Úvod Blog Architektura Filharmonie v polském Štětíně - království hudby a dobré architektury

Filharmonie v polském Štětíně - království hudby a dobré architektury

Filharmonie Mieczysław Karłowicz se léta těší zasloužené slávě mezi milovníky hudby ze Západního Pomořanska i mezi hosty a turisty, kteří sem přijíždějí zejména v letní sezóně. Může se pochlubit nejen uměleckými počiny, dobře známými všem milovníkům vážné hudby. Tato renomovaná kulturní instituce sídlí v mimořádně krásné a originální budově, jedné z nejzajímavějších budov na světě. V roce 2015 získala cenu Mies van der Rohe, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie.Nejkrásnější moderní budova v Evropě

Bylo to vůbec první vítězství stavby z Polska v této nejvýznamnější architektonické soutěži na našem kontinentu. Tato krásná budova porazila 420 dalších staveb z 36 evropských zemí. Budovu filharmonického sálu navrhli architekti ze španělského studia Estudio Barozzi Veiga ve spolupráci s polskou designovou společností Studio A4.


Ocenění

Mies van der Rohe se od roku 1987 uděluje každé dva roky. Jejími zakladateli jsou Evropská komise a Nadace Miese van der Rohe z Barcelony (významný německo-americký architekt, zemřel v roce 1969 v Chicagu). Cílem soutěže, jak upozorňují organizátoři, je představit díla evropských architektů a vyzdvihnout jejich přínos k rozvoji nových architektonických nápadů a technologií používaných v nejkrásnějších budovách světa.

Štětínská filharmonie také zvítězila v celostátní architektonické soutěži „Solid roku 2014“.


Stavba bez kompromisů

Když v roce 2007 začaly práce na nové budově filharmonie, někteří vyjádřili obavy, že projekt předložený Španěly je příliš odvážný. Všechny námitky však zmizely hned po dokončení stavby. Opět se potvrdilo, že je dobré si počkat na konec. Stavba, které obyvatelé Štětína říkají ledový hrad, se během několika let stala architektonickým symbolem moderního města na západním okraji země a bezpochyby nejzajímavější ze všech filharmonií v Polsku.

Obdivuhodný je i interiér budovy, zejména dva koncertní sály, malý a velký, a impozantní hlavní sál s vysokými stropy. Úchvatný je i tzv. slunečný symfonický sál, který pojme 953 diváků. Podle odborníků jde o mistrovské dílo. Kladou důraz zejména na precizní pódiová řešení, která splňují nejvyšší akustické standardy Musikvereinu ve Vídni. Nikdo zde nedělal žádné kompromisy, i křesla byla vyrobena na zakázku.Nádherný je i komorní sál se 192 místy, zvaný "měsíční sál". Odborníci zde vyzdvihují mimořádnou živost zvuku. Ve filharmonickém sále můžete obdivovat spoustu dalších věcí. Například povrchovou úpravu stěn sálu, které jsou pokryty zlatými plátky kovu, kde každý z nich byl přilepen pinzetou. Nejlepší je do něj zajít a vše vidět na vlastní oči. Garantujeme nezapomenutelný zážitek nejen hudební, ale i vizuální.