. Jarní úklid je také dobrou záminkou k osvěžení starých dřevěných panelů pomocí speciálního nátěru, který oživí jejich barvu, ochrání před vlhkostí, plísněmi, pronikáním nečistot a chrání povrch před popraskáním. Pokud staré dlaždice již dosloužily a spáry nelze vyčistit, můžete na balkon položit sisalovou podložku, modulární dřevěné panely nebo dokonce běžnou dřevotřísku. Sezónně se osvědčí i kvalitní elastická podlahová krytina.


V konzistentním stylu s interiérem

Dobré uspořádání nábytku a květin může udělat z balkónu skutečně relaxační kout, a to i ve velkém městě! Zařiďte si ho tak, jak se vám líbí, aby stejně jako zbytek bytu odrážel váš styl. V ideálním případě by to mělo být rozšíření domácího obývacího pokoje. Podobné barvy nebo materiál na podlaze prostor místnosti opticky zvětší. Jarní úklid je ideální příležitostí k zavedení tohoto typu změn. Nejlepší volbou je konzistentní barevná škála odkazující na stálé zařízení bytu. Na balkóně by se tedy měla opakovat barva stěn z obývacího pokoje a barva květinových truhlíků nebo polštářů z balkónových sedaček by měla být sladěna se závěsy nebo kobercem. To okamžitě vytvoří dojem harmonie mezi oběma zónami.

Nezapomeňte na detaily! Dekorace balkónového okna upoutá pozornost kolemjdoucích a rozzáří váš balkón novým leskem. Okenní dekorace, závěsy a vlastnoručně vyrobené interiérové dekorace jsou vítány.Venkovní nábytek

Jarní úklid je vhodná doba pro vynesení balkónového nábytku ze sklepa. Pokud se ho teprve chystáte pořídit, slaďte ho do stylu bytu. Může být moderní, romantický a dokonce okořeněný orientální nótou. Výběr je značný. Měl by být lehký, vyrobený z ratanu nebo materiálu odolného vůči povětrnostním vlivům. Pamatujte, že žádný balkon není příliš malý na to, aby nemohl být uspořádán atraktivním způsobem! Jen nepřehánějte množství věcí. Je dobré mít multifunkční truhlu, která může sloužit i jako lavička. Může ukrývat doplňky pro péči o květiny nebo jiné drobné balkonové vybavení. Pokud nemáte dost místa na stůl, nainstalujte si na zeď skládací desku, kde můžete umístit hrnek na kávu, misku s občerstvením nebo svíčku, která navodí atmosféru při večerním povídání. Kromě mihotavé záře živého ohně poslouží na balkoně i nástěnná svítidla. Solární lampy jsou dobrým nápadem pro moderní design balkónového okna, které po setmění balkón trochu prosvětlí a nevyžadují zatloukání do zdi, lze je zapíchnout do květináčů s květinami.Zeleň na balkóně

Jedinečný design okna s balkónem navíc podtrhne fantazijně se vinoucí liána nebo strom v květináči. Zeleň je nejlepším završením jarního úklidu a prvkem, který zdůraznit. Může to být stálezelený jehličnan, který úspěšně přečká zimu na balkóně, nebo zakrslá odrůda cypřišů. Připravené cibulky narcisů, hyacintů a tulipánů se promění v kvetoucí rostlinu jen za dva měsíce. Slunečnou auru navozují sezónní květiny, například měsíčky a lichořeřišnice, vysévané do truhlíků a košíčků. Balkón je také ideálním místem pro pěstování aromatických bylinek: majoránky, bazalky, máty, tymiánu nebo oregana, ale také hrášku, fazolí nebo rajčat. Markýza je ochrání před přemírou slunce, stejně jako vás. Voděodolná, namontovaná ve správném úhlu vám také umožní užít si odpoledne na balkóně, i když z nebe zrovna kape.