Úvod Blog Design Barvy interiéru, které vás uklidní a zlepší náladu

Barvy interiéru, které vás uklidní a zlepší náladu

Stres, napětí a negativní emoce nás v této době doprovázejí často. Kde najdete útěchu? Nejlépe doma! K tomu vám pomůže správný výběr barev, které mohou účinně zlepšit vaši pohodu.Síla vlivu barev na psychiku a lidské zdraví byla objevena již ve starověku. Tehdejší obyvatelé Egypta, Číny a Indie si je mohli zvolit tak, aby se uklidnili nebo naopak, aby se stimulovali a byli povzbuzeni k jednání. V devatenáctém století publikoval americký lékař Edwin D. Babbitt práci „The Principles of Light and Color“, která dokazuje, že barvy stimulují práci autonomního nervového systému odpovědného za metabolismus a sekreci hormonů.


Dnes je chromoterapie jednou z oblíbených metod alternativní medicíny. Používá světlo a barvy k vyvážení energie v lidském těle. Není pochyb o tom, že barvy mají silný vliv na naše zdraví, zejména na naši pohodu. Na to je dobré pamatovat při zařizování bytu. Je to místo, kde trávíme hodně času, kde obvykle hledáme klid a pohodu po únavném, nervózním a stresujícím dni. Níže uvádíme základní principy uspořádání bytu v kontextu výběru barev stěn, panelů a nábytku.


Módní barvy stěn v bytě - vybírejte moudře!


Při výběru barev - jak na stěny, tak na nábytek, koberce, závěsy nebo jiné doplňky - je třeba vzít v úvahu jejich energii. Bílý design interiéru je bezpečnou volbou pro lidi, kteří preferují minimalismus a střídmý design. Klasická bílá účinně zklidňuje negativní emoce, uklidňuje a poskytuje pořádnou dávku optimismu. Současně jí ale nemůže být příliš mnoho, protože to může, zvláště u osamělých lidí, vyvolat pocit osamělosti a problémy s nízkou aktivitou.


Pocit osamělosti zjemňují světlé pastelové barvy, například jemná růžová, obzvláště se doporučuje v situacích, kdy jsme stresovaní a negativně stimulovaní. Pokud nevíte, jak oživit interiér, použijte magickou sílu žluté. Žlutá nejen rozjasní nebo rozveselí jakýkoli interiér, ale také poskytne členům domácnosti a hostům pocit klidu a bezpečí a umožní jim rychleji se vypořádat s únavou. Mimochodem, různé odstíny žluté barvy přispívají ke koncentraci a kreativitě, proto stojí za to je používat v místnostech, kde studujeme nebo pracujeme. Ani s touto slunečnou barvou to však nesmíme přehnat, protože přebytek začne naopak dráždit.


Zelená, zejména lehká a tlumená, pomáhá uklidnit negativní emoce. Zelená barva vnáší do interiéru pozitivní energii a pocit blaženosti. Výzkum ukázal, že stimuluje tělo k produkci serotoninu, který se nenazývá náhodou „hormon štěstí“, jeho nedostatek způsobuje problémy se spánkem, náladou a dokonce i deprese. Zelená barva vytváří atmosféru relaxace, kterou jistě ocení lidé, kteří se po náročném pracovním dni vracejí domů.Modrá barva stěn má také destresující účinek, zvláště se doporučuje pro ložnice, protože nejen uklidňuje nervy, ale také zpomaluje srdeční frekvenci a snižuje krevní tlak. Současně stojí za to pamatovat, že ani v tomto případě se přebytek nedoporučuje, protože přebytek modré, zejména tmavé, může způsobit depresi. Zajímavých efektů je dosaženo použitím jeho derivátu, to znamená fialové barvy, která uvolňuje stres, pomáhá ovládat emoce a dokonce pomáhá posilovat sebeúctu.Fialová také skvěle funguje jako doplněk k jiným barvám, i když s takovými kombinacemi musíte být opatrní. Například v kombinaci se šedou může vyvolat apatii a osamělost a podporovat depresi.


Měli bychom být také opatrní při používání nadměrně jasných barev, zejména červené a oranžové, které mají stimulační účinek a mohou zvýšit úzkost, místo aby nás uklidnily. Jemná oranžová barva stěn je však považována za lék na depresivní stavy, protože obnovuje radost, rozveseluje a zlepšuje náladu.