Úvod Blog Interiér Fotografie interiéru - nejdůležitější pravidla

Fotografie interiéru - nejdůležitější pravidla

Fotografování interiéru není jednoduchý úkol. Než se do toho pustíme, stojí za to znát několik pravidel, kterými se tento typ fotografie řídí.Na jedné straně se interiéry zdají být velmi dobrým objektem, protože se nepohybují. Je však třeba mít na paměti několik proměnných. Jaký je tedy klíč k úspěšné fotografii? Samozřejmě správná, lehká a promyšlená kompozice.


Dobré světlo - dobrá fotka


Světlo dokáže zakrýt nedostatky a zdůraznit vlastnosti bytu, ale pokud je špatně vybráno, může také zcela zkazit účinek. Kdy tedy fotit interiér, aby vypadal co nejlépe? Přes den s přirozeným světlem. Rovněž stojí za to předem sledovat, kdy interiér vypadá nejkrásněji. Můžeme také pořídit jeden snímek v různé denní době a poté je porovnat. Nejtěžší je to na místech, kde není dostatek slunečního světla, jako je koupelna. Použití světelných zdrojů instalovaných v místnosti je poměrně riskantní, obvykle mají úplně jinou barvu než denní světlo a barvy na fotografii se mohou zdát zkreslené. V takových případech můžeme být v pokušení použít blesk. Nezapomeňte však nemířit přímo na objekt, ale zkuste světlo rozptýlit, například proti bílému stropu. Dalším řešením je použít stativ, který vám umožní nastavit dostatečně dlouhou expoziční dobu bez rizika rozmazání fotografie.


Žádná náhoda - správná kompozice


A jak vybrat nejlepší kompozici? V malých a úzkých interiérech je někdy lepší zobrazit zajímavý detail než celou místnost. Výška, ze které fotografujeme, je také nesmírně důležitá, protože mimo jiné ovlivňuje správnou kompozici fotografie. Aby ta nebyla rušena, je nejbezpečnější fotografovat z výšky malého dítěte, to znamená skrčení. Udržování svislých a vodorovných čar vám pomůže umístit kameru tak, aby hrany nábytku, stěn nebo jiných předmětů byly rovnoběžné s hranou obrazu. Fotografie lze samozřejmě také narovnat až ve fázi zpracování.