Úvod Blog Architektura 5 jednoduchých triků, které vám pomohou zařídit funkční garsonku

5 jednoduchých triků, které vám pomohou zařídit funkční garsonku

Vysněný byt často není tak velký, jak bychom si přáli. Pokud plánujete studiový byt, tento článek je pro vás! Zjistěte, jak udělat malý byt nejen pěkně upravený, ale také funkční.1. Oddělené zóny

Základem pro uspořádání i toho nejmenšího prostoru je jeho rozdělení na zóny - kuchyň, denní zóna a relaxační zóna by měly mít své místo, a to i na dvaceti metrech. Jak to ale udělat bez omezení prostoru zbytečnými stěnami?

Uspořádání garsonky vyžaduje trochu větší kreativity než uspořádání velkého bytu. Naštěstí můžete jednotlivé zóny oddělit pomocí několika jednoduchých triků. Koberec pouze v „obývacím pokoji“ opticky oddělí relaxační zónu, stejně jako správně umístěná sedačka. Vysoký barový pult zase může účinně oddělit kuchyňský kout od zbytku prostoru a současně nahradit stůl, který zabírá příliš mnoho místa. Zajímavým nápadem je také namalovat jednu zeď jinou barvou. Dalším způsobem je polička se světlou strukturou, která oddělí dvě zóny bytu a splní praktickou funkci-uložení vašich oblíbených knih nebo jiných drobností.


2. Sázejte na jeden styl

Ve studiovém bytě dbejte na to, aby byl styl bytu konzistentní. Garsonka je prostě příliš malá na to, aby pojala eklekticismus. Vyberte si jednoduchá řešení, inspirujte se ve Skandinávii, zvolte výrazné doplňky s moderním nebo průmyslovým designem. Těžký, příliš masivní nábytek nebude v tak těsném prostoru fungovat. V tomto případě se rozhodně doporučuje střídmost, čím méně (nábytku, spotřebičů, dekorací, stylů), tím lépe.3. Nábytek pro speciální úkoly

Nábytek do garsonky by měl být především multifunkční. Všechny druhy rozkládacích pohovek a stolů zvětší prostor potřebný každý den. Během večeře s přáteli také umožní rychlou reorganizaci interiéru. Jemný modulární nábytek může úspěšně nahradit tradiční nástěnnou jednotku a malý, praktický stůl s funkcí ukládání nahradí klasickou lavici. Nebo snad postel kombinovaná se šatní skříní, a navíc skrytá ve zdi? Množství důmyslných řešení dostupných na trhu vás překvapí a usnadní vám nalezení toho nejlepšího pro váš byt. Kromě toho je dobré zvolit lehké struktury (například pohovku na dřevěných nohách, prolamované nebo průhledné židle) a světlé barvy jako je bílá, šedá, béžová nebo pastelové barvy, které prostor opticky zvětší.


4. Multifunkční dveře

Zajímavé je, že multifunkční roli mohou hrát také interiérové dveře! Multifunkční dveře se osvědčí zejména v koupelně, proto při výběru dveří do koupelny vybírejte modely, do kterých lze zabudovat například zrcadlo. Velké zrcadlo je nezbytné v každém bytě a dveře se zrcadlem vám nejen ušetří spoustu místa, ale také opticky místnost zvětší. Mezi kolekcemi interiérových dveří Porta Doors existuje několik, které nabízejí hotové modely dveří se zrcadlem, jsou to například Porta GRANDE nebo Porta INSPIRE.


5. Praktický posuvný systém

V případě studiového bytu by měly být vnitřní dveře nahrazeny jiným řešením, protože otevírací křídlo zbytečně zabírá místo a zahlcuje již tak malý prostor. Pokud si však nedovedete představit fungování v bytě bez dveří a chcete místnost oddělit, můžete zvážit nákup skládacích posuvných dveří (ALFA, BETA) nebo posuvných dveří. Jedná se o praktické řešení, které je kompromisem mezi tradičními dveřmi a jejich absencí. Kdykoli je můžete odstranit a zvětšit tak místnost. Pokud jste ve fázi dokončování nového bytu, můžete se rozhodnout pro posuvný systém skrytý ve zdi.

Při výběru vchodových dveří zase vybírejte klasické modely v jasných barvách, nejlépe v bílé. Takové dveře nebudou dominovat prostoru, díky čemuž bude byt působit o něco prostorněji, než ve skutečnosti je.


Pohodlí v malém prostoru

Zařízení garsonky je výzva - do popředí se dostává pohodlí a funkčnost, a to je ve velkém bytě rozhodně jednodušší. Jak vidíte, existuje mnoho zajímavých způsobů, jak prakticky zařídit i ten nejmenší prostor. Výsledek vás pozitivně překvapí!