Úvod Blog Architektura Jak zařídit malý a úzký interiér?

Jak zařídit malý a úzký interiér?

Často se stává, že jedna z místností, která slouží jako ložnice nebo obývací pokoj, je velmi dlouhá a úzká. Tuto situaci najdeme především v malých bytech. Uspořádání malých interiérů se ukazuje jako extrémně obtížné. Pojďme se tedy naučit pár chytrých způsobů a triků, které pomohou snížit efekt „tunelu“ a místnost bude působit prostorněji.Uspořádání malých místností je vždy výzvou. Úzké a dlouhé místnosti, které se často vyskytují v malých bytech, nejsou příliš flexibilní a mohou způsobit problémy při zařizování interiéru. Někdy je možné místnost rozšířit posunutím stěny. Pokud to v našem případě není proveditelné, můžete zkusit interiér opticky zvětšit. Jak zařídit malý pokoj, aby byl funkční a pohodlný? Pokud se chcete naučit základní principy zařizování malých interiérů, čtěte prosím dále.


Jak zařídit malý pokoj?

Ještě předtím, než začnete plánovat interiér malé místnosti, měli byste přemýšlet o účelu interiéru. Vyplatí se hned rozhodnout, zda se do pokoje vejde pouze pohovka a TV police, nebo dodatečně například knihovna či stůl a židle. Na rozdíl od zdání nemusí být velké množství nábytku na malém prostoru problém, pokud jsou jednotlivé prvky dekoru promyšlené a jejich uspořádání dobře naplánováno. Dobrým příkladem je umístění  příčky přes místnost a ponechání asi 1,5 metru volného průchodu. Toto řešení místnost opticky zkrátí a zároveň umožní získat prostor například pro další police.


Barvy stěn v malé místnosti

Jistě dobře víte, že správná volba barev stěn může výrazně změnit proporce místnosti. Stojí za to mít na paměti staré pravidlo interiérového designu: světlé barvy působí dojmem vzdálenosti a prostoru a tmavé blízkosti. Takže, jak vymalovat malý pokoj? Nejvzdálenější stěnu dlouhé a úzké místnosti opatřete tmavším odstínem nátěru a boční stěny nechte ve světlém odstínu. Takový postup způsobí, že interiér bude vypadat více do čtverce. Dalším dobrým nápadem pro malý pokoj je kombinovat kontrastní nátěr na úzké stěně a stropě se světlým na ostatních. Pokud však nemáte rádi výrazné barvy, můžete jednoduše vymalovat všechny stěny na bílo. Je to univerzální řešení, ale také účinné.

Barvy nejsou jediným způsobem, jak manipulovat s pocitem prostornosti  malého pokoje. Vyplatí se také využít možností, které nabízejí barevné tapety, nejlépe pruhované. Svislé pruhy na stěně pomohou zkrátit perspektivu a místnost se bude zdát vyšší, než ve skutečnosti je, zatímco vodorovné pruhy na krátké stěně ji rozšíří.Jak zařídit malý pokoj?

Při zařizování malého pokoje bude aktuálně módní minimalistický styl tím nejlepším řešením. Vyplatí se být umírněný, pokud jde o počet objektů v dlouhé a úzké místnosti. Chcete-li vytvořit dojem volného prostoru, vyberte si některé z nejnutnějších kusů nábytku, které nezaberou mnoho místa, nutně ve světlých barvách. Nejlepší bude čtvercový nebo kulatý nábytek. Podélné umístěné u delších stěn umocní dojem „tunelu“ nebo „obdélníku“. Budou také fungovat světlé a lesklé předměty, které odrážejí světlo.

Při plánování interiéru malého pokoje se vyplatí vyhnout se umístění nábytku podél delších stěn. To vše proto, že to povede k efektu jako v bludišti a místnost bude vypadat neprakticky a ještě delší, než ve skutečnosti je. Mnohem lepším řešením je umístění psacího stolu, komody nebo postele podél kratší stěny. Tímto jednoduchým postupem bude místnost působit funkčněji a prostor se opticky zvětší.


Osvětlení

Správné osvětlení se ukazuje jako nesmírně důležité v dlouhém a úzkém interiéru. Pokud je okno v místnosti na kratší stěně, tunelový efekt se jeví ještě výrazněji. V interiérovém designu však žádná bezvýchodná situace neexistuje. V tomto případě bude dobré použít horizontální žaluzie. Do tmavších, podexponovaných koutů místnosti pak můžeme instalovat umělé světlo. Hlavní věc je, že osvětlení by mělo být dostatečně silné. Čím světlejší pokoj, tím prostornější se zdá. Vyplatí se použít bílé, teplé světlo, bude to mít pozitivní vliv na celkovou výzdobu malého pokoje.

Při zařizování malého pokoje se také vyplatí použít zrcadla. Jedná se o nadčasový doplněk, který vypadá skvěle v malých místnostech a opticky je zvětšuje. Dobrým způsobem, jak prosvětlit interiér, je také použití lesklých materiálů na doplňcích nebo površích nábytku.


Dveře do malého pokoje

Důležitým rozhodnutím, když zvažujete, jak zařídit malý pokoj, je správný výběr dveří. Křídla, která dobře zapadnou do designu úzké a dlouhé místnosti, mohou také opticky změnit její proporce. Nejlepší budou ty s prosklením, poskytnou další zdroj světla v místnosti. Pokud vám však záleží na soukromí a plné verzi dveřních křídel, volte dveře se zrcadlem. Umístěné na delší stěnu a před okno učiní malý obývací pokoj nebo ložnici mnohem prostornějším. Dveře se zrcadlem jsou také designovým prvkem uspořádání interiéru, dodají mu originální charakter. V kolekci interiérových dveří Porta Doors je několik, které nabízejí modely se zrcadlovými dveřmi. Jedná se o Porta GRANDEPorta INSPIRE .