Úvod Blog Architektura "Dům na míru" - krásný, moderní, někdy překvapivý. Podívejte se na zajímavé domy v Polsku

"Dům na míru" - krásný, moderní, někdy překvapivý. Podívejte se na zajímavé domy v Polsku

Ročně vznikají desítky odvážných projektů obytných domů. Ale jen některé z nich jsou realizovány. Představujeme nejzajímavější domy postavené v Polsku za posledních pár let.Ekologické domy v Polsku, tedy H5 od EcoReadyHouse v Chorzówě

Prostorný a světlý. To jsou první slova, která mě napadnou po zhlédnutí této stavby. I z dálky působí prostorně. Uvnitř je až 175 m2 užitné plochy a obrovská okna, která krásně osvětlují futuristické interiéry denním světlem.

Okna, ale i zbytek konstrukce a použité materiály z něj dělají dům s nulovou spotřebou energie. To znamená, že za správných podmínek vám umožní nevytvářet přebytečnou energii a neuvolňovat do atmosféry žádný oxid uhličitý. Předpokladem je, že teplota uvnitř zůstane několik hodin, což umožní skutečné úspory na podzim a v zimě.Mechanický ventilační systém vám zase umožní vyhnout se zbytečnému otevírání oken, rekuperovat teplo z odpadního vzduchu a vyčistit místnost od pylu a prachu. Je to také bariéra pro hmyz.

Jediné, co chybí, je krytá terasa. Je třeba vyloučit zimní večeře. Ale i letní setkání u stolu se mohou stát otazníkem – rozmarná léta nám ukazují, že bez střechy, která chrání před deštěm, se někdy neobejdete.


Keretův dům ve Varšavě

Přemýšleli jste někdy, jak zařídit úzkou místnost? Keret House je velkou inspirací. Tento mimořádně zajímavý projekt vzbudil zájem po celém světě. A není divu. Extrémně stísněná, ale vícepatrová konstrukce byla vtlačena do mezery mezi bloky.

Na několika podlažích je vše, co k životu potřebujete: kuchyň, koupelna, prostor se stolem a postelí. Musíte ale vylézt po žebříku do prvního patra.Dům je na jedné straně uměleckou instalací, ale na druhé straně má být pro umělce místem pro práci. Byl vytvořen v roce 2012 pro Etgara Kereta, spisovatele z Izraele. V následujících letech tam pobývali další umělci.

Tento obytný prostor měl ještě jeden význam – vznikl jako memento tragických zážitků druhé světové války. Projekt z varšavské čtvrti Wola měl zachytit nelidsky stísněné pokoje, ve kterých se Keretův otec ukrýval za války.Ekologie a ochrana životního prostředí - Finský srub

Poláci milují dřevo. Při stavbě domu ale nejčastěji vítězí klasické materiály – cihla, cement, vymalované stěny. Dřevo má v nejlepším případě dekorativní funkci. Nebo se používá k dokončení terasy. A co další možnosti? Tato fotografie jasně ukazuje, jaké estetické výhody má srubový dům.Jedná se o finský projekt, který byl realizován v Polsku. Podle skandinávské estetiky dominuje jednoduchost. Což neznamená, že by byl interiér asketický. Zvláště působivý je strop. Prostorné pokoje navíc umožňují snadné zařizování.

Teplé barvy dřeva podněcují fantazii. Zdálo by se, že už při pohledu na fotku je cítit les. Velká okna a světlé barvy udrží uvnitř hodně světla. Design tedy zároveň šetří energii.


Neobvyklý dvojdomek z Horního Slezska

Jak vypadá minimalistický dům pro velkou rodinu? Přízemí, první patro nad ním. Designéři tohoto domu ale přišli s nápadem rozdělit obě úrovně na dvě samostatné budovy a postavit je vedle sebe. Účinek? Vynikající!Dvě přízemní části jsou rozděleny podle účelu. V jednom je velmi světlá a prostorná obývací část s obrovským obývacím pokojem. Druhá byla rozdělena na místnosti pro členy domácnosti.

Celé je to poutavé i díky své konstrukci. Obě části nestojí rovnoběžně vedle sebe, ale pod mírným úhlem a v jednom bodě se dokonce prolínají. Navíc okouzlí kombinací bílé a červené cihly. Skvělá kombinace skandinávské jednoduchosti s polskými akcenty.


Dům architektů ve Vratislavi

Co můžete očekávat od domu postaveného architekty pro sebe? Hodně fantazie, samozřejmě. Bylo to také součástí projektu Szlachciců, kteří postavili dům v parku Kleciński ve Vratislavi.Hospodářská část je v přízemí, denní zóna je v prvním patře a noční zóna ve druhém patře. Štíhlá dvoupatrová budova byla umístěna tak, aby z ní byl co nejlepší výhled do zeleně v parku. Nápaditý je i strom, který "proráží" terasu.

Projekt je vybaven solárními kolektory pro ohřev vody. V podzimní a zimní atmosféře dům dobře splyne s okolím.