Úvod Blog Architektura Bydlení ve venkovském stylu. Moderní stodoly

Bydlení ve venkovském stylu. Moderní stodoly

Nejen město má své lofty. I na vesnici najdeme tradiční architekturu v moderním balení. Bývalé hospodářské budovy lze využít jako byty, které zaujmou svou prostorností a designem.Pro lidi, kteří jsou unaveni životem v metropoli, se moderní stodola za městem jeví jako ideální řešení. Nejen, že můžeme jít ven na vzduch. Interiéry takové stavby jsou dostatečně velké, aby se do nich vešla celá rodina, hosté při slavnostních příležitostech, ale i všechny možné dekorace. Moderní stodola je perfektním řešením pro lidi, kteří mají rádi prostor a ranní zpěv ptáků. Skvěle funguje jako alternativa k bydlení v těsném paneláku.Kde se vzal nápad na takové bydlení? Stejně jako v případě loftů v opuštěných továrnách na předměstí se zrodil, když vlna lidí stěhujících se do měst za sebou zanechala prázdná místa na venkově. Často se mezi nimi dají najít skutečné perly rustikální architektury. Stačí se podívat na zemědělské regiony jako Meadowood Resort a Hudson Valley v USA nebo Sheffield ve Spojeném království – to jsou místa, kde tradiční stodoly dostaly zcela novou, bytovou nebo gastronomickou tvář.


Moderní stodola, tedy jaká?

Design moderní stodoly je podstatou rustikálního stylu, i když má společné rysy se svým skandinávským protějškem. Obě školy designu se zaměřují na přírodní materiály, dřevo a kámen. Najdeme i projekty, jejichž fasáda se vyznačuje charakteristickou červenou cihlou. Dalším typickým znakem moderních stodol je sedlová střecha krytá taškami nebo plechem.

Skandinávské motivy jsou nejlépe vidět v interiérech. Prostorný obývací pokoj, bohatý na světlé barvy, je ústředním bodem budovy. Oblíbené je také velké prosklení, také s dveřmi na terasu, díky kterému mají domácí v teplých měsících roku lepší kontakt s přírodou obklopující objekt. Prosklení je navrženo tak, aby do interiéru propouštělo ještě více světla, neboť dojem prostoru je při návrhu interiéru moderní stodoly zásadní. Podlouhlé bloky stodol jsou přehledně rozděleny na denní a noční část, skryté před zraky kolemjdoucích.

Sedlová střecha umožňuje instalaci propracovaných trámových konstrukcí pod strop. Ve stodolách často uvidíme mezipatro tyčící se nad pokojem pro hosty, pozůstatek bývalých hospodářských místností. I zde dřevěné zábradlí zvýší pocit tradice v místnosti.Obytná část objektu stodoly zahrnuje prostorný obývací pokoj a kuchyňský kout, často vybavený ostrůvkem. Je zde dostatek prostoru pro různé druhy dekorací a rustikální design. Pojďme je využít. Pověste na stěny zarámované fotografie nebo obrazy. Dejme do obývacího pokoje nábytek v barvě přírodního dřeva. Užitečné budou také kované prvky, jako jsou nábytkové úchytky, lampy a opěradla židlí. A kromě toho také spousta zeleně, vegetace a látek jako je len, vlna a bavlna.


Jaké dveře do moderní stodoly?

V kategorii dveří bychom se měli zaměřit na barvy blízké přírodě. Zajímavou nabídkou jsou dveře Porta Verte HOME s fólií Portaperfect 3D, odrážející barvu přírodního dřeva. Prvek, který vznikl v bývalých stodolách, jsou "stodolové dveře", tedy masivní posuvné dveře. Není divu, že se tento typ dveří uchytil i v současných rustikálních interiérech. Při jejich navrhování však musíme pamatovat na to, že potřebujeme další prostor pro vodící systém na stěnách.V moderních stodolách jsou posuvné dveře užitečné jako forma oddělení obytné části objektu od noční části, kde jsou ložnice, koupelny a pokoje pro hosty. Levnější, ale stejně praktickou alternativou k tradičním „stodolovým vratům“ jsou dveře z kolekce Porta v posuvném provedení, například jako na výše uvedené fotografii posuvný systém BLACK. Jemné frézování těchto bíle lakovaných dveří je k dispozici v několika dispozicích. Tradiční "vrata do stodoly" model 1 (na fotu) nebo modernější verze s vertikálním nebo kombinovaným horizontálním a vertikálním frézováním. Výhodou této kolekce je výběr posuvného systému podle vašich potřeb. Typ REA má vnější, pohledové a dekorativní kování a typ LUNA má kování více skryté.Drahý kontakt s přírodou

Moderní stodola se vzhledem ke své velikosti a nutnosti v zimě vytápět občas nejeví jako dobré řešení. Někdy jsou však provozní náklady plusem, protože většina moderních stodol využívá moderní, ekologická řešení, jako jsou fotovoltaika nebo tepelná čerpadla. Vysoké počáteční náklady na investice do ekologických řešení se v pozdější fázi vyplatí. Vyplatí se tedy utrácet peníze za tradiční stavby v tradičním prostředí? Jako vždy je rozhodnutí pouze na vás.