Úvod Blog Design Interiérové dveře v domě – jaké si vybrat? Plné nebo prosklené

Interiérové dveře v domě – jaké si vybrat? Plné nebo prosklené

Když zařizujeme byt nebo dům, čelíme řadě obtížných rozhodnutí. Musíte si uvědomit, že než budete vybírat nábytek, závěsy a obrazy na zeď je před vámi mnohem těžší rozhodování. Měli byste se rozhodnout pro typ podlahy, dlaždic, koupelnového kování a samozřejmě zvolit interiérové dveře. Jak vybrat dveře do svého pokoje, kuchyně a koupelny rychle a dobře? Stačí si odpovědět na některé základní otázky.

                                   

Voština nebo dřevotříska?

Pro laiky se tato otázka může zdát divná, ale je to důležitá záležitost. Konstrukce každých dveří je založena na rámu, který je obvykle vyroben z překližky na bázi dřeva. Pro zpevnění celého rámu je použit vyztužující materiál. Jedná se buď o voštinu (tvrzeného papíru poskládaného do tvaru včelích pláství) nebo dřevostřískovou desku s otvory nebo bez nich.

Pokud vám záleží na lepší tepelné izolaci dané místnosti a na tlumení vnějších vlivů, měli byste zvolit dveře s dřevotřískovou vyplní. Pokud na druhou stranu chcete trochu ušetřit a nemáte tak velké nároky na izolaci, stačí vám dveře s voštinovou výplní.

Vlevo nebo vpravo?

Jedná se o velmi důležitou vlastnost dveří, kterou nelze ignorovat. Je velmi důležité, jakým směrem se mají dveře otevírat. Jak rozlišovat levé dveře od pravých dveří? Pokud jsou dveře zavřené a my stojíme před nimi a vidíme závěsy (panty), pak pokud jsou závěsy na pravé straně, jsou dveře pravé, pokud se nacházejí na levé straně jsou levé.

Nyní je nutné rozhodnout, jaké dveře si vybrat pro každou místnost, pamatujte na dvě důležitá pravidla. Dveře by se neměli otevírat na nejdůležitější komunikační cesty v bytě, protože by mohlo dojít k poranění procházejících osob.

Dveře by se měli otevírat tak, aby se se dveřní křídlo zastavilo o zeď, protože potom nezmenšuje otvor průchodu. Samozřejmě výjimkou jsou dveře umístěné uprostřed stěny.

                                                                                              

Plné nebo prosklené?

Jak plné dveře, tak zasklené vypadají skvěle. Prosklené dveře jsou vizuálně lehčí a díky nim můžete některé místnosti osvětlit. Takže když je v bytě tmavá chodba, stojí za to použít prosklené dveře tak, aby denní světlo mohlo procházet dovnitř. V malých místnostech vypadají prosklené dveře lépe než dveře plné.

                                    

Ve velkých, světlých místnostech můžete klidně využít plné dveře, které nijak výrazně nenarušují interiér. Současně poskytují plné dveře mnohem lepší tepelnou a zvukovou izolaci. Jsou mnohem vhodnější jako dveře do kanceláře, koupelny nebo dveře do dětského pokoje.

                                     

Klasický nebo moderní

Toto je konečná fáze výběru dveří. Nyní musíte vědět, v jaké stylu bude váš byt uspořádán, protože dveře by měly být vybrány ve stejné stylu. A proto doporučujeme pro místnosti v klasickém stylu, kde převládají obvykle barvy teple bílá, šedá a hnědá, vyberte to nejlepší z kolekce Porta CLASSIC nebo Porta CORDOBA.

V moderních interiérech se většinou nacházejí plné i prosklené dveře, proto neváhejte se podívat například na kolekce Porta Line nebo Porta FIT.