Úvod Blog Architektura Chytrý design studiového bytu - rozhovor s návrhářkou interiérů

Chytrý design studiového bytu - rozhovor s návrhářkou interiérů

Návrh studia, tedy velmi malého bytu, je pro architekta skutečnou výzvou. Umístění všech zón na malé ploše vyžaduje nejen technické znalosti, ale také znalosti nejnovějších trendů a řešení. Čím menší je prostor, tím větší je designová zábava a větší radost, když je investor spokojen, říká Anna Betley-Uchańska, a odpovídá na naše otázky.

Často navrhujete interiéry studií?

Ano, studiové byty jsou základní byty zakoupené pro investiční účely a rodiči pro děti, například pro studium v jiném městě nebo jako startovací byt. Zákazníci často upřednostňují předání designu malého prostoru profesionálovi, který má pojmout mnoho funkčních zón a se kterými si sami neporadí. Pokud je investor v jiném městě, často na mně spadá celá koordinace dokončovacích prací.

Co je na takovém projektu nejtěžší?

Existují situace, které mohou být problematické. Jako obvykle začínám naši práci pohovorem s klientem. Potřebuji znát jeho preference a určit účel bytu. Hlavní výzvou je umístit všechny funkční zóny do tak malého prostoru. Investoři mají obvykle velmi vysoká očekávání. Chtějí funkční kuchyňský nábytek, velkou lednici, pračku, vanu se sprchou, rozkládací pohovku, místo pro práci a společenská setkání. Plus spoustu úložného prostoru. Pokud je tam dítě, potřebujeme také samostatný koutek pro spaní a hraní. Když je tam zvíře, například kočka, musíte přemýšlet, kde bude miska na jídlo a podestýlka.

Musíte dobře zařídit koupelnu a kuchyň. Zvažujeme, zda se vejde vana, kam umístit pračku, umyvadlo, nějaké odkládací skříňky a špinavé prádlo. Kuchyně ve studiích nejčastěji hrají roli kuchyňského koutu ve vstupní chodbě nebo v obývacím pokoji.

A konečně rozpočet je nesmírně důležitý, protože obyčejný základní nábytek je často příliš velký, a pak musíme hledat alternativní řešení nebo je navrhnout.

Co by měl mít funkční studiový byt?

Je velmi důležité oddělit zóny. Ve studiu nejsou žádné stěny oddělující spací část od jídelny a denní zóny. Při navrhování se snažíme uspořádat prostor tak, aby každé místo bylo co nejfunkčnější a vyhovovalo potřebám obyvatel.

Funkční studio by mělo mít vše, co mají větší apartmány. Pro investora je obtížné vzdát se jedné z funkcí, např. vaření, protože už nemáme prostor pro kuchyň (smích).

Co doporučujete svým klientům, aby v takových projektech udělali a co naopak nedoporučujete?

Pokud je prioritou optické zvětšení prostoru, důrazně nedoporučuji používat tmavé nebo intenzivní barvy a silné grafické vzory. Bílé interiérové dveře, jako jsou Porta FOCUS Premium a Porta SKANDIA Premium, bílé soklové lišty, světlé podlahy a stěny, to funguje velmi dobře.

Vyhýbám se malbě jednotlivých stěn výraznými barvami. Jednotná, jasná barva opticky prostor zvětší. Osvětlení je důležité, zvláště pokud mimo okno nemáme dobrou expozici přirozeného světla. Pokud chceme prostor opticky oddělit, můžeme použít například tapetu s jemným vzorem.

Porta FOCUS Premium                                Porta SKANDIA Premium

 

Dokážete ve studiích spojit funkčnost a design?

Velmi často se to podaří. Ve studiích je to ještě jednodušší než ve větších prostorech. Pokud to rozpočet klienta dovolí, používáme nejnovější technologie. Vybírám moderní materiály, které jsou hladké, světlé a dobře se čistí, např. lakovanou MDF, akryl, konglomeráty, sklo. Hledám multifunkční, mobilní i lehký, úhledný a malý nábytek.

Jaké barvy dobře fungují v malých místnostech?

Rozhodně jasné a neutrální. Prostor je malý, nemůže být vizuálně přeplněný. Šedé jsou stále v módě, a to jak teplejší (hovorově známé jako káva s mlékem), tak i chladnější spadající do modré barvy (typicky skandinávské). Bílá barva je opět v oblibě a v malých prostorech funguje velmi dobře. Pokud chceme zvolit dřevo, například na podlahy, zvolíme světlé přírodní nebo bělené odstíny.

Navrhujete ráda takové malé interiéry?

Určitě ano. Je to pro mě velká výzva. Čím menší prostor, tím větší designová zábava a větší radost, když je investor spokojen. Funkce a rozdělení prostoru si musíte dobře naplánovat. Vyberte si malý, ale pohodlný nábytek. Pro studia často navrhujeme multifunkční nebo mobilní jednotky: postel vytažená ze skříně, konferenční stolek, který může být také jídelním stolem, stůl uzavřený ve skříni, pojízdná TV atd.

Dobře si pamatuji svůj první projekt tohoto typu. Mikrobyt o rozloze 18m2 ve varšavské čtvrti Praga. Rodiče tajně koupili prostory pro svou dceru, která čekala své první dítě. Bylo velmi obtížné naplánovat prostor 18 m2 se samostatnou koupelnou, kuchyní na chodbě a místností, která měla být denní i noční zónou pro rodinu 2 + 1. Fungovalo to a nakonec došlo k velkému překvapení!