Úvod Blog Interiér Jak zařídit terasu jako funkční prostor pro odpočinek

Jak zařídit terasu jako funkční prostor pro odpočinek

Sen o relaxaci na slunci před domem je jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli mít vlastní dům s terasou. Jak to zařídit tak, aby nám dobře sloužila a byla zároveň krásnou výkladní skříní domu?Funkčnost nade vše


Bez ohledu na to, zda máme velkou nebo malou terasu, můžeme být v pokušení ji nadměrně vyzdobit. To je chyba, na terase by měla být dokonalá rovnováha mezi dekorativními a funkčními prvky. Pokud to chceme narušit, zaměřme se na funkční doplňky, ne na dekorace. Vždyť tam vítáme hosty, pořádáme večeře a grilování a děti si tam hrají. Je to místo aktivního a pasivního odpočinku. Ať je bezpečné a pohodlné.


Popularita kompozitních desek mezi příznivci dřevěných teras je oprávněná. Jsou bez suků a pěkně uspořádané, neobsahují žádné mezery, které jsou nebezpečné pro malé dětské ručičky. Dalším důležitým prvkem je zábradlí, zejména pokud naše terasa není na úrovni terénu. K dřevěným a kovaným zábradlím, známým našim prarodičům a rodičům, byly nedávno přidány skleněné balustrády, stále populárnější ve skandinávských i moderních stylech. Otevírají terasu do zeleného prostředí, což je v případě malých prostor neocenitelné.


Nedílnou součástí terasy, zejména v létě, jsou židle, stoly a další nábytek pro volný čas, díky nimž si můžeme užívat slunce a krásného počasí. Pokud máme malou terasu nebo ji používáme jen zřídka, stačí plastový rozkládací nábytek. Pokud je to však naše oblíbená část domu a má velkou plochu, máme mnohem více možností. Ratanový nábytek je stále populárnější. Když je zakryjeme polštáři, udělají z terasy nejen rozšíření pokoje pro hosty, ale také další místnost.


Propojení s obývacím pokojem?


Odpověď na tuto otázku se v poslední době stává stále častěji „ano“. Pokud se chceme řídit současnými trendy interiérového designu, měl by mít celý náš dům konzistentní dekor a terasa by neměla být výjimkou z pravidla. V moderním, skandinávském nebo minimalistickém stylu je taková kombinace standardní. Klasický a rustikální styl, které mají rádi rozmanitost, jsou v tomto ohledu o něco shovívavější.


Zastánci stejného stylu terasy a zbytku domu by měli věnovat pozornost několika důležitým bodům. Zajistíme, aby přechod mezi těmito částmi naší domácnosti byl plynulý, prahová hodnota by neměla být kladena vysoko. Dojem konzistence dále prohloubí společná barva podlah obývacího pokoje a terasy a také materiál, ze kterého jsou tyto podlahy vyrobeny (např. dřevo, kámen). Hladký přechod z obývacího pokoje na terasu zajišťují také posuvné dveře, zejména v klasických a rustikálních domech.


Stále populárnější jsou také okna, která zabírají téměř celou stěnu. Barva okenních rámů je poté vybrána podle námi zvoleného designu interiéru. Stejné pravidlo platí pro interiérové dveře do obývacího pokoje, který hraničí s terasou. Měly by odpovídat stylu interiéru a terasy. V případě moderních a minimalistických interiérů jsou křídla Porta SKANDIA Premium v bílé barvě dokonalá. Pro klasické obývací pokoje plné přírodních materiálů v kombinaci s terasou však bude dobrým doplňkem model z kolekce Porta INSPIRE, také s prosklením. Dekor v barvě přírodního dřeva odpovídá barvě parket v místnosti.


Porta INSPIRE, C.0


Síla kontrastů


Uklidňeme perfekcionisty - nemusíme to přehánět! Nejde o to, aby se terasa stala dokonalým odrazem obývacího pokoje. Účinku jejich soudržnosti lze dosáhnout i prostřednictvím barevného kontrastu přítomného v těchto dvou prostorech. Například pokud jde o dominantní barvy - černou a bílou. Je důležité, aby byly přítomny nápadné společné body, například styl designu nábytku. Měli bychom se také vyhnout dvěma dekorům, které spolu nevycházejí příliš dobře. Kombinace dřeva zdobeného květinami na terase se studenou bílou uvnitř asi dobře vypadat nebude.


Lidé, kteří rádi popustí uzdu své fantazii, zde mohou opravdu zářit. Kromě desek, kamene nebo dlaždic zde najdeme také terasy pokryté drceným kamenem. Na jaře nebo v létě lze zábradlí z tepaného železa nebo dřeva ozdobit květináči s muškáty nebo petúniemi. Pokud je v naší zahradě rybník nebo bazén, můžeme vybavit terasu malým molem. Milovníci orientální architektury mohou také začlenit lucerny nebo miniaturní pagody.


Vzhled naší terasy je omezen pouze naší představivostí, hlavně si čas na ní strávený náležitě užijte!