Úvod Blog Interiér Dětský pokoj podle Marie Montessori

Dětský pokoj podle Marie Montessori

Abychom pomohli dítěti, musíme mu poskytnout prostředí, které mu umožní svobodný rozvoj - to je myšlenka slavné italské lékařky Marie Montessori. Výše uvedené pravidlo platí také pro pokoje, kde jsou přítomny děti. Jak vytvořit přátelský prostor pro děti, uspořádaný v souladu s Montessori filozofií? Je to snadné!


Porta KONCEPT


Dětské pokoje uspořádané podle Montessori principů se vyznačují jednoduchostí, minimalismem a podporou nezávislosti dítěte. Prvky vybavení a hračky by proto měly být v dosahu batolete. Přírodní materiály, vzdělávací prvky a tlumené barvy, to jsou charakteristické znaky tohoto trendu. Co jiného by mělo být v ideální místnosti pro batole?


Místo na spaní

Místo tradiční postele stojí za to dát jednoduchou matraci ležící na zemi. Batole nebude omezeno příčkami nebo rámem postele a bude moci samo vstávat. Toto řešení dodá dítěti pocit nezávislosti a svobody jednání.


Police a regály

V první řadě by měly být přizpůsobeny výšce dítěte, aby mohly volně sahat po hračkách. U těch je nejlepší, když jsou umístěny do malých košů nebo otevřených nádob. Na policích by se také měly objevit knihy, nejlepší je umístit je na několik míst v místnosti. Podle výzkumu děti častěji čtou knihy, když vidí jejich obálky.Skříň s oblečením

Podobně jako police by měla být nízká, aby dítě mohlo samostatně a volně vyndávat oblečení, které v daný den nosí. To je zvláště důležité pro předškolní děti. Podporuje to učení se samostatnému oblékání a dává dítěti pocit volnosti při výběru oblečení.


Stůl

Měl by být přizpůsoben velikosti místnosti a svojí výškou výšce dítěte. Vedle stolu by mělo být také veškeré příslušenství související s kreslením, malováním a dalšími výtvarnými aktivitami, jako jsou pastelky, barvy, fixy, papíry a kreslicí podložka. Pro udržení pořádku je nejlepší je ukládat, stejně jako hračky, do různých typů nádob a košů.


Dveře

Především by měly být bezpečné a snadno čistitelné (stopy špinavých rukou nebo kresby na nábytku nebo zdech jsou běžným prvkem v domácnostech s dětmi). Dveře z kolekce Porta KONCEPT do těchto směrnic dokonale zapadají, zasklení z tvrzeného skla je odolnější proti poškození.


Zrcadlo

Charakteristický prvek vybavení místnosti podle Montessori. Mělo by být nerozbitné a viset v úrovni očí dítěte, aby mu umožnilo pozorovat jeho vlastní pohyby.


Výzdoba

Nejlepší je, když ji vyrobíme sami s dětmi. Můžeme zarámovat, pověsit nebo postavit všechna jejich díla. Stejně jako zrcadlo je důležité, aby dekorace byly umístěny opět v úrovni očí.


Přírodní materiály

V místnostech uspořádaných podle Montessori principů dominují přírodní materiály, tedy dřevo, len, plsť, proutí nebo bavlna. Prvky z různých materiálů dítě zaujmou a podnítí jeho zvědavost na svět. Dotykem a poznáváním různých textur dítě rozvíjí své smyslové schopnosti.


Rostliny

Maria Montessori často zdůrazňovala důležitost kontaktu dětí s přírodou, proto se v pokojích zařízených podle pravidel italské lékařky musí objevit rostliny. Stojí za to umístit je na místo přístupné dětem a naučit je starat se o ně od útlého věku. Při nákupu rostlin věnujte pozornost jejich možné toxicitě a vybírejte ty, které budou bezpečné.


Koberec

Je to nezbytný prvek pro zábavu. Měl by být měkký a vyrobený z přírodních materiálů. Může být také nahrazen vzdělávací podložkou nebo běžnou dekou. Na podlaze se malí učí plazit a pak chodit, koberec nebo rohož pohltí všechny pády.Místnost v souladu s předpoklady Marie Montessori je přátelský a bezpečný prostor, kde je vše na dosah malých rukou. Zajištěno tak, aby splňovalo potřeby dětí a podporovalo jejich rozvoj, a především zvědavost na svět.