Úvod Blog Architektura Jak si sami navrhnout byt?

Jak si sami navrhnout byt?

Sen o našem vlastním zázemí dříve či později má každý z nás. Pak můžeme se sepjatýma rukama počkat na hotový projekt nebo vzít věci do vlastních rukou. Zde je několik jednoduchých metod a rad, jak si navrhnout vlastní byt.Začněme od základů

Dnešní technologie nám umožňuje vytvářet vlastní design bytu. Než popustíme uzdu své fantazii, naučme se nezbytné základy. Začněme s měřením bytu. Někdo může říci, že rozměry bytu jsou obsaženy v dokumentaci, kterou jsme obdrželi od developera. Nakonec však může být využitelná plocha menší než deklarovaná, a poté bude nutné celý náš projekt od začátku přehodnotit.

Abychom se vyhnuli nepříjemným překvapením, změřme si zakoupený byt sami. Nezapomeňte provést měření místností ve výšce podlahy, od stěny ke zdi, spolu s jejich povrchovou úpravou. Porovnejte vaše výsledky s plochým půdorysem. Pokud chcete opravdu přesný výsledek, povolejte k tomu experty a objednejte si inspekci nemovitostí. Jakmile budete mít v ruce důkaz, že plochy nesedí, můžete začít vyjednávat o slevě. Zaměření půdorysné plochy nemovitosti, navíc potvrzené razítkem inspekční firmy, bude na prodávajícího působit jako pádný důvod ke snížení ceny.


Nakreslíme byt

Jakmile provedeme měření, musíme si připomenout základy technického výkresu. I když můžeme náš byt vidět očima naší představivosti, lidé odpovědní za jeho praktické dokončení musí mít vše přesně černé na bílém.


    Nosné stěny, příčky a konstrukční sloupy jsou důležité nejen z provozních důvodů. Stěny jsou nejčastějšími „zloději“ využitelného prostoru a nemůžeme se jich úplně zbavit.

    Značení světových stran je důležité nejen na terénních mapách. Díky tomu například zjistíme, do které místnosti dopadají paprsky vycházejícího slunce. Získáme také znalosti o množství slunečního světla v konkrétních místnostech během dne.

    Stoupačky a větrací šachty. Neradi na ně myslíme při zařizování našeho domu. A přesto jsou rozhodující pro umístění koupelny a kuchyně. Naštěstí je můžeme začlenit do prostoru, aby se staly výhodami místnosti.

    Okna jsou nepostradatelnou součástí každého domu. Prostřednictvím nich dopadá denní světlo do interiéru a dodává mu život a pohodu.

    Označení dveří a schodů. Zde stojí za to věnovat pozornost směrům otevírání dveří a směru schodů. Každý z nich je označen příslušnými šipkami.

    Pozor také dáme na elektrická zařízení. I je pojďme zahrnout do projektů. Nebudeme je nijak obcházet. Naštěstí existují způsoby, jak je skrýt pomocí dekorací.Udělej si sám

Profesionální interiéroví architekti používají k navrhování placené programy, často velmi drahé jako je Cad Decor nebo Cinema 4D Studio. Naštěstí můžeme používat bezplatné aplikace. Zkusit můžete například programy Roomstyler, Homestyler nebo Sweet Home 3D.


Funkčnost nade vše

Další důležitou otázkou, kterou musíme vzít v úvahu, je funkčnost pokojů, které navrhujeme. Z tohoto důvodu je nejlepší rozdělit náš byt do zón.

Denní zóna (obývací pokoj a například pokoje dětí) bude nejlepší volbou pro jih, jihozápad nebo západ bytu. Během dne pak dostane hodně slunce.

Jídelna (kuchyň a jídelna) na severní nebo severovýchodní straně. Jedná se o místnosti, kde je teplota vždy o něco vyšší, z toho důvodu slunce není tak nutné.

Rekreační oblast (ložnice) na východní nebo jiho-východní straně. Ráno nás přivítá slunce a místnost se během dne zbytečně nezahřívá.


Zdroje inspirace

V současné době nám mnoho programů, aplikací a článků dostupných online poskytuje nekonečné množství nápadů pro návrh interiérů. Musíme si však pamatovat, že ne každý nápad, který se nám dnes zdá dobrý, bude takový i zítra. Proto stojí za to, pokud máme příležitost, jít do hotových interiérů a konfrontovat naše představy s realitou. Několik takových návštěv nám ukáže řešení, která jsou pro nás opravdu dobrá, a odradí nás od těch, která se tak jen zdají.


Porta FOCUS Premium