Úvod Blog Interiér Horská chata jako inspirace pro vaše bydlení

Horská chata jako inspirace pro vaše bydlení

Byli jste během lyžování nebo horolezeckého výletu potěšeni útulným interiérem chat ukrytých mezi sjezdovkami? I když žijeme v nížině, můžeme v našem interiéru vytvořit nádherný styl horské chaty.Útulnost pocházející z tradice

Interiéry chat se k nám dostaly z vysokých hor Švýcarska, Skandinávie a Rakouska. Architektura místních malých chatek i velkých přístřešků se řídí zákony, které jim ukládá příroda. Kromě cihelných základů zde máme dřevěné, často dvoupatrové konstrukce se šikmými střechami, stejně jako s prostornými terasami a balkony. Také jejich interiéry, zahřáté praskajícím ohněm v krbu a naplněné vůní dřeva, je těžké zaměnit za cokoli jiného.

Z návrhů interiérů se pravděpodobně pouze rustikální styl řídí podobnými pravidly jako styl chaty. Stejně jako on má rád nábytek s minulostí, dřevěné motivy a tradiční látky i dekorace. Existují však mezi nimi významné rozdíly. Za prvé, horské domy nejsou plné bujné vegetace. V horských osadách nepřístupných v zimě by se jejich zalévání pravděpodobně považovalo za plýtvání vodou určenou pro domácnost. To nic nemění na tom, že interiéry ve stylu horské chaty mají své nepopiratelné kouzlo.


Dřevo a sklo

V horách bylo těžké sehnat cihly a před příchodem zimy jste si museli se stavbou pospíšit. Proto v našem vlastním interiéru chaty musí být dřevěné prvky na prvním místě. Sloupy a trámy pod stropem jsou téměř jeho nedílnou součástí. Přítomnost přírodních materiálů je více než vítána.

Když už mluvíme o dekoracích, tento styl má rád ručně vyrobené doplňky. To platí nejen pro vzory na lamelách, hranách stolů nebo zásuvkách a dveřích masivních skříní. Jako dekoraci použijte porcelánové nebo skleněné nádoby a figurky. Mezi dekami, sedacími polštáři nebo koberci by měly dominovat tradiční vzory. Skotský tartan, imitace kůže nebo ozdoby s třásněmi zde budou perfektní.Dveře a okna do hornaté země

Skandinávský styl kombinuje výše zmíněný design s velkými okny a prosklenými dveřmi na balkon, ze kterých mohou obyvatelé pozorovat horskou krajinu. Pokud máme více místa, můžeme si v bytě nainstalovat plynový krb, který vyvolá vzpomínky na krb v chatě ukryté mezi vrcholy. Při rozhodování o osvětlení se vzdáme moderního designu, stínítka by měla být co nejvíc vintage.

Při výběru interiérových dveří byste měli mít oči zaměřené na klasiku. Proto jsou žádoucí dveře jako Porta Harmony nebo Porta Verte Home v jednom z dekorů dřeva. Jsou ideální pro rustikální interiéry, takže i zde si najdou své místo. Styl designové chaty nemá rád symetrii ani harmonii, ani ve struktuře dýh, ani ve tvaru kliky dveří. Koneckonců, příroda je plná rozmanitosti a fantazie.


Porta Harmony


Zima jako trumf

Žádný jiný interiér nevypadá v zimě tak dobře jako styl horské chaty. Oheň v krbu, ozdobený vánoční stromeček a sníh padající za okny. Na tento okamžik se při rozhodování o podobném designu interiéru vyplatí čekat celý rok.