Úvod Blog Interiér Home office - rady a tipy

Home office - rady a tipy

Práce z domova si v poslední době získala popularitu. Ačkoli má domácí kancelář mnoho výhod (např. neztrácíte čas dojížděním), je spojena s nutností zajistit optimální pracovní podmínky. Pro své zdraví a pohodlí pamatujte mimo jiné na dodržování správného sezení u stolu a na krátké, ale pravidelné přestávky.Ergonomie pracoviště a správné sezení u stolu - proč je to důležité?

 

Notebook na klíně, dlouhé hodiny práce na gauči nebo ještě hůř v posteli, nepořádek v místnosti – to jsou některé z nejčastějších chyb při práci doma. To vše vede k nižší efektivitě, větší únavě, rozptýlení a horší náladě. A co víc, špatné držení těla způsobuje bolesti zad, šíje, hlavy a postupem času i zápěstí. Z těchto důvodů byste měli mimo jiné pamatovat na ergonomii pracoviště. Ale co to vlastně je?


V praxi spočívá ergonomie v optimálním přizpůsobení pracovního prostředí, aby se co nejlépe využily psychofyzické možnosti člověka. Díky tomu není při plnění svých pracovních povinností vystaven přetížení, zdravotním problémům a obecnému nepohodlí.


Jak sedět u stolu


Správné sezení u stolu je dovednost, které je třeba se stejně jako chůzi naučit. Jakkoli to zní divně a mírně úsměvně, ukázalo se, že mnoho lidí stále neví, jak správně sedět za stolem. Pokud jste dosud pro práci ve své domácí kanceláři používali pouze běžnou židli, křeslo nebo gauč, je čas to změnit. Pro práci na počítači si nemusíte kupovat drahé, profesionální ergonomické křeslo (i když by bylo nejlepší). Důležité ale je:

1. výškové nastavení - je nejvhodnější sedět u počítače s nohama ohnutýma v kolenou pod úhlem 90 stupňů, neseďte se zkříženýma nohama;

2. područky - použijte je k uvolnění paží a ramen;

3. nastavení stupně sklonu opěradla - zejména v bederní oblasti, díky takto navrženému opěradlu vás nebudou bolet záda, a to ani po mnoha hodinách sedění před počítačem.


Správné sezení u stolu ve skutečnosti spočívá hlavně v udržení co nejpřirozenější možné polohy těla, která chrání klouby před degenerací, přetížením, ale také před křečemi. Při dlouhodobém sezení u počítače použijte opěrku nohou, která chrání vaše kolena, a podložku pod myš se speciální podložkou na zápěstí. Pamatujte také na správné osvětlení pracoviště, sníží se tím nepohodlí pro vaše oči.


Nakonec si nezapomeňte udělat přestávky, po každé hodině práce si dejte alespoň 5 minut volna. Důležité je také pravidelné cvičení na páteř. „Kočičí záda“ nebo „koňské sedlo“ - to jsou jen příklady cviků, které stojí za to opakovat a mobilizovat tak páteř v různých rovinách.


Práce ve stoje


Při práci za počítačem nemusíte jen sedět. Pokud máte přístup k vysoké stolní desce, kde můžete položit svůj laptop a mít obrazovku zhruba ve výšce očí, využijte toho. Poloha ve stoje je pro člověka nejpřirozenější. Díky ní máte větší svobodu pohybu, můžete spálit více kalorií a probudit kreativitu. Když totiž stojíte, dáváte mozku signál, že se musí připravit na zvýšenou aktivitu.


Domácí kancelář – nejen stůl a židle


To, co ovlivňuje vaše pohodlí při práci doma, je nejen pohodlné křeslo, vhodný stůl nebo osvětlení, ale také vše, co vás obklopuje. Dbejte na to, že zeleň má pozitivní vliv na unavené oči. Druhy, které fungují jako přirozený vzduchový filtr, jako jsou kapradiny nebo dracena, budou fungovat skvěle.

Před zahájením práce si vyčistěte své pracovní místo. Odstraňte všechna rozptýlení: ztlumte telefon, ukliďte špinavé šálky, skryjte poházené poznámky, časopisy a pera. Pouze ty věci, které budete pro práci potřebovat, by měly být na dosah ruky a zraku.


Vhodné interiérové dveře


Věnujte pozornost také vnitřním dveřím, které slouží nejen jako „spojka“ mezi místnostmi, ale vhodně zvolený model vás efektivně oddělí od hluku přicházejícího z ostatních částí bytu. Vyberte si plný model bez zasklení, dokonale ztlumí váš pracovní prostor. Důležitý je také výplňový materiál, optimální volbou je dutinková dřevotříska. Tyto typy modelů lze mimo jiné najít v kolekcích Porta FOCUS Premium, Porta DECOR a Porta GRANDE. Pro lidi, kteří chtějí maximální zvukovou izolaci interiéru, například pro ty, kteří trvale pracují v režimu domácí kanceláře a mluví se zákazníky ve své domácí kanceláři, budou perfektní volbou dveře se zvýšenou zvukovou izolací - 42 dB. Mimo jiné vám díky speciálnímu designu a vysoce kvalitním těsněním poskytnou pocit pohodlí a soukromí při pracovních a obchodních jednáních.


Porta GRANDE A.0                                                  Porta GRANDE G.4