Úvod Blog Interiér Byt v mužském stylu – jak ho pohodlně zařídit?

Byt v mužském stylu – jak ho pohodlně zařídit?

Může být byt zařízen podle pohlaví? Určitě ano! K bezchybnému posouzení, zda v něm bydlí žena nebo muž, se stačí rozhlédnout po daném interiéru. Typicky ženské aranžmá snadno rozeznáme od typicky mužských. Kde jsou takové rozdíly nejzřetelnější? Týkají se především barev, doplňků, způsobů uspořádání prostoru, ale i nábytku a vybavení. Co je tedy charakteristické pro interiér v mužském stylu?Přestože otázky týkající se vztahu mezi pohlavími a preferencemi a zájmy vzbuzují mnoho kontroverzí, lze při zachování patřičného odstupu hovořit o některých dominantních rysech vkusu žen a mužů. Obecně se lišíme v mnoha životních rovinách – také pokud jde o výběr řešení a estetická rozhodnutí, pokud jde o interiérový design. Muži a ženy se obvykle cítí lépe nebo hůře v určitém stylu místnosti. Typicky ženské zařízení se obvykle zaměřuje na pastelové barvy: teplá béžová, bílá nebo jemná růžová, plná četných doplňků a dekorativních prvků. Na druhou stranu mužský interiér lze do značné míry připsat třem hlavním rysům: funkčnosti, jednoduchosti a minimalismu.


Funkčnost

Prostor se ukazuje být pro muže nesmírně důležitý. Z tohoto důvodu často najdete pánské byty bez dělení na jednotlivé místnosti, kde každý prvek plní přesně definovanou funkci. V takovém interiéru dominují praktické aspekty všech přítomných předmětů. Pohodlná pohovka s koženým čalouněním, pohodlné křeslo, jednoduchý konferenční stolek a police na knihy nebo vychytávky jsou obecně vše, co muži ve svém království potřebují. Není divu – na čem jim nejvíce záleží, je přehledná organizace prostoru. A úspora při úklidu.


Minimalismus

Jak tedy vypadá záležitost barev v mužském interiéru? Do velkých, otevřených místností se skvěle hodí studené „surové“ barvy – tmavě šedá, černá, hnědá a kontrastní bílá. Širší barevnou paletu muži volí jen zřídka, což se odráží na výsledném efektu. A co víc, pánské byty často zapadají do industriálního stylu. Při přizpůsobení prostoru vlastním potřebám pánové ochotně využívají materiály charakteristické pro tento styl, jako je beton, kov, sklo, dřevo nebo kámen.

Znamená to, že v interiérech vytvořených muži pro muže je zakázáno používat textilie? Opak je pravdou. Jemné a vzdušné látky nebo květinové motivy byste zde však hledali marně. Hustě tkané povlaky na polštáře, kůže, manšestr, len – to jsou materiály, které dokonale odpovídají výše popsanému stylu. A co okna? Záclony nejsou nejlepší nápad, kromě všech ostatních problémů vyžadují časté praní a údržbu. To je proti pragmatismu celého uspořádání. Proto se místo záclon vyplatí použít žaluzie nebo rolety.Jak prostor zařídit?

Klíčem k vytvoření skutečně pánského interiéru je správný výběr nábytku. Měl by být moderní, s odpovídajícími formami – jednoduchý, geometrický a masivní. I když jde o další velké zjednodušení, muži zpravidla nemají rádi zbytečné dodatečné dekorace, které nemají uplatnění. Sofistikované dekorace proto nejsou žádoucí.

Dekorativním prvkem, který obvykle skvěle funguje v pánských interiérech, je velký plakát nebo nástěnná grafika odkazující na vášně a zájmy nájemníka. Jednotlivé prvky v mužském bytě jsou obvykle spojeny s koníčkem. Mohou to být hudební nástroje, trofeje nebo sportovní potřeby, které lze zajímavě vystavit na stěně nebo v hlavní části bytu, například v jednoduché prosklené vitríně.


Dveře

Jednoduchost, modernost a funkčnost jsou naprostá pravidla v pánském bytě. Platí tedy i pro výběr dveří. Tento důležitý prvek dekoru by měl vhodně ladit s celým aranžmá a jeho dominantními barvami. Společnost Porta nabízí několik atraktivních kolekcí, mezi nimiž najdete křídla, která se k tomuto stylu dokonale hodí. Doporučujeme vám seznámit se s nabídkami jako Porta VECTOR PremiumPorta LINE (k dispozici v různých zajímavých dekorech, například Beton Světlý nebo Hikora Přírodní), Porta LEVEL nebo Porta DESIRE (jednoduchá a minimalistická křídla). U nás jistě najdete perfektní dveře, které navíc podtrhnou mužský charakter vašeho interiéru!


Porta LINE