Úvod Blog Architektura Geotermální vytápění. Ekologická energie ze země

Geotermální vytápění. Ekologická energie ze země

Ochrana životního prostředí je v poslední době velmi populárním tématem, a to i v oblasti vytápění domů. Použití geotermálních vod se stalo synonymem moderního a ekologického způsobu myšlení.


                                                                                                           

Ekologická móda

Větrné mlýny, solární panely, a nakonec geotermální energie – obnovitelné energie zažívají v poslední době boom. Každopádně to není žádné překvapení. O geotermální energii se mluví jako o levné a efektivní energii. To je pravděpodobně důvod, proč se další a další investoři, a dokonce i celé země (např. Francie a Island) rozhodli do ní investovat. Tato energie je také v podstatě nevyčerpatelná, protože využívá teplo generované zemským jádrem. Zní to jednoduše, že? V praxi ale musíte před tím, než se rozhodnete o takovém zdroji tepla, zvážit některé velmi důležité faktory.

Cena energie z přírody

První a nejčastější otázka ohledně geotermálního vytápění zní: Stojí to za to? Odpověď se ukázala být stejně jednoduchá – stojí. Jako obvykle jsou počátky nejtěžší. Především by se mělo zkoumat, zda daný pozemek leží pod povrchem geotermálních ložisek. Pokud ano, můžou se začít připravovat vrty, které bude chvíli trvat. Teprve po jejich provedení nastane čas pro instalaci příslušné přístrojové a geotermální pumpy.

Vzhledem k tomu, že se horké podzemní prameny ohřívají, hlavní náklady, které budou potřebné jsou k napájení geotermálního čerpadla. K tomu je potřeba přičíst náklady na údržbu, z toho vyplývá, že žádný zdroj energie se zatím nedá využívat zadarmo. Jak můžete vidět, o návratnosti geotermální instalace lze diskutovat především v dlouhodobém horizontu.


Ekologická šetrnost

Největší výhodou energie získané z geotermálních vod je její šetrnost k přírodnímu prostředí. Při rozhodnutí o takovém to získávání energie snížíte zatížení naší krásné planety. Na rozdíl od vytápění uhlím, geotermální vytápění nekontaminuje vzduch výfukovými plyny. Proto si můžete být jisti, že se staráte o zdraví své, vašich sousedů a spolubydlících.

Je to také velmi výhodné řešení. Teplo proudí zevnitř země, bez ohledu na počasí a další faktory na povrchu. Vzhledem k tomu, že samotné zařízení nevyžaduje uživatelské služby, připomínají vám ho jen jeho občasné návštěvy. A konečně, využití geotermálních vod dává pocit nezávislosti, která je velmi cenná ve světě, kde ceny surovin stále rostou bez varování

Vezmeme-li v úvahu všechny fakta, je stěží překvapující, že využívání geotermální vody pro vytápění budov po celém světě se stává stále oblíbenější. Pokud se ukáže, že pod vaším pozemkem se nachází geotermální ložisko, zapřemýšlejte o investici do geotermálního vytápění.