Úvod Blog Design Jak zařídit obývací pokoj v provensálském stylu?

Jak zařídit obývací pokoj v provensálském stylu?

Provensálský styl není momentálně tak populární jako skandinávský styl, ale získává si stále více stoupenců. Pokud máte rádi přírodní materiály a světlé, ale teplé pastelové barvy, je možné, že se vám bude líbit rustikální design obývacího pokoje z jihu Francie. Pokusíme se poradit, jak toho dosáhnout.Čím se vyznačuje provensálský styl

Provence je mimořádně okouzlující region na jihovýchodě Francie a jeho krajina spolu s kamennými domy ze světlého vápence, často omítnutými a malovanými v teplých barvách, byly inspirací pro malíře, jako jsou Vincent van Gogh, Paul Cézanne a Pablo Picasso. Interiér v provensálském stylu má rustikální charakter a měl by být spojován se sluncem, přírodou, vůní levandule a prázdninami na venkově. V provensálském stylu se setkává venkovská idyla, jednoduchost a trochu aristokratické elegance. Interiér by neměl být ohromující, ale měl by se vyznačovat krásou jemně zdobených přírodních materiálů vysoké kvality s nádechem ušlechtilé patiny, která budí dojem, že dům a zařízení mají svou vlastní historii.

Ačkoli je provensálský styl doma nejčastěji spojován s interiéry, v nichž dominuje bílá barva, tradičním provensálským domům barvy nechybí. Domy jsou přirozeně tónované okrovými barvami od světle žluté po oranžovou, a poté otřeny vápnem, což činí barvy jasnějšími a pastelovějšími, a získávají tak zajímavou strukturu. V interiérech jsou také barvy, i když jsou spíše mírné, tlumené a vybledlé od slunce, často se vyskytující v okolní přírodě. Odstíny bílé, světle béžové a krémové jsou důležitou součástí barevného schématu provensálského stylu. Najdete zde také teplou žlutou, jemnou tyrkysovou, popelavě šedou, pastelové odstíny modré a levandulové fialové a někdy i olivově zelenou.

Navzdory těmto barvám nejsou provensálské domy vůbec sladké a nadměrně uhlazené, protože používají přírodní materiály, které často vykazují známky času. V interiérech je spousta dřeva, oblíbeným motivem jsou například dřevěné kulatiny zdobící strop. Mezi další často používané materiály patří kámen a terakota, tepané železo, keramika a přírodní tkaniny.Podlaha, stěny a nábytek

Podlahy v tradičních obývacích pokojích v provensálském stylu jsou často obloženy červenou terakotovou barvou nebo kameny s nerovnými hranami, i když si můžete vybrat také světlé dřevo v přírodním odstínu nebo obílená prkna. V dnešní době lze všech těchto efektů snadno dosáhnout také díky kvalitním panelům nebo dlaždicím, které věrně napodobují přírodní materiály. Dřevo nebo desky jsou také mnohem lepší volbou v bytech bez podlahového vytápění.

Namalujte stěny bílou nebo dříve zmíněnými pastelovými barvami typickými pro Provence. Zajímavým odkazem na klasické interiéry francouzských provincií je také rezignace na hladký povrch stěn. Provensálského stylu doma lze dosáhnout mírně drsnou strukturou. Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout tohoto efektu, je pokrytí stěn nepravidelným způsobem dekorativní omítkou. Některé stěny nebo jejich fragmenty mohou být také vyrobeny z přírodního kamene nebo dlaždic, které jej napodobují. Častými dekorativními prvky na stěnách jsou také velká zrcadla ve starých, někdy litinových rámech a akvarelové obrázky, zejména idylických krajin.

Charakteristickým rysem obývacího pokoje v provensálském stylu je také dřevěný nábytek. Skvělého efektu dosáhnete, když namalujete starý nábytek bílou, krémovou nebo pastelově fialovou nebo modrou barvou a poté jej otřete jemným brusným papírem. V úpravách udržovaných v tomto stylu se velmi často používá nábytek vyrobený alespoň z části z tepaného železa a židle s tkaným sedákem. Nábytek nemusí vytvářet zcela soudržnou sadu, určitý eklekticismus je přijatelný, pokud se jedná o zařízení s trochou retro atmosféry. Je dobré, pokud mají mírně rustikální charakter, stejně jako jemné dekorace nebo frézování, zejména s motivy odkazujícími na provensálské detaily, jako je levandule, vinná réva, olivové ratolesti nebo cikády.


