Úvod Blog Interiér Jak na malou tmavou kuchyň

Jak na malou tmavou kuchyň

Kuchyně bez okna je charakteristickým znakem některých starých domů. Stísněná a temná místnost často není příliš funkční, spíše depresivní a ponurá. Jak zařídit kuchyň, ze které bude vaření a trávení času v ní opravdovým potěšením? Níže vám přinášíme některé osvědčené způsoby!Jasné barvy jsou zásadní

Vyberte si světlé barvy - nejen na stěnách, ale také na skříňkách, deskách stolů a podlah. Nejlepší volbou bude módní bílý kuchyňský nábytek, zejména ten s vysokým leskem, který navíc bude odrážet a rozptylovat světlo. Kromě bílé dobře poslouží i pastely a také prvky ze světlého dřeva. Díky těmto trikům bude místnost působit opticky větší a jasnější.


Osvětlení

Neméně důležitý je výběr osvětlení. Se správným osvětlením bude i tmavá kuchyně vypadat prostornější. Neomezujte se na jeden světelný zdroj. Vyberte si hlavní osvětlení, osvětlení pod skříňkami a doplňkové dekorativní osvětlení, které osvětlí konkrétní zóny v interiéru. Pamatujte, že v prostoru bez přístupu denního světla by umělé osvětlení mělo mít teplou barvu, díky které bude místnost útulnější. Investujte do energeticky úsporných žárovek a LED pásků. Protože umělé světlo zde budete používat mnohem častěji než v jiných místnostech, vyplatí se zvážit řešení, která vám umožní snížit náklady na elektřinu.


Imitace okna - je to možné?

Může kuchyně bez okna najednou získat ... okno? Samozřejmě! Umístěte panorama, perspektivní nástěnnou malbu nebo velké zrcadlo do ozdobného rámečku na volnou zeď. Účinek? Umělecky zdobený a opticky zvětšený prostor!

Dobře zvolené dveře mohou být také úspěšnou napodobeninou okna ve slepé kuchyni. Vyberte si model s velkým prosklením. Mohou to být dveře s jedním větším sklem nebo s několika menšími. Pro tuto roli se skvěle hodí interiérové dveře z kolekce Porta KONCEPT se sklem, propouští světlo do místnosti z lépe osvětlené části bytu a samotná kuchyň se bude zdát opticky větší a jasnější.


Porta KONCEPT


Kuchyně otevřená do obývacího pokoje - perfektní řešení

Pokud má váš byt kuchyň bez okna, zvažte přestavbu interiéru, tedy odstranění zdi, která odděluje kuchyň a obývací pokoj. Toto je nejlepší řešení, díky kterému byt získá velký otevřený prostor a stane se prostornějším. Okno obývacího pokoje navíc dostatečně osvětlí výsledný kuchyňský kout. Kuchyně s obývacím pokojem je velmi oblíbeným řešením, které dobře funguje v nových budovách. Ve většině případů, pokud to technický stav budovy dovolí, může být úspěšně použit i v panelovém bytě.


Jak zařídit výsledný prostor?

Existuje několik způsobů. Volba závisí mimo jiné na stylu, ve kterém chcete nový prostor zařídit, na vašich zvycích či preferencích. Než budete zeď bourat, měli byste také zvážit, zda ji chcete celou odstranit, propojit obývací pokoj s kuchyní, nebo jen její část - otevřít kuchyň do obývacího pokoje, ale ponechat obě místnosti odděleně.


Bar

Jde o módní kompromis mezi úplným a částečným zbouráním zdi. Bar s designovými stoličkami bude fungovat zejména v moderních interiérech, které jim dodají volnost a lehkost. Bude to nejen zajímavá dekorace, ale také skvělé místo k pití ranní kávy nebo rychlé snídani. V případě malých místností se toto řešení také ukáže jako dobrá alternativa k tradičnímu stolu, pro pohodlí stojí za to postarat se o širší desku stolu.


Jídelní stůl

Kombinací pokoje s kuchyňským koutem můžeme také získat další prostor pro jídelní stůl. Úspěšně nahradí zbořenou zeď a jemně stírá hranici mezi oběma místnostmi. Bude pro vás mnohem snazší obsluhovat rodinu u večeře nebo připravovat večeře pro přátele, velký stůl a pohodlná křesla vám zpříjemní život.


Ostrůvek

Můžete také využít prostor získaný ostrůvkem. Tato myšlenka se bude líbit zejména milovníkům vaření, protože kuchyně s ostrůvkem je nejen módní, ale také velmi funkční řešení. Tímto způsobem získáte další pracovní desku a úložný prostor. Při přípravě jídel budete mít v obývacím pokoji volný kontakt s ostatními členy domácnosti, můžete také společně vařit. Kuchyňský ostrůvek navíc vypadá opravdu působivě.


Ujistěte se, že je prostor sjednocený

Při rozhodování o obývacím pokoji s kuchyňským koutem dbejte na to, aby vzhled těchto dvou, dříve oddělených pokojů, vytvořil vizuálně ucelený celek. Možná bude nutné vyměnit kuchyňský nábytek nebo alespoň čela skříněk. Je také důležité vymalovat stěny stejnou barvou a také zvolit shodný obecný styl, který bude nejlépe zdůrazňovat hodnotu získaného prostoru.