Úvod Blog Architektura Architekt radí, jak zařídit dům pro velkou rodinu

Architekt radí, jak zařídit dům pro velkou rodinu

Velká rodina je velký nepořádek, zábava, ale také spousta výzev. Jak uspořádat prostor tak, aby bylo místo pro každého? Jak udělat dům funkčním a pohodlným? Není to snadné, ale je to možné. Joanna Mizgier - návrhářka interiérů a sama matka tří dospívajících dětí, hovoří o navrhování pro velké rodiny.


Fotografie Ikea


Co je největší výzvou při navrhování bytu pro velkou rodinu?

Organizace funkčního společného prostoru a nalezení kousku vlastního intimního prostoru pro každého člena rodiny. Plocha bytu neumožňuje vždy každému dítěti mít svůj vlastní pokoj, ale stojí za to hledat řešení, aby každý mohl v domě najít alespoň kousek svého místa.


Na co musíte myslet při navrhování dětských pokojů?

Dětský pokoj musí kombinovat mnoho funkcí. Je to ložnice, ale také místo pro učení a hraní. V závislosti na dostupném prostoru můžeme tento program omezit a například přenést zábavu do společného prostoru. Nejdůležitější je, aby dítě mělo své místo na spaní, a zadruhé, stojí za to bojovat o studijní místo, které je pro každého z nich samostatné.


Jak uspořádat společnou část domu?

Vzhledem k tomu, že tam bude probíhat většina činností domácnosti, je velmi příjemným řešením obývací pokoj s kuchyní. Rodič připravující jídlo pak může být s dětmi, pozorovat je a podílet se na jejich činnostech. Je však třeba připomenout, že kuchyň, i když je součástí obývacího pokoje, by měla mít plné rozměry a kompletní funkční program. Je to strategické místo pro velkou rodinu.

Velmi důležitým prvkem je velký stůl, který se může stát místem pro práci, studium i hraní. Při navrhování svého prvního bytu se mladí lidé často vzdávají stolu ve prospěch baru nebo kuchyňského ostrůvku. Pro velkou rodinu bych však navrhla multifunkční stůl, kde členové domácnosti budou slavit vánoční setkání a děti budou dělat domácí úkoly se svými rodiči nebo hrát deskové hry.


Co je třeba dodržovat při navrhování bytu pro rodinu s takovými potřebami?

Funkčnost by měla být na prvním místě, protože pokud zde uděláme chybu, bude nás to denně rušit. Zatímco jednotlivec nebo pár mladých lidí bez dítěte tráví většinu času mimo domov, velká rodina vaří, učí se a hraje si doma, takže takové chyby nám znesnadní každodenní život. Proto naléhám na společný prostor, aby zabíral co nejvíce místa. Pamatujte, že dospělí přicházejí domů odpočívat. Děti se zase vrací hrát a skákat, nezapomeňte jim proto poskytnout dostatečný prostor.


Častým problémem pro členy domácnosti jsou úložné prostory.

Ve fázi návrhu stojí za to oddělit technickou místnost. Je dobré, když je možné v koupelně oddělit prostor pro pračku, vysavač nebo kýbl. Ve velké rodině je praní a uklízení součástí každodenního života. Pamatujme, že věci, které nemají místo, nás stejně doprovázejí. Takže pokud pro ně nemáme skříň, vestavěný nábytek nebo samostatnou místnost, budou ležet někde venku. Možná stojí za zvážení společná šatna, do které se vejdou všechny věci, které narušují pořádek v místnostech.


A co koupelna? Jste pro dvě toalety, co oddělit toaletu od koupelny?

Ano, rozhodně stojí za to je oddělit. Pokud si nemůžeme dovolit dvě koupelny, stojí za to alespoň samostatné WC. Stačí si představit ráno pětičlenné rodiny a slečnu, která při aplikaci řas blokuje zbytku rodiny přístup na toaletu.


Co je třeba vzít v úvahu při organizování pokojů pro několik dětí?

Jejich věk. U teenagera a batolete se liší nejen potřeby, ale také čas jednotlivých činností. Malé dítě vstává brzy a chodí i brzy spát. Teenager začíná s domácími úkoly, když mladší sourozenci jdou do postele. Je důležité „seskupit“ vrstevníky do samostatných místností. Pokud není dostatek místa, měli by rodiče zvážit vzdání se samostatné ložnice a výměnu postele za pohodlnou pohovku v obývacím pokoji.


Existují pohovky, které budou fungovat také jako pohodlná postel pro každodenní spánek?

Není jich mnoho. Je důležité hledat informace o tom, zda se jedná o gauč s funkcí každodenního nebo příležitostného spánku. Opravdu stojí za to pečlivě si přečíst katalog výrobce. Po rozložení musí mít spací prostor plné rozměry, tj. 2 m dlouhé. Musí být také konstruováno tak, aby uživatel s celou délkou těla ležel na jednom typu výplně.


A co vybavení ostatních pokojů? Vyplatí se investovat do velké ledničky a vařičů se šesti hořáky?

Z vlastní zkušenosti řeknu, že se vyplatí investovat do velké ledničky. Díky takové chladničce můžeme snížit počet nákupů na dvakrát týdně místo na každý den a ušetřit spoustu času. Kamna s více hořáky jsou již věcí kuchařské fantazie. Neovlivňuje to množství připraveného jídla, ale složitost podávaných pokrmů. Je však třeba si uvědomit, že při tak intenzivním používání zařízení musíte věnovat pozornost jejich energetické třídě.

Plánování osvětlení také vyžaduje velkou pozornost, aby pohyb mnoha uživatelů mezi místnostmi nevedl k nutnosti zapínat a vypínat světla. Osvětlení můžete rozdělit na primární a sekundární osvětlení s nízkou spotřebou energie, které lze u malých dětí neustále zapínat, a to i v noci.


Kdy a jak uspořádat skladování věcí, hraček, dětských knih?

Když jsou děti v podobném věku, dokonce i z výchovných důvodů, vyzývám ke sdílení deskových her, bloků, papírnictví nebo knih. Nejdůležitější je, že všechny tyto věci jdou na své místo na konci dne. Navrhuji uzavřené police nebo systém posuvných zásuvek nebo krabic. Hračky hozené do koše nebo umístěné na podlaze vyvolávají dojem nepořádku a rozptylují děti.


Pokud v bytě žije tolik lidí s různými zájmy a aktivitami, stojí za to přemýšlet o zvukové izolaci pokojů?

Vše samozřejmě záleží na individuálních potřebách. Pokud má někdo domácí kino nebo sleduje filmy se zvukovými efekty, může přemýšlet o akustickém oddělení takové místnosti od zbytku bytu. V počáteční fázi projektu, kdy dáváme pokojům funkci, stojí za to oddělit hlučný obytný prostor, kde se nachází obývací pokoj a kuchyň, od tichého, kde budou umístěny ložnice. Pak není nutná další zvuková izolace.


Všechno to znamená hodně práce a plánování

V dnešní době, kdy jsou portály „interiérového designu“ velmi populární, začneme často plánovat byt výběrem inspirativních fotografií a zařízení, které chceme napodobit nebo zopakovat v našem interiéru. Nenechme se chytit do pasti, že byt má být krásným obrazem, který zapůsobí na hosty. Pamatujte, že design bytu musí být přizpůsoben potřebám a způsobu života obyvatel. Musí se pružně přizpůsobovat rodině a dětem, jak vyrůstají. Je zároveň dobré, když vizuální stránka umožňuje vyjádřit vkus a osobnost členů domácnosti.