Úvod Blog Architektura Architektura vepsaná do krajiny - inspirativní domy na stromě

Architektura vepsaná do krajiny - inspirativní domy na stromě

Domy na stromech jsou spojovány s dětskými úkryty. Jsou to ale i malé ikony designu. Fungují dobře jak v soukromé výstavbě, tak jako turistické atrakce. Vyžadují pouze konkrétní krajinu, která je pomáhá zvýraznit nebo skrýt.Domy na stromě jsou skvělým nápadem pro uspořádání prostoru každodenních povinností a odpočinku v těsném kontaktu s přírodou. Existuje mnoho možností. Konečná velikost nebo výška konstrukce závisí na jejím umístění. Stává se, že pouze část je zasazena na stromě a zbytek je upevněn na speciálních podpěrách. Abyste měli dům na stromě, nepotřebujete les. Taková architektura ponechává velký manévrovací prostor.


Stavba domků na stromech se již mnoho let praktikuje v mnoha zemích a na různých kontinentech, například ve Spojených státech, Německu, Japonsku nebo ve skandinávských zemích. U nás se tento trend objevil s určitým zpožděním, ale je již docela dobře známý. Oblast realizace dané myšlenky je velkým omezením pro architekturu ze dřeva. Pokud zde však nejsou žádné stromy, lze takové konstrukce postavit i na chůdách. Praktickým řešením, které někteří dodavatelé používají, je umístění dalšího domu vedle stávající celoroční budovy. To primárně usnadňuje instalaci potřebných inženýrských sítí jako je připojení k elektřině, vodovodu nebo kanalizaci přes malou čerpací stanici. Ve světě však již byly vytvořeny větší objekty, například velkolepý dům v Tennessee v USA poblíž Crossville. Základem 30 metrů vysoké konstrukce byl 25 metrů vysoký dub. Tento dům ale v roce 2019 z neznámých příčin celý shořel.Uspořádání „dřevěných“ interiérů šitých na míru


Interiérový design domků na stromech závisí na mnoha faktorech. Pokud má dům typický rekreační charakter a nachází se hned vedle domu, interiér obvykle sestává ze standardního relaxačního prostoru a není třeba tam instalovat sociální zařízení. Jiné je to, pokud jsou domky na stromě využívány jako rekreační zařízení. Poté musíte nainstalovat topení, elektřinu, vodu nebo kanalizaci. Žádoucím prvkem stromové architektury jsou vyhlídkové plošiny, ze kterých můžete obdivovat živou a zelenou džungli, jako je tomu v Tree House v Bangkoku. Někdy existují mezi domky na stromě cesty, dobrým příkladem je Highlife Treehouses ve Velké Británii.


Neinvazivní montáž


Domy na stromě mohou být využívány po celý rok, někdy jsou izolované vlněnými nebo kokosovými rohožemi. Při sestavování konstrukce je však důležité chránit strom a jeho kůru. Architektura by měla zasahovat do krajiny v minimální míře a jakékoli poškození může vést k růstu plísní nebo odumření větví nebo dokonce kmene. Místo šroubů a hřebíků se často používají speciální pásy a ocelová lana. Staví se na různých typech stromů. V našem podnebí to může být téměř jakýkoli zdravý exemplář patřící k nepříliš křehkým druhům, například lípa, jasan, dub, kaštan, borovice a ještě více vzrostlé ovocné stromy. V exotických zemích se domy na stromech objevují také mezi palmami, jako je tomu například v mexické Playa Viva.V minulosti stačilo několik desek, hřebíků a kladivo, dnes jsou domky na stromech vyrobeny z různých materiálů, takže mají také různé podoby. Jedním z nejzajímavějších komplexů v tomto ohledu je Treehotel ve Švédsku. Každá z více než 20 budov zde má od 15 do 30 m2 a byla instalována ve výšce 4–6 m. Většina z nich je dvoupatrová. Téměř každý dům je vyroben z jiného materiálu, kompozitu, skla nebo dřeva. Je zajímavé, že každý je jedinečný, má jedinečnou atmosféru a vlastní nápad pro interiérový design. To je zdůrazněno názvy, které odrážejí specifičnost jednotlivých objektů. Například Bird in elevation připomíná ptačí hnízdo a UFO připomíná létající talíř. Geniálním řešením je také použití zrcadel na fasádě domů na stromě, jak to udělali švédští designéři Martin Videgard a Bolle Tham, a vytvořili tak Mirror Cube, který zmizí v okolí jako predátor.


Dům na stromě nebo strom v domě?


Architekt Aibek Almassov přišel se zajímavým nápadem, který přistupoval odlišně k problematice domků na stromě. Budova byla postavena v Kazachstánu uprostřed jedlového lesa a vlastně pohltila jeden ze stromů. Střed válcovité a průhledné konstrukce tvoří čtyřicet metrů vysoká jedle obklopená točitým schodištěm. Je to skutečná oáza klidu a zároveň příklad dokonalého souladu mezi architekturou a přírodou. A i když se říká, že Darwin sundal lidi ze stromů, zjevně se k nim toužíme vrátit.