Úvod Blog Design Historie zrcadla - od vodní hladiny po inteligentní zrcadla

Historie zrcadla - od vodní hladiny po inteligentní zrcadla

Potřeba kontrolovat svůj vzhled byla u lidí od samého začátku. Voda sloužila jako první zrcadla. Řeky, jezera, rybníky nebo dokonce kaluže umožnily vidět obraz člověka. Zřejmé, ale velmi nedokonalé řešení závislé na počasí. Tento problém však byl vyřešen.Bronz a měď místo skla


První nalezená provizorní zrcadla jsou stará nejméně 6000 let. Bronzové vyrobili hinduisté a Číňané již kolem roku 2900 př. n. l. První malá skleněná zrcadla vyrobili Římané již v 1. století n. l. To však neznamená, že se staly samozřejmostí. Naopak, na tuto metodu se zapomínalo několik set let. Až do 10.-11. století, kdy byla výroba skleněných zrcadel zahájena muslimy žijícími ve Španělsku. K této myšlence však nepřesvědčili středověkou Evropu, stále oblíbenější byla zrcadla z leštěného bronzu nebo mědi.


To se změnilo ve 13. století. Skleněná zrcadla vyrobená na jihu Německa byla dodávána do Evropy, zejména do Itálie. Poté výrobu převzali Italové. Vedení se ujali Benátčané, kteří přidáním slitin rtuti vytvořili průhledné sklo. Celá Evropa chtěla taková zrcadla.


Zrcadla přímo z Benátek


Za velká zrcadla můžeme poděkovat Ludvíkovi XIV. Byl to on, kdo v 17. století přivedl do Paříže benátské odborníky, kteří spolu s místními obyvateli začali vyrábět větší skleněná zrcadla. Byly založeny francouzské sklárny a zároveň byla benátská zrcadla stále méně kvalitní. Evropští zákazníci si tedy vybrali anglické a francouzské produkty. Benátky již nebyly lídrem ve výrobě zrcadel. A v 19. století již byla zrcadla vyráběna průmyslovými metodami ve velkém měřítku.


Zrcadla pro bohaté


Než se zrcadla stala běžnými a levnými, mohli si je dovolit koupit pouze ti bohatší. Proč rozbití zrcadla předznamenává sedm let neštěstí? V minulosti byla zrcadla drahá a bylo s nimi výjimečně zacházeno. Jejich náhodné zničení proto muselo být dílem výjimečné smůly. V zrcadle je také spousta magické symboliky. Tomu se věří i dnes, proto je často ukryto v domě zesnulého, aby „odcházející“ duše neuvázla v alternativním světě.


Zrcadlo a „alternativní svět“ jsou již léta automatickými asociacemi. Není to překvapivé. Pohled do zrcadla je koneckonců intimní činností. Díváme se na sebe a do sebe, jen my můžeme vidět pravdu ukrytou v sobě. Z toho důvodu je v pohádkách a legendách zrcadlo často jako štít. Zrcadlo je také přirozeným varováním, že přílišná péče o váš vzhled, soustředění se na sebe místo rozvíjení znalostí nebo charakteru nevede k ničemu dobrému.


Zrcadlo je víc než odraz


Paradoxně se magický obraz zrcadla může naplnit. Díky nové technologii bude zrcadlo ukazovat více než jen odraz světla.


Technologičtí giganti soutěží o náš čas. Počítá se každá sekunda, kterou utratíme na jejich webu nebo aplikaci. Čím déle s nimi zůstaneme, tím méně zůstaneme u konkurence, je to jednoduchá matematika. Boj o náš čas probíhá podle plánu. Smartphony máme před sebou doma, v práci i v autobuse, a to i před spaním a hned po probuzení. Moderní domácí spotřebiče jsou absolutní nutností. A kdy je nepoužíváme? Ano, před zrcadlem.


Děláme si make-up, čistíme si zuby, připravujeme se. Když stojíme před zrcadlem, obvykle nemáme volné ruce, a proto je smartphone někde poblíž. Výrobci zařízení o tom vědí, a proto je stále více příslušenství, které umožňuje připevnění telefonu k zrcadlu. Sledujeme show, zatímco si myjeme obličej, při česání se podíváme na sociální sítě. Toto je řešení pro ty největší nadšence. Pracuje se na tom, aby se zrcadlo stalo další obrazovkou v našich životech. Již se vytvářejí prototypy zařízení, které vám umožní zároveň se prohlížet a sledovat zobrazené zprávy, sociální média nebo předpověď počasí. Dva v jednom - zrcadlo a obrovská dotyková obrazovka.


Obchody mají o podobné řešení velký zájem. Chcete vidět, jak vypadáte se stejnými kalhotami, ale v jiné barvě? Tady to máte, inteligentní zrcadlo to umožní a změní barvu oblečení na displeji v reálném čase. Zrcadlo nám jednoduše ukáže předměty nebo oblečení, které jsou v nabídce obchodu. Aniž bychom opustili dům, zkontrolujeme, zda vypadáme dobře v klobouku nebo zda nám tričko sedí. Chvíli to trvalo, než to bylo možné, ale snad brzy inteligentní zrcadlo přestane být prvkem typickým pouze pro futuristické interiéry ze sci-fi filmů.