Úvod Blog Design 5 míst ve Skandinávii, která stojí za to vidět. Jsou plné dobrého designu.

5 míst ve Skandinávii, která stojí za to vidět. Jsou plné dobrého designu.

S čím je spojena Skandinávie? Určitě se skvělým designem! Dánsko je místem krásného nábytku a lamp. Když řekneme Švédsko, myslíme na IKEA a Norsko je známé svým vysoce kvalitním sklem. Představujeme 5 míst, která musí být při návštěvě Skandinávie na mapě každého milovníka designu.Dánské muzeum průmyslového designu v srdci Kodaně


Může být rokokový palác z 18. století spojen se současným designem? Pro Dány není nic nemožné. Dnes je na místě původní městské nemocnice největší a nejzajímavější muzeem pro sbírku dánského designu. Již na konci 19. století viděli Dánové potřebu vytvořit místo, kde by mohli prezentovat úspěchy produktivního myšlení, esteticky vzdělávat společnost a předvádět nejlepší modely každodenního vybavení. Turisty z celého světa přitahují do muzea ikony designu 20. století - nábytek, lampy a textil. Každé desetiletí má svůj vlastní expoziční jazyk, například psychedelickou místnost naplněnou barevným plastem z bláznivých šedesátých let. Další objekty byly uspořádány tematicky a tvoří galerii židlí nebo osvětlení z následujících desetiletí. Kromě designu interiérového vybavení je sbírka muzea doplněna o oblečení, látky a boty. Na stálé výstavě o módě můžete vidět přes 300 předmětů. 


Adresa: Bredgade 68, Kodaň


Sklárny Hadeland Glassverk v Jevnakeru


Nebudeme lhát, počasí v Norsku v zimě není moc příjemné. Existuje však dobrý důvod vyrazit tam na víkend v první polovině prosince. Směr? Jevnaker, čtyřicet kilometrů severně od Osla. Právě tam se nachází sklárna Hadeland Glassverk, jejíž tradice sahá až do roku 1762. U příležitosti Vánoc zdobí budovu sklárny tisíce světel a vánočních ozdob. Mimochodem, ve značkovém obchodě si můžeme prohlédnout a koupit nejkrásnější skleněné a vánoční ozdoby do domácnosti, které jsou norským vývozním zbožím.


Adresa: Glassverkvegen 9, 3520 Jevnaker, Norsko

Nakupování ve Svenskt Tenn


Odborníci na design považují Stockholm, rodiště obchodů Svenskt Tenn, za kolébku dobrých designových tradic. Je to kultovní obchod, kde můžeme na vlastní oči vidět, odkud pochází „domácí“ část skandinávského stylu. Estrid Ericson založila společnost v roce 1924, po deseti letech se k ní přidal rakouský architekt Josef Frank a téměř okamžitě se stal oblíbeným designérem. Bylo to duo Ericson-Frank, kdo vytvořil koncept „švédské moderny“, který zůstává aktuální a svěží dodnes. Vytvořili značku interiérového designu, jejíž nabídka je pravidelně obohacena o nové látkové vzory, pokrývky stolů, tapety a zajímavé barevné záclony. Najdeme tam doslova vše, co moderní interiéry ve skandinávském stylu vyžadují. Nadčasové designy si můžeme koupit po celém Švédsku, butiky Svenskt Tenn poznáte podle nádherných výkladních skříní a barevných vzorů.


 


Severské muzeum ve Stockholmu

Severské muzeum, stejně jako muzeum designu v Dánsku, bylo založeno za účelem dokumentování historie švédské kultury a životního stylu. Nachází se na ostrově Djurgården a byl založen v roce 1873 z iniciativy Arthura Hazelia, švédského badatele folklóru a každodenních tradic. Nádhernou budovu navrhl Isak Gustaf Clason a slavnostní otevření se konalo v roce 1907 za přítomnosti královské rodiny. Dnes muzejní sbírka obsahuje více než 1 500 000 exponátů - oblečení, šperky, předměty každodenní potřeby, nábytek, hračky a také nově vytvořené staré obytné prostory. V rámci dočasných výstav můžeme také vidět současné skandinávské vybavení interiérů.


  

Adresa: Djurgårdsvägen 6-16, Stockholm

 

Muzeum IKEA v Älmhultu


V roce 1958 otevřel Ingvar Kamprad, zakladatel IKEA, svůj první obchod v Älmhultu. V roce 2016 na stejném místě přestřihl pásku muzea, které představuje historii značky a její úspěchy. V jeho sbírce je až 20 000 exponátů, které budou vystaveny na stálých a tematických výstavách. Zařízení ukazuje nejen vývoj výroby značky, ale také změny v životním stylu a každodenním životě. Výstavy také ukazují, jak vliv nových technologií, výrobních možností, ale také světových módních trendů ovlivnil vybavení interiérů švédského giganta. Je to zajímavá přehlídka trendů v oblasti interiérového designu, příběh o opakujících se módních vlnách a potřebách uživatelů.


Adresa: Ikeagatan 5, Älmhult