Úvod Blog Architektura Byt nebo dům. Co si vybrat?

Byt nebo dům. Co si vybrat?

Když dojde na rozhodnutí – byt nebo dům - výběr se často ukazuje jako velmi obtížný. Jak to udělat? Odpověď na tuto zásadní otázku není jednoduchá. Naše potřeby jsou jiné a jiná je i nabídka domů a bytů na trhu. Zkusme však vedle sebe postavit nejdůležitější výhody obou možností.Svoboda ve svém domě


Rozhodnutím o vlastním ubytování jistě doufáme, že získáme úplnější kontrolu nad vlastním životem. Nyní řešíme, jakou barvu by měly mít stěny, kdy pozvat hosty a jak dlouho má hrát hudba v reproduktorech. Nemluvě o tom, že chceme doma chovat domácí mazlíčky, nebo plánujeme založit velkou rodinu.

Dům v tomto ohledu jednoznačně vítězí. S pozemkem a velkým prostorem si můžeme užívat svobody jako nikdy předtím. Grilování na dvorku nebo váš oblíbený koncert puštěný pozdě na přehrávači? Proč ne! Takže výsledek srovnání je 1: 0 pro dům.


Pohodlný život


Příslušnost ke komunitě má také nepopiratelné výhody. Nájemce bytu má zpravidla právo požadovat po správci nemovitosti na jaře zahradníka, v zimě pak odklízení sněhu ze dvora. Náklady na rekonstrukci objektu jsou hrazeny z fondu rekonstrukcí, který je součástí měsíčního nájemného. Nájemníci bytů se nemusí starat o odvoz odpadků, stačí, aby dodržovali pravidla třídění.

V případě vlastního domu nám přibude mnohem více povinností. Odklízíme například sníh ze dvora a před domem. Sami se také staráme o trávník. Když vidíme, že zatéká strop nebo je výpadek proudu, musíme se spolehnout sami na sebe. A máme remízu 1: 1.


Rodina sama o sobě


Často je rozhodnutí o koupi vlastního domu či bytu učiněno pod vlivem okolností. Může to být vyhlídka na rychlé založení nebo rozšíření rodiny. Dům se na první pohled jeví v takovém případě jako mnohem lepší řešení. Větší plocha znamená i možnost využití prostoru pro stavbu dětského pokoje. Dům je také větší kontakt s přírodou, důležitý pro děti i dospělé.

Aby se tyto přednosti domu vykompenzovaly, potřebuje byt opravdu velkou plochu (přes 100 m2). Pokud se nachází blízko centra města, je větší šance, že budeme blízko školy a zaměstnání. Zde se však nabízí otázka, kde zaparkovat auto, to je problém bydlení v bytě, který v případě domu odpadá. Dům a byt teď tedy 2: 2.Bezpečnost na prvním místě


Můžeme mít rádi sousedy, se kterými sdílíme budovu, nebo ne. Nic to nemění na tom, že když odcházíme, jsme si vědomi, že byt je i jen symbolicky pozorován. V případě poruchy nebo nebezpečí je pomoc přivolána rychleji. V případě domu se může stát, že v naší nepřítomnosti vznikne skutečný armagedon. Vloupání, otevřený kohoutek nebo porucha elektrického systému? Naše reakce bude nutně mnohem později. Pokud je náš dům v odlehlé oblasti, můžeme dlouho čekat na pomoc v případě nehody. Z toho pohledu se dostáváme na skóre 2: 3 ve prospěch bytu.


Cenová závrať


Buďme upřímní, když se podíváme na ceny nemovitostí, mnohé sny a požadavky vezmou za své. Přestože se ceny v jednotlivých regionech liší, může se vám z nich rychle zatočit hlava.

Obvykle se předpokládá, že domy jsou dražší na nákup a údržbu. Ukazuje se ale, že v praxi hodně záleží na lokalitě. A provozní náklady? Sečteme-li všechny poplatky, které musí nájemník bytu velkého 45 až 60 m2 zaplatit s výdaji šťastného majitele domu o velikosti 100 až 150 m2, budou částky podobné. Co pronajímatelé ušetří na vytápění, musí vydat formou nájmu. Samozřejmě zde máme také mnoho proměnných, ale je těžké označit jasného vítěze, proto tedy 3: 4 pro byt.


A přesto, že v námi zmíněných kategoriích vítězí byt, máme pocit, že hra stejně skončila remízou. Naše volba s největší pravděpodobností nebude výsledkem objektivních výhod, ale individuálních preferencí.

Pro rodiny bude vhodnější dům, protože poskytuje prostor, který je velmi důležitý pro rozvoj dítěte. Je to řešení pro lidi, kteří oceňují kontakt s přírodou a svobodu dělat, co si jejich srdce zamane. Byt je zase řešením pro lidi, kteří oceňují pohodlí, bezpečí a blízkost nejdůležitějších bodů města. Jednotlivci nebo páry zde najdou ideální místo pro rychlý rušný život.