Úvod Blog Dveře Dveře do sklepa – jaké vybrat?

Dveře do sklepa – jaké vybrat?

Dveře do sklepa, zámky, okno – to jsou prvky, které jsou zodpovědné za zabezpečení našich věcí uložených ve sklepě. V bytě většinou nemáme místo, kde bychom mohli uschovat například lyžařské vybavení nebo sáně používané několikrát do roka nebo kola, na kterých jezdíme hlavně na jaře a v létě. Jaké sklepní dveře se zárubní zvolit? Ověřte si, na která technická řešení si dát pozor a seznamte se s modely, které ochrání vaše věci před jakýmkoliv zlodějem.Výměna a instalace dveří do sklepa – proč se to vyplatí?


Faktem je, že zejména ve vícegeneračním bydlení jsou sklepy pro zloděje zajímavé. Většinou nejsou nějak sofistikovaně zabezpečeny a někdy jsou v nich uloženy i velmi cenné věci. Tyto místnosti bývají vybaveny těmi nejobyčejnějšími dveřmi a okny, které pro zloděje v podstatě nepředstavují žádný problém. Nepříliš pevná dveřní křídla, panty, které nechrání dveře před násilným otevřením, a běžné patentní zámky nebo dokonce visací zámky v podstatě vybízejí nepovolané osoby k vyrabování takové místnosti. Než tam tedy uskladníme cenné předměty, které denně nepoužíváme, vyplatí se nainstalovat do sklepa dveře proti vloupání. Díky tomu jsme i v další sezóně majiteli krásného grilu, nových kol nebo velkého, umělého vánočního stromku, který vypadá jako přírodní kavkazská jedle.


Pevné dveře do sklepa. Co to znamená?


V první řadě se vyplatí investovat u vás doma do kovových sklepních dveří, které zloděje od loupeže rozhodně odradí.


1. Zárubeň by měla být pevně usazena na nástěnné kotvy.

2. Celá věc musí být instalována tak, aby nevznikaly mezery umožňující použití např. páčidla.

3. Zárubeň sklepních dveří se vyplatí vybavit kovovým prahem.

4. Dveřní křídla musí být chráněna proti vloupání. Zvláštní pozornost si zaslouží mechanická třída 4, což znamená nejen masivní zámek s nejvyšší třídou 3. kategorie, ale také zesílený tříprvkový závěs.

5. Dveře do sklepa s rámem by měly mít protipožární vlastnosti s ohledem na všechny uložené cennosti.


Stačí se podívat do nabídky Porta Doors a snadno najdete různé technické dveře, které jsou určeny do takových prostor. Mohou to být jak ocelové sklepní dveře, tak modely z jiných, pevných materiálů. Jsou vybaveny prvky, které jsou pro zloděje velkou překážkou.


Jaké dveře do sklepa nainstalovat?


Tříprvkové panty, zadlabací zámky pro patentní vložky a čepy proti krádeži jsou v podstatě nezbytné prvky, které zaručují bezpečnost našich věcí. Pokud si dáme pozor na pečlivou montáž sklepních dveří, správné usazení zárubně a seřízení dveřních křídel, jistě se nám bude dobře spát. Neměly by však příliš vyčnívat ze všech ostatních. Neobjednávejme tedy červená křídla, když všechna ostatní jsou šedá.


Zajímavý fakt:

Někdy je dobrým řešením tzv. stárnutí sklepních dveří, tedy vytvoření pár drobných škrábanců a skvrn na dveřním křídle, aby zloděj neměl dojem, že se za tak pevnými dveřními křídly skrývají nějaké poklady, které stojí za snahu.


Které dveře do sklepa se vyplatí nainstalovat? STEEL SECURE bude jistě bezpečným řešením. Sada obsahuje nejen křídlo a zárubeň, ale také nerezový práh, kliku a patentní vložku. Jedná se o pevnou variantu proti vloupání, třída RC 3, se třemi třídílnými panty a čtyřmi bezpečnostními trny proti krádeži. Vyznačují se také požární odolností v souladu s normou EI 30. Pokud je váš sklep navíc řešen jako mini dílna, můžete díky akustické izolaci Rw = 37 dB (37–41 dB) snadno provádět veškeré práce bez hluku.

Podobné bezpečnostní parametry zaručují také sklepní dveře se zárubní EXTREME RC 3 typ II, jsou však navíc kouřotěsné, mají hákový zámek s přítlačným mechanismem a kliku s plechem proti vloupání (SAFE). Pokud však ve sklepě uchováváte velmi cenné předměty, je nejlepším řešením instalace dveří EXTREME RC 4. Jedná se o křídla proti vloupání třídy RC 4 s vyhrazenou klikou a páskovým zámkem, háky a závorami proti krádeži, vyztužená objektovými panty, západkami nebo decentním nerezovým prahem. Kouřotěsnost a požární odolnost v normě EI30 ochrání všechny předměty nejen před zlodějem, ale také před ohněm.


Ochrana oken a stěn – instalace dveří do sklepa nestačí


Pořádné dveře do sklepa jsou jedna věc, ale také je třeba věnovat pozornost oknu. Není problém, pokud je tak malé, že se přes něj člověk neprotlačí. Když je však o něco větší, vyplatí se ochránit okenní otvor například mříží. Důležité je, aby tyče měly průměr alespoň 18 milimetrů, protože ty tenčí lze snadno stříhat běžnými nůžkami na kov.

Pozor si musíte dát i na dělicí stěny místnosti. Dodnes se dají najít provizorní stavby z cihel pochybné kvality nebo – ještě hůř – ze sádrokartonu. Pak stojí za to okamžitě postavit cihlové zdi o minimální tloušťce 12 cm nebo posílit ty, které jsou již postavené. Bez zdí odpovídající pevnosti se i ty nejlepší sklepní dveře s rámem a správně zabezpečenými okny mohou ukázat jako neúčinné při kontaktu se zlodějem.