Úvod Blog Interiér Jak zařídit byt v souladu se stylem art deco?

Jak zařídit byt v souladu se stylem art deco?

Zlaté akcenty, geometrické vzory, samet – to jsou elegantní a rafinované interiéry ve stylu art deco. Máte rádi kvalitní materiály, výrazné barvy a zajímavé kombinace textur v místnostech? Řekneme vám, jak navrhnout byt ve stylu art deco. Seznamte se s našimi tipy a vytvořte si působivý interiér!Víte, že...

Inspirací pro styl art deco bylo otevření zdobené hrobky Tutanchamona v roce 1922? To dalo směr luxusnímu a přepychovému stylu art deco. Umělci se inspirovali také přírodou, zejména květinovými motivy.


Styl Art deco – čím vyniká?

Art deco doslova znamená umění zdobení. Pochází z 20. let 20. století a je reakcí na rokokový styl, který v té době vedl. Art deco je směr v malbě, architektuře a grafice. Objevte jeho nejdůležitější vlastnosti!


Luxusní doplňky

Art deco jsou bohatě zdobené interiéry plné zrcadel a měděných a zlatých prvků. Vysoce kvalitní textilie, jako je samet a satén, materiály, kterým dominuje mramor a mosaz, stejně jako nábytek z lakovaného dřeva zdůrazňovaly luxusní povahu interiérů ve stylu art deco. V opravdu exkluzivních bytech se objevily i perly a slonovina.Geometrické tvary

Dekorativní štuky, geometrické ornamenty na stěnách, tapety a zasklení – to byl design, který dominoval ve 20. letech 20. století, tedy v dobách Velkého Gatsbyho. Oblíbené byly také vroubkované linie, sokly a oblouky. Prosklení, které rozdělovalo jednotlivé místnosti, bylo často zdobeno čtvercovými, pravoúhlými elegantními liniemi.


Expresivní barvy

Ve stylu art deco dominují výrazné barvy, jako je fialová, lahvově zelená, žlutá, starorůžová, vínová, antracitová a tmavě modrá. V takových barvách vypadají zvláště dobře sametové pohovky a křesla. Tyto barvy lze také nalézt jako akcenty na polštářích, kobercích nebo těžkých závěsech. Originální barvy se objevují i na tapetách, ve 20. letech byly oblíbené především geometrické vzory a drobné symetrické květinové motivy.

Dalším barevným návrhem jsou neutrální, bílé nebo béžové stěny a výrazné akcenty v podobě nábytku a doplňků. Nemusíte se hned rozhodovat pro tapety s výraznými vzory nebo velkým množstvím zlata, které dodají vašemu interiéru art deco.


Lesk

Interiéry ve stylu art deco se také vyznačují třpytivými a duhovými povrchy. Časté jsou pozlacené nebo třpytivé stříbrné prvky. Často jsou to rámy skleněných stolů, křišťálové lampy nebo detaily na stěnách a tapetách. Nádheru dodávají četná zrcadla, která jsou standardní nástěnnou dekorací, ale také fragmenty dveřních křídel.Art deco byt – jak si ho zařídit?

Jak přenést atmosféru 20. let do současných interiérů? Jak můžete přinést art deco do svého domova? Nemusíte začínat velkými změnami, jako jsou výrazné tapety nebo dřevěná podlaha do geometrických tvarů.

Pokud vám záleží na atmosféře art deco, můžete zvolit výrazné doplňky – křišťálové lampy, vzorované koberce nebo zlaté dekorace, jako jsou rámy, vázy a zrcadla s třpytivým měděným rámem. V bytě ve stylu art deco využijete i třásně, mramorové povrchy, ale i nábytek a dveře v teplých barvách dřeva. Nábytek ve stylu dvacátých let, který v obchodech často najdete, jsou sametové sedací soupravy a křesla se zaoblenými hranami. Art deco zahrnuje také starožitnosti a reprodukce obrazů. Zajímavým akcentem mohou být doplňky v sytých barvách, jako je žlutá, starorůžová, lahvově zelená nebo antracitová.


Art deco interiér - dveře a kliky

Při navrhování bytu ve stylu art deco nezapomeňte na důležitý prvek úpravy interiéru - dveře. Vyberte si klasická dveřní křídla v teplých barvách dřeva. Jemné, obdélníkové drážky jsou klasikou, která odpovídá stylu počátku 20. století. Kliky dveří jsou poutavým akcentem. Při zařizování art deco interiéru můžete zvolit zlaté modely, které budou korespondovat s výraznými třpytivými doplňky v místnosti.Dveře v teplém odstínu a zlatá klika se do stylu art deco rozhodně hodí. Nezapomeňte zvolit kliku s kulatou rozetou, která dokonale koresponduje s charakterem nábytku 20. let, který měl často oblé tvary a jemné hrany. Dalším návrhem je klasická, podélná, vertikální rozeta, která dveřím dodá elegantní charakter.

 

Klasické dveře s pravoúhlými drážkami

Při výběru art deco dveřního křídla do bytu volte klasický tvar bez moderních prvků jako jsou ocelové zárubně nebo hranaté kliky se čtvercovou rozetou. Dobrou volbou je nadčasové dveřní křídlo s jemnými, obdélníkovými drážkami. Takovými dveřmi jsou například Porta NOVA ze skupiny 2-3 v teplém ořechovém odstínu, který bude ladit se zlatými doplňky a lesklými, metalickými povrchy. Dveřní křídlo Porta NOVA má rámeček s výplní, díky čemuž vypadá dobře ve společnosti štukové stěny, charakteristické pro byty ve stylu art deco.


Porta NOVA 2.1


Dalším návrhem jsou dveře Porta ROYAL Premium a Vídeň. Tyto modely dveří v odstínech teplé hnědé budou dokonale ladit s pozlacenými klikami. Taková kombinace opticky zútulní váš interiér. Další možností jsou Porta VECTOR Premium U a Porta VECTOR Premium V se zajímavými, dvojitými drážkami, které jsou skvělou ozdobou pro dveře ve stylu art deco.


                                                                                         Porta VECTOR Premium U                                                                Porta VECTOR Premium V


Lesklé rukojeti s kulatou rozetou

Kliky jsou šperky na dveře a ve stylu art deco hrají velkou roli poutavé doplňky! Nezapomeňte vybrat efektní kliky, které skvěle doplní luxusní a elegantní charakter interiérů ve stylu art deco. Vybrat si můžete i klasické kliky s dlouhou rozetou, které jsou nadčasové a pasují na mnoho dveřních křídel.


                                                                                      LUNA                                                                                                AZALIA


Naše nabídka klik ve stylu art deco jsou modely LUNA a AZALIA ve zlaté barvě. Jsou minimalistické a zároveň nadčasové díky malé kulaté rozetě. Návrh v matně zlaté barvě je rukojeť ACCENT a MODERN se zúženým plochým úchopem. Pokud chcete zvolit klasické dveřní kliky, můžete zvolit model ROYAL s podélnou, svislou rozetou v barvě antického zlata.