Příslušenství a dekorace

Tyto motivy se často objevují nejen na nábytku, ale také na keramice a látkách, které jsou velmi důležitým doplňkem bytu v provensálském stylu. Nejčastěji se používají bavlněné nebo lněné tkaniny s jasně viditelnou hustou vazbou. Charakteristickým prvkem obývacího pokoje jsou také prošívané vlněné přehozy. Zvolte také vzorované látky, jako je kreton a žakár, zejména v pastelových odstínech žluté, oranžové, zelené nebo modré. Vedle geometrických vzorů se na nich mohou objevit rostlinné motivy. Pletené přehozy budou také dobrým doplňkem.

Keramika, také trochu staromódní, a drobné předměty z kovu nebo skla budou skvěle fungovat v domě v provensálském stylu. V obývacím pokoji můžete vystavovat keramiku ve skleněných vitrínách nebo v policích na zdi. Klasickým dekorativním prvkem jsou také čerstvé a sušené levandulové kytice, malé drobnosti s motivem levandulí a levandulové vonné svíčky.Dveře

Obývací pokoj v provensálském stylu by měl být zařízen soudržně a promyšleně. Nejen dekorativní doplňky, ale také dveře musí ladit s hlavními prvky dekoru, tedy stěnami, podlahou a nábytkem.

Příkladem jsou dveře z kolekce Villadora RETRO s dekorativními rámečky a frézováním a dodatečnou konstrukcí rámu, po stranách pilastry a nahoře koruna. V kolekci Porta Doors dominují modely v různých odstínech bílé, které se perfektně hodí do bytu v provensálském stylu. Kolekce Porta INSPIRE s retro modulem odkazuje také na jižní Francii. Přestože provensálské dveře jsou často bílé, můžete si také vybrat přírodní dýhu (např. dub) v odstínu, který odpovídá barvě místnosti.

Povaha dekorací dveří by měla také odpovídat povrchové úpravě nábytku. V případě většího obývacího pokoje zvažte instalaci dvoukřídlých dveří, které vám umožní dosáhnout dalšího pocitu prostornosti. A konečně, provensálský styl doma vypadá obzvláště dobře, pokud je v něm dostatek světla. Zasklení ve dveřích se může ukázat jako dobrý nápad, protože každý paprsek slunečního světla, který dopadne okny a dveřmi, nepochybně dodá interiéru vašeho domova kouzlo.Osvětlení

Samozřejmě v Provence, která je oblastí se spoustou slunečního svitu, je mnohem snazší získat přirozené světlo než v našem podnebí. Pokud tedy chcete do svého domova vnést provensálský styl, postarejte se o správné osvětlení v obývacím pokoji. Musí poskytovat teplé světlo, musí být pečlivě umístěno v různých částech místnosti a dobře doplňovat dekor.

Dekorativní lustry jsou opakujícím se, ale ne jediným světelným prvkem v obývacím pokoji v provensálském stylu. Nejčastěji visí nad stolem a ve větších interiérech můžete dokonce umístit dva stropní lustry. Křišťálový nebo kovaný lustr je klasickým řešením, ale budou fungovat i modernější, pokud jejich design obsahuje retro prvky nebo zajímavé tvary v duchu čím více oblouků a ohybů, tím lépe.

Kromě hlavního osvětlení jsou dobrým řešením také stojací lampy s bílým nebo jiným jasným odstínem, které jemně rozptylují světlo. V bytě v provensálském stylu můžete také nainstalovat nástěnné lampy s designem, který odpovídá dekoraci celé místnosti. Jednou z možností jsou nástěnné lampy, které nenápadně odkazují na svícny ze starých časů. Skutečné, dekorativní stojací svícny také dodají interiéru zvláštní nádech. Nejdůležitější věcí je, že osvětlení by mělo být vaším spojencem při vytváření atmosféry relaxace a klidu, která evokuje teplý letní den v Provence.