Úvod Blog Dveře Jak vybrat dveře, aby vyhovovaly potřebám lidí se zdravotním postižením?

Jak vybrat dveře, aby vyhovovaly potřebám lidí se zdravotním postižením?

Jaké dveře umožní lidem se zdravotním postižením volný pohyb po domě či bytě? Důležitá je mimo jiné minimální přípustná šířka a snadnost otevírání dveří a také způsob uspořádání prostoru kolem nich. Podívejte se, co dalšího je třeba zvážit.Dveře pro osoby se zdravotním postižením, které zohledňují různé potřeby uživatelů


Při výběru dveří pro osoby se zdravotním postižením pamatujte na individuální potřeby členů domácnosti. Do jaké míry budou jednotlivá řešení fungovat, závisí do značné míry na typu tělesného postižení člověka, jeho věku a celkovém zdravotním stavu.

Například minimální šířka dveří nebo nejpohodlnější způsob otevírání se může lišit pro osoby na invalidním vozíku nebo o berlích nebo s chodítkem. V článku se zaměřujeme především na potřeby lidí na invalidním vozíku, ale nezapomínáme ani na řešení, která ocení jinak se pohybující lidé.


Šířka dveří pro invalidy a další důležité parametry


Šířka dveří pro invalidy, která umožní pohodlný průjezd vozíku, je minimálně 90 cm. Pod pojmem „minimální šířka dveří“ se rozumí světlá šířka otvoru rámu při otevřených dveřích – tedy šířka průchodu.

Zároveň to neznamená, že čím širší, tím lepší. Extra široké dveře budou těžší, a proto se budou obtížněji otevírat. Optimální šířka je 90 cm a dveře by rozhodně neměly být širší než 1 metr. Křídla vybírejte také co nejlehčí (např. s voštinovou výplní). Dveře by se také měly otevírat o více než 90°.

Velký vliv na komfort používání dveří mají také kliky nebo úchyty, které umožňují snadné otevírání dveří. Například klika delší než standardní klika dveří, která snižuje tlak potřebný k jejich otevření nebo zavření. Dalším řešením, které lidem na invalidním vozíku usnadňuje pohyb po bytě, jsou svislá madla místo madla na vnější straně dveří. Uvnitř – zejména u koupelnových dveří, které se musí otevírat ven – se zase vyplatí nainstalovat jednoduché, vodorovné úchyty o délce cca 60 cm ve výšce cca 85 cm.

Uvedené parametry se samozřejmě mohou lišit v závislosti na výšce sedáku invalidního vozíku a výšce a rozsahu osoby se zdravotním postižením. Předpokládá se, že pokud je to možné, všechny kliky, úchyty a vypínače v bytě by měly být ve výšce minimálně 70 a maximálně 130 cm. Nejpohodlnější řešení jsou však individuálně upravena.Nejen dveře pro invalidy, ale i přizpůsobený prostor kolem


Vlastnosti samotných dveří včetně minimální světlé šířky zárubně nejsou jedinou záležitostí, na kterou byste měli myslet.

Prvním a nejzřetelnějším příkladem jsou prahy – nebo přesněji jejich absence. V ideálním případě by všechny průchody v domě či bytě – včetně těch na terasu či balkon – neměly mít prahy. Pokud je obtížné je úplně odstranit, držte je co nejnižší. Vyplatí se také použít pevné nebo dočasné podprahové lamely, které mají malý sklon a vyrovnávají rozdíl v úrovních.

Velmi důležitý je také prostor kolem dveří. Nesmí být umístěny v rohu chodby a minimální vzdálenost od rohu nebo jiného zařízení je 30 cm. Na vnější i vnitřní straně dveří, zejména dveří do koupelny, byste také měli ponechat volný prostor – kruh o poloměru cca 150 cm. Průměrný vozík je asi 120 cm dlouhý a 75 cm široký, takže tento prostor by měl člověku, který s ním manipuluje, stačit, aby s ním mohl pohodlně manévrovat.


Nejen tradiční: posuvné, skládací a motorizované dveře


Za zmínku také stojí, že dveře, které jsou vhodné pro osoby se zdravotním postižením, se nemusí nutně otevírat tradičním způsobem. Tam, kde je to možné, můžete dveře zcela odmítnout. Pokud však chcete mít místnost uzavřenou, zvažte posuvné nebo skládací dveře, které jsou v nabídce PORTA také.

Pro mnoho lidí s handicapem budou posuvné nebo skládací dveře snáze překonatelné. To platí zejména pro lidi, kteří mají chodítko nebo berle a mají při chůzi plné ruce práce. Požadovaná minimální šířka dveří – přesněji průchodu – bude v tomto případě podobná jako u křídlových dveří.

Snad nejpohodlnější možností pro mnoho handicapovaných jsou motoricky ovládané dveře, které se otevírají automaticky. Je to však dost drahé řešení, které zatím nabízí jen málo firem. Pokud se tak rozhodnete, nezapomeňte, že klíčovou otázkou je bezpečnost používání. Dveře by měly mít dobrý senzorový systém, který zabrání zasažení člena domácnosti otevřeným křídlem